produkty z glukonolaktonem
Joanna Orzeł

Glukonolakton – charakterystyka, właściwości, zastosowanie, bezpieczeństwo

W poniższym artykule przybliżamy właściwości przedstawiciela kwasów PHA – glukonolaktonu. Jak i kiedy go stosować? Na co zwracać uwagę przy zakupie przy wyborze kosmetyków z glukonolaktonem?

Hydroksykawasy to jedna z grup składników chemicznych używanych do produkcji kosmetyków dostępnych w drogeriach oraz w specjalistycznych gabinetach kosmetologicznych. Ich częste stosowanie wynika głównie z właściwości eksfoliacyjnych wykorzystywanych do usunięcia zrogowaciałego naskórka. Trzy grupy związków chemicznych zaliczanych do tej grupy to kwasy AHA, kwasy BHA oraz kwasy PHA.

Glukonolakton – czym jest?

Glukonolakton (GLD, INCI: Gluconolactone) jest zaliczany do hydroksykwasów. Do tej samej grupy zalicza się kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy, np. kwasy migdałowy, mlekowy czy jabłkowy) oraz kwasy BHA (beta-hydroksykwasy, np. salicylowy).

Zasadnicza różnica między glukonolaktonem a AHA oraz BHA to liczba grup hydroksylowych znajdujących się w pojedynczej cząsteczce. Podczas gdy kwasy AHA i kwasy BHA zawierają tylko jedną tego typu grupę, glukonolakton zawiera ich aż cztery (z tego powodu zaliczany jest do poli-(czyli wielo)-hydorksykwasów – w skrócie PHA). Taka budowa chemiczna przekłada się na jego szeroko cenione właściwości o których szerzej opowiemy w dalszej części artykułu.  

Glukonolakton jest pochodną glukozy. W roztworach wodnych ulega reakcji chemicznej (specjalistycznie nazywanej hydrolizą), w wyniku której przekształca się do kwasu glukonowego. Co ciekawe, substancja ta jest naturalnie syntezowana przez komórki naszego ciała.

Glukonolakton jest białym ciałem stałym, które nie posiada zapachu i bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i innych rozpuszczalnikach polarnych. Na skalę przemysłową pozyskiwany jest zarówno ze źródeł naturalnych (np. w procesie fermentacji kukurydzy) lub biotechnologicznie (w procesie utleniania glukozy).

Glukonolakton – efekty i działanie

Glukonolakton – podobnie jak AHA i BHA – ma właściwości eksfoliacyjne (złuszczające). Jednak ze względu na stosunkowo duży rozmiar cząsteczki jego działanie jest powierzchniowe (przez co łagodniejsze niż w przypadku kwasów alfa- i beta- hydroksylowych o mniejszych cząsteczkach chemicznych, penetrujących głębsze warstwy skóry). Delikatne złuszczenie zrogowaciałego naskórka z użyciem glukonolaktonu nie wywołuje podrażnień. Równocześnie taki zabieg przyspiesza odnowę komórkową skóry i może przyczynić się do widocznej poprawy jej kolorytu i struktury.

Zwiększona liczba grup hydroksylowych przyczynia się do wysokiej efektywności glukonolaktonu podczas nawilżania suchej skóry i odbudowy uszkodzonej bariery hydrolipidowej. Dzięki temu cera jest wygładzona, mniej szorstka, zabezpieczona przed utratą wilgoci, a rozszerzone pory są zredukowane.  

Właściwości antyoksydacyjne (przeciw wolnym rodnikom) i chelacyjne (zdolność do wychwytywania jonów metali) sprawiają, że glukonolakton neutralizuje negatywne czynniki wpływające na kondycję naszej cery i ma działanie przeciwstarzeniowe.  

Ten składnik aktywny kosmetyków działa również przeciwzapalne (z tego powodu jest często wykorzystywany w terapii trądziku) i łagodząco (zmniejsza skłonność do zaczerwienień).

W badaniach potwierdzono, że glukonolakton zwiększa efektywność innych składników aktywnych oraz wspomaga redukcję niewielkich przebarwień oraz blizn potrądzikowych.

Powiązane produkty

Dla kogo glukonolakton? Do jakiej cery? Na co pomoże?

Efekty stosowania preparatów w składzie zwierających glukonolakton z pewnością odczuje każdy użytkownik. Glukonolakton jest szczególnie polecany do włączenia w pielęgnację skóry bardzo wrażliwej, z tendencją do reakcji alergicznych, zwiotczałej z zaburzoną gospodarką wodną. Często jest polecany jako składnik wspomagający w terapii trądziku pospolitego i różowatego, atopowego zapalenia skóry (AZS), łuszczycy czy egzemach.

Stosowanie glukonolaktonu jest szczególnie wskazane osobom, które nie tolerują innych kwasów hydroksylowych w procesie złuszczania warstwy rogowej naskórka. GLD może być pomocny również podczas procesu likwidacji przebarwień powstałych na skutek nadmiernego opalania lub trądziku. Polecany jest także do stosowania także w celu przyspieszenia odnowy naskórka po zabiegach laserowych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków z glukonolaktonem?

Glukonolakton jest najpopularniejszym polihydroksykwasem stosowanym w produkcji kosmetyków. Wynika to z jego właściwości oraz dobrej dostępności. Inny czynnik wpływający na jego popularność to cena. Jest stosunkowo niedrogim składnikiem kosmetycznym.  

Znajdziemy go pośród komponentów kremów, maseczek czy toników dostępnych w drogeriach czy w aptekach. Ze względu na różne kompozycje preparatów, podczas aplikacji, należy postępować zgodnie z wytycznymi producenta lub osoby zalecającej kurację. Ogólnie polecana jest aplikacja po oczyszczeniu skóry, a przed jej nawilżeniem (etapy nakładania serum i kremu barierowego i/lub z filtrem UV).  

Podczas stosowania preparatów zawierających glukonolakton należy zwrócić szczególną uwagę na inne składniki równocześnie nakładane na naszą cerę. Nie zaleca się stosować polihydroksykwasów w połączeniu z komponentami czułymi na pH środowiska np. witamina C. W przypadku równoczesnej aplikacji GLD i witaminy A może z kolei dojść do zwiększenia efektów działania polihydorksykwasów i podrażnienia skóry. W obu przypadkach zaleca się oddzielnie stosować PAH i witaminy, np. podczas pielęgnacji dziennej i nocnej, lub wymiennie co drugi dzień. 

Glukonolakton – bezpieczeństwo

Jak wcześniej wspomniano, glukonolakton jest składnikiem o wysokim potencjale oddziaływania na naszą skórę jednak w sposób na tyle delikatny, że polecany jest alergikom i osobom ze skórą wrażliwą. Niemniej, jak każdy składnik może wywoływać reakcje niepożądane i podrażnienia. Tym samym przed nałożeniem na całą twarz preparatu, który zawiera GLD, warto wykonać test. Na mały fragment skóry (np. za uchem) wystarczy nanieść niewielką ilość produktu. Jeżeli po 24 godzinach nie wystąpią niepokojące objawy w miejscu aplikacji, produkt można stopniowo wprowadzać do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. 

  1. G. Broniarczyk-Dyła, Hydroksykwasy, ich rola i zastosowanie w dermatologii i kosmetyce lekarskiej, „Przegląd dermatologiczny”, nr 89 (4) 2002.
  2. A. Kornhauser, S. G. Coelho, V. J. Hearing, Applications of hydroxy acids: classification, mechanisms, and photoactivity, „Clinical Cosmetic and Investigational Dermatology”, nr 3 2010.
  3. B. L. Edison i in., A polyhydroxy acid skin care regimen provides antiaging effects comparable to an alpha-hydroxyacid regimen, „Cutis”, nr 73 2004.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij