Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?
Joanna Orzeł

Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

  1. Cechy charakteryzujące jakość okularów przeciwsłonecznych
  2. Jak okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy?
  3. Filtry UV w okularach przeciwsłonecznych
  4. Filtr polaryzacyjny – co to jest polaryzacja w okularach?
  5. Na co zwracać uwagę podczas zakupu okularów przeciwsłonecznych?
  6. Czy tanie okulary mogą nam zaszkodzić?

Cechy charakteryzujące jakość okularów przeciwsłonecznych

W przypadku okularów przeciwsłonecznych pierwszym wyznacznikiem jakości, który przychodzi na myśl, jest materiał, z którego je wykonano, a mianowicie jakość plastiku (lub innego tworzywa) oprawek. Drugorzędową cechą – z punktu widzenia przeciętnego konsumenta – jest poziom ochrony, jaką zapewniają szkła umieszczone w wybranym modelu. Tymczasem to właśnie filtry i technologie zastosowane do ich produkcji powinny być w centrum naszego zainteresowania, gdy wybieramy idealny dla nas model okularów.

Jak okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy?

Promieniowanie ultrafioletowe (UV), które dociera do atmosfery ziemskiej, zwiększa ryzyko występowania chorób narządu wzroku takich jak zaćma (katarakta) czy zwyrodnienie plamki żółtej.

Soczewka znajdująca się w naszym oku nie działa efektywnie w stosunku do całego promieniowania do niego docierającego, co może skutkować uszkodzeniem czułej na światło siatkówki. Jest to szczególnie istotne u dzieci, których soczewki są mniej sprawne pod względem blokowania dostępu światła UV niż soczewki dorosłych.

W przypadku światła niebieskiego badania naukowe wykazały, że niemal 100% jego intensywności dociera do siatkówki zarówno u dziecka, jak i u dorosłego człowieka. Okulary przeciwsłoneczne powinny zatem wspierać ochronę naszego wzroku. Mogą pełnić taką funkcję, jeżeli do ich produkcji zostaną zastosowane odpowiednie filtry i technologie.

Powiązane produkty

Filtry UV w okularach przeciwsłonecznych

Substancje absorbujące promieniowanie UV mogą być stosowane w trakcie produkcji szkieł jako zewnętrzne warstwy nanoszone na powierzchnię soczewki, mogą być też dodawane podczas wytwarzania soczewki i zamknięte w ich wnętrzu. Ze względu na to, że zakres promieniowania UV to 200–380 nm, okulary opatrzone tzw. filtrem 400 (który zablokuje każdą falę o długości poniżej 400 nanometrów) powinny chronić nasze oczy przed całym zakresem promieniowania.

Filtr polaryzacyjny – co to jest polaryzacja w okularach?

Światło docierające do naszych oczu często jest spolaryzowane. Oznacza to, że drga w jednym określonym kierunku. Kiedy odbija się od gładkiej powierzchni, jak mokra droga, woda, śnieg czy lód, tworzy oślepiającą poświatę. Efekt ten zmienia nasze postrzeganie kształtów i kolorów oraz pogarsza komfort widzenia.

Filtry polaryzacyjne nie przepuszczają drażniących oczu odblasków, dzięki czemu widzimy obrazy ze zwiększonym kontrastem. Zastosowanie filtrów polaryzacyjnych jest szczególnie rekomendowane osobom cierpiącym na astygmatyzm, kierowcom i sportowcom (np. uprawiającym sporty wodne czy te na śniegu). Warto jednak dodać, że światło rozproszone przez chmury również jest częściowo spolaryzowane, dlatego filtry polaryzacyjne w zwykłych okularach przeciwsłonecznych będą pozytywnie wpływały na komfort ich użytkowania.

Co to jest polaryzacja w okularach?
Filtry polaryzacyjne nie przepuszczają drażniących oczu odblasków,
dzięki czemu widzimy obrazy ze zwiększonym kontrastem
.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu okularów przeciwsłonecznych?

Okulary przeciwsłoneczne dobrej jakości powinny być opatrzone symbolami informującymi o stopniu ochrony, który zapewniają naszym oczom. Przede wszystkim powinny mieć wyraźny znak CE, który oznacza, że zostały dopuszczone do obrotu na rynku Unii Europejskiej.

OKULARY PRZECIWSŁONECZNE DLA DZIECI

KROPLE DO OCZU

PŁYNY DO SOCZEWEK

Inne ważne oznaczenie to cyfra rzymska lub arabska z przedziału 0–4. Oznacza ona kategorię, do której należą wybrane soczewki. Kategoria ta określa przepuszczalność promieni słonecznych, czyli to, ile światła przechodzi przez okulary i dociera do naszego oka.

Kategoria 0 to przepuszczalność rzędu 80–100%, co oznacza, że praktycznie nie blokują dostępu promieniowania słonecznego do naszego oka. Kolejne filtry to:

  • 1 o przepuszczalności 43–80%,
  • 2 o przepuszczalności 18–43%,
  • 3 o przepuszczalności 8–18%,
  • 4 o przepuszczalności 3–8%.

Optymalne do użytkowania w słoneczny dzień, zarówno podczas spacerów, jak i w trakcie jazdy samochodem, będą okulary z filtrem 2 lub 3.

Co ważne, okulary o najniższej przepuszczalności (z filtrem 4) są rekomendowane osobom uprawiającym sport np. na śniegu w słoneczny dzień, natomiast nie nadają się do prowadzenia samochodu.

Stopień przepuszczalności nie jest jedynym oznaczeniem definiującym zapewniany poziom ochrony. Informacja o użyciu wspomnianego filtra 400 to kolejna ważna składowa ochrony, która powinna być zapewniona podczas użytkowania okularów przeciwsłonecznych.

Dobre okulary przeciwsłoneczne mogą również mieć informację na temat spełnianych norm – obok certyfikatu CE możemy znaleźć oznaczenia 89/686/EEC oraz EN 1836:1997, a także informację o zastosowaniu filtra polaryzacyjnego (często spotykane oznaczenie to angielski napis polarized).

Czy tanie okulary mogą nam zaszkodzić?

Nie ma dolnego progu cenowego, od którego zakupione okulary przeciwsłoneczne będą zapewniały odpowiednią ochronę naszych oczu.

Dla bezpieczeństwa gadżety tego typu powinniśmy nabywać u sprawdzonych dostawców, najlepiej w salonach optycznych, zwracając uwagę na wszelkie oznaczenia jakości. Nie jest powiedziane, że tanie okulary będą dla nas złe. Jeżeli jednak decydujemy się na zakup znanej marki w „okazyjnej cenie” np. na ulicznym straganie, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że podobnie jak logo marki jest z dużym prawdopodobieństwem nadrukowane bezprawnie, tak i wszelkie oznaczenia i certyfikaty, którymi został opatrzony wybrany model, mogą być fałszywe.

Szczególnie ważne powinno być dla nas dobro naszych dzieci, dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy pozwalać im używać okularów, które pochodzą z niesprawdzonych źródeł. Jeżeli w słoneczny dzień nie mamy dostępu do takich akcesoriów, dobrą alternatywą będzie użycie czapki z daszkiem.

Dowiedz się więcej, jak dbać o ochronę dziecka w czasie upału.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Co kupić mamie na Dzień Matki?

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij