Pulsoksymetry – saturatory na palec dla dzieci i dorosłych

36 produktów info
Podsumowanie
36 produktów info

Najczęściej wybierane marki w kategorii: Pulsoksymetry

Pulsoksymetr na palec jest urządzeniem, które pozwala odczytać saturację krwi, a więc stopień jej natlenienie (wysycenia tlenem). To bardzo istotny parametr, który informuje o ogólnym dotlenieniu organizmu. Zbyt niska saturacja krwi może wskazywać na problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu oddechowego i krwionośnego. Z tego powodu regularne odczytywanie tego wskaźnika jest istotnym elementem m.in. samoobserwacji pacjenta chorującego na COVID-19 oraz mającego inne problemy z drogami oddechowymi, np. POChP lub astmę, a także schorzenia natury kardiologicznej. 

Jak działa pulsoksymetr napalcowy?

W warunkach domowych stosowany jest najczęściej pulsoksymetr napalcowy. To niewielkie i proste w obsłudze urządzenie, w którym jest zamontowany specjalny czujnik. Emituje on promieniowanie podczerwone „pochłaniane” przez krew. Stopień jego absorpcji jest uzależniony od tego, czy hemoglobina w tym płynie ustrojowym jest natleniona czy nie. Pulsoksymetr na palec mierzy to, jak wiele światła jest pochłaniane i na tej podstawie pokazuje wynik.

Jak odczytać wynik z pulsoksymetru?

Pulsoksymetr napalcowy jest wyposażony w wyświetlacz, który pokazuje wynik pomiaru, a dokładniej – poziom natlenienia hemoglobiny w przedziale od 0 do 100%. Prawidłowy wynik mieści się w przedziale od 95 do 99%. Wartości poniżej 95 % mogą sugerować niedostateczne natlenienie krwi – jeśli utrzymują się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem. Jeśli niższej saturacji towarzyszą płytki oddech czy duszności, należy wezwać pogotowie. 

Na który palec założyć pulsoksymetr?

Najczęściej pulsoksymetr zakłada się na palec wskazujący lub środkowy prawej albo lewej ręki. Skóra powinna być sucha, a wyświetlacz powinien się znaleźć u góry, tj. na paznokciu. Przy używaniu pulsoksymetru należy także pozostać w bezruchu – tak, aby nie zaburzyć sprawdzenia poziomu saturacji.

Jaki wybrać pulsoksymetr?

Najpopularniejsze są pulsoksymetry napalcowe. Jednak dla niemowląt oraz dla dzieci w młodszym wieku należy wybrać modele z zewnętrznym czujnikiem SpO2, przeznaczone do badania na nadgarstku lub stopie. Pomiarów na paluszku można dokonywać tylko u dzieci o masie ciała powyżej 10–15 kg, przy zastosowaniu specjalnej nakładki.

Poszczególne modele dla dorosłych różnią się przede wszystkim sposobem rejestracji wyników. Dostępne są proste modele zapisujące pomiary w aparacie, ale można kupić modele z funkcją  Bluetooth, które umożliwiają przesłanie tych danych do aplikacji w telefonie. To rozwiązanie bywa przydatne przy częstym monitorowaniu tego parametru.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij