kobieta czyta skład szamponu
Joanna Orzeł

Kosmetyki z pirytionianem cynku – dlaczego zostały wycofane?

Od 2004 roku, po oficjalnym wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, obowiązują nas regulacje prawne ordynowane przez Parlament Europejski i inne władne organy UE. Rozporządzenie Komisji Unii Europejskiej z 29 października 2021 roku wprowadziło całkowity zakaz używania w produkcji kosmetyków między innymi pirytionianiu cynku. Co to za substancja? Jakie ma właściwości? Czy na rynku znajdziemy jej alternatywy?      

Postęp badań naukowych powoduje, że o używanych od lat składnikach produktów wiemy więcej. Rozwój przemysłu chemicznego sprawia, że jako ludzkość stajemy się dysponentami lepszych i nie rzadko bezpieczniejszych alternatyw dla komponentów wykazujących pewne niekorzystne działania w stosunku do ludzi lub środowiska. Są to powody dla których przepisy prawne związane z substancjami dopuszczanymi do stosowania w produkcji kosmetyków, żywności czy leków są nieustannie aktualizowane.

Pirytionian cynku – co to za związek? Jak działa?

Pirytionian cynku (INCI: Zinc Pyrithione) jest związkiem kompleksowym, w którym kation cynku połączony jest z organicznymi ligandami. Substancja wykazuje działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne oraz łagodzące (zaczerwienienie oraz świąd).

W produktach kosmetycznych znalazł zastosowanie jako składnik aktywny w postaci czynnika przeciwłupieżowego, regulującego wydzielanie sebum, przeciwbakteryjnego i przeciwświądowego. Znajdziemy go w formułach szamponów przeciwłupieżowych (zarówno na łupież suchy jak i tłusty), kosmetyków używanych w terapii łuszczycy (zwłaszcza skóry głowy), egzemy czy trądziku. 

Sprawdź ofertę preparatów na łuszczycę.

Ze względu na działanie przeciwdrobnoustrojowe stosowany jest także jako składnik konserwujący np. w mydłach, szamponach czy kremach. 

Pirytionian cynku – szkodliwość

Pirytionian cynku jako substancja czysta może negatywnie wpływać na zdolność do rozmnażania. Może również powodować zmiany DNA komórkowego żywych organizmów. Taka ingerencja w informację genetyczną może z kolei prowadzić do zaburzeń naturalnych cykli komórkowych i powstawania mutacji w tym zmian nowotworowych.

Do niedawna, mimo udowodnionego badaniami negatywnego wpływu na organizmy żywe, ta substancja aktywna była dozwolona do użycia w produktach kosmetycznych w niskim stężeniu (do 1% w przypadku kosmetyków spłukiwanych, np. szampony, lub do 0,1% w przypadku kosmetyków stosowanych bez spłukiwania, np. odżywki). Ze względu na występujące na rynku alternatywne substancje (substytuty) pirytionianu cynku został on w krajach UE zakazany do stosowania w produkcji kosmetyków.   

Powiązane produkty

Pirytionian cynku – od kiedy zostanie wycofany?

Rozporządzenie Komisji Unii Europejskiej (2021/1902) z 29 października 2019 zakazujące wprowadzania na rynek, a tym samym sprzedaży wszelkich produktów zawierających pirytionian cynku weszło w życie 1 marca 2022 roku. Od tego dnia nie tylko zakazuje się używania tej substancji w produkcji nowych formuł. Także wszelkie już wyprodukowane kosmetyki zawierające ten składnik powinny zgodnie z prawem zostać usunięte z oferty drogerii, aptek czy supermarketów zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych.

Należy tutaj wspomnieć, że wymienione regulacje odnoszą się wyłącznie do krajów UE. Składnik jest nadal dozwolony do używania w Stanach Zjednoczonych czy krajach azjatyckich. 

Alternatywy za pirytionian cynku

Jeżeli np. szampony z pirytionianem cynku były składnikiem twojej rutynowej pielęgnacji, warto poszukać alternatywnych kosmetyków, które przyjdą w sukurs w walce problemami skórnymi.  

W leczeniu łupieżu warto zainteresować się preparatami, które w składzie będą miały substancje takimi przeciwgrzybicze i lub łagodzące cyklopiroksolamina, ketokonazol, flutrimazol, klotrimazol, siarczek selenu, pirokton olaminy, dziegcie.

W przypadku łuszczycy czy trądziku substytutem mogą być miejscowo stosowane glikokortykosteroidy (betametazon, klobetazol).

  1. S. D. Lamore, C. M. Cabello, G. T. Wondrak, The topical antimicrobial zinc pyrithione is a heat shock response inducer that causes DNA damage and PARP-dependent energy crisis in cultured human skin cells, „Cell Stress and Chaperones”,  nr 15 (3) 2010.
  2. A. Rajendiran, i in., Role of azole antifungal agents in seborrheic dermatitis & dandruff: a review, „World Journal of Pharmaceutical Research”, nr 10 (12) 2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij