Metafen Paracetamol, 500 mg, tabletki, 20 szt.

paracetamol, tabletka, ból, gorączka

5,59 zł
Cena za szt.: 0,28 zł

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Opis

Metafen Paracetamol to produkt leczniczy do stosowania w leczeniu bólu o łagodnym do umiarkowanego nasilenia lub/i gorączki.

Skład

Substancją czynną leku jest paracetamol (Paracetamolum).

Każda tabletka zawiera 500 mg paracetamolu (Paracetamolum).

Substancje pomocnicze: Karboksymetyloskrobia sodowa (typ A); Skrobia żelowana, kukurydziana; Powidon K-30; Kwas stearynowy.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak  to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek stosuje się doustnie.

Dorośli: Doustnie, od 1 lub 2 tabletek (500 mg do 1000 mg paracetamolu) do 4 razy na dobę (maksymalnie w ciągu doby 8 tabletek, czyli 4000 mg paracetamolu).

Dzieci w wieku powyżej 12 lat: Doustnie,1 tabletkę (500 mg paracetamolu) do 4 razy na dobę (maksymalnie w ciągu doby 4 tabletki, czyli 2000 mg paracetamolu).

Maksymalną dawkę dobową 8 tabletek (4 g) mogą przyjmować wyłącznie pacjenci z masą ciała powyżej 50 kg po konsultacji lekarskiej.

Działanie

Metafen Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Wskazania

Metafen Paracetamol jest wskazany w bólach głowy, mięśni, zębów, stawów, nerwobólach, bólach miesiączkowych oraz podczas gorączki.

Przeciwwskazania

Produktu leczniczego Metafen Paracetamol nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku oraz u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby i nerek.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli u pacjenta wystąpi którekolwiek z działań niepożądanych, takich jak: reakcji alergicznej (uczulenia) takiej jak: wysypka skórna lub swędzenie skóry, czasem połączonych z utrudnionym oddychaniem lub opuchlizną warg, języka, gardła lub twarzy; wysypki skórnej lub ciężkiej reakcji skórnej objawiającej się ostrą uogólnioną wysypką krostkową lub pęcherzami i nadżerkami na skórze, w jamie ustnej, oczach i narządach płciowych, gorączką i bólami stawowymi albo pękającymi olbrzymimi pęcherzami podnaskórkowymi, rozległymi nadżerkami na skórze, złuszczaniem się dużych płatów naskórka i gorączką; problemów z oddychaniem, w razie gdy podobne problemy występowały w przeszłości podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych; sińców lub krwawienia o nieznanej przyczynie; zaburzeń czynności wątroby.

Powyższe działania niepożądane występują bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególna ostrożność jeśli pacjent: ma niewydolność wątroby, ostre zapaleniem wątroby, niewydolność nerek i astmę oskrzelową; ma niedobory niektórych enzymów (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej); nadużywa alkoholu lub jeśli pacjent ma sepsę, jest niedożywiony, z anoreksją lub niskim BMI.

W okresie przyjmowania produktu nie wolno pić alkoholu.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Konsultacja z lekarzem wskazana jest przypadku stosowania następujących leków: metoklopramidu, domperidonu (stosowanych przeciw nudnościom i wymiotom); kolestyraminy (stosowanej w celu zmniejszania dużego stężenia cholesterolu we krwi); leków przeciwzakrzepowych takich jak warfaryna w razie konieczności długotrwałego stosowania leku przeciwbólowego; leków nasennych; leków przeciwpadaczkowych; leków przeciwgruźliczych; inhibitorów MAO (leki stosowane w depresji); flukloksacyliny (antybiotyk).

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

W czasie przyjmowania produktu nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek powinien być stosowany w okresie ciąży i okresie karmienia tylko w razie zdecydowanej konieczności,  w najmniejszej, skutecznej dawce, w leczeniu krótkotrwałym.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy podawać leku dzieciom w wieku poniżej 6 lat z masą ciała poniżej 21 kg.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl