Nutrikosmetyki – co zawierają? Czy warto z nich korzystać?
Joanna Orzeł

Nutrikosmetyki – co zawierają? Czy warto z nich korzystać?

Nutrikosmetyki nazywa się potocznie pigułkami urody. Dlaczego? Jaka jest definicja nutrikosmetyku? Jak działają tego typu produkty i czy są skuteczne? Wszystkie odpowiedzi i więcej znajdziesz w poniższym tekście.  

Naturalne piękno to slogan, który przyciągnie do danego produktu sporą rzeszę konsumentów. Obietnica zachowania lub przywrócenia witalności organizmu, a zwłaszcza jego zewnętrznej powłoki – skóry, włosów czy paznokci – jest kusząca dla wielu z nas. Na fali nurtu „self care”, powrotu do natury i pozbycia się wszelkiej „chemii” ze swojego otoczenia wyrósł nowy trend w branży kosmetyczno-kosmetologicznej – są nim nutrikosmetyki.

Nutrikosmetyk – co to takiego?

Nutrikosmetyki to termin odnoszący się do suplementów diety lub leków zawierających naturalne składniki, które wpływają na wygląd oraz kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Składniki te działają od wewnątrz organizmu, dostarczając substancji odżywczych niezbędnych do wydobycia i zachowania naszego naturalnego piękna.

Nutrikosmetyki – jakie składniki zawierają?

Lista składników, które zaliczane są do grupy nutrikosmetyków, jest niezwykle długa. Są to wszelkie substancje, które przyczyniają się do polepszenia kondycji organizmu przekładającej się na wygląd cery, włosów i paznokci. Do nutrikosmetyków zaliczymy więc witaminy, minerały i inne składniki odżywcze lub ich mieszaniny (np. ekstrakty roślinne) o ugruntowanym odziaływaniu w obszarze naszej skóry. Poniżej podajemy główne grupy nutrikosmetyków i ich przykładowych przedstawicieli:

  • Tłuszcze np. kwasy omega-3 (np. kwas linolenowy, kwas dokozaheksaenowy) chronią przed działaniem promieniowania UV i fotostarzeniem, przeciwdziałają utracie kolagenu, zapobiegają odwodnieniu.
  • Peptydy, np. kolagen pełni funkcję „rusztowania skóry” wpływa na ciągłość procesów odnowy komórkowej.
  • Polisacharydy np. kwas hialuronowy ma działanie nawilżające.
  • Minerały np. cynk (przyspiesza gojenie ran, usuwa przebarwienia), selen (działa przeciwstarzeniowo i antyoksydacyjnie).
  • Witaminy np. witamina E (działa antyoksydacyjnie i przeciwstarzeniowo, przeciwzmarszczkowo), witamina C (bierze udział w syntezie kolagenu, działa ujędrniająco, działa antyoksydacyjnie).
  • Metabolity wtórne – substancje produkowane przez rośliny, grzyby lub bakterie – karotenoidy (np. luteina, zeaksantyna, astakstantyna), koenzym Q10 mające właściwości antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe.
  • Ekstrakty roślinne np. z fermentowanych nasion soi i jęczmienia, ze skrzypu polnego, z aloesu, kory sosny, grejpfruta, rozmarynu, czerwonej pomarańczy, paproci złocistej, zawierające bogactwo fitoskładników między innymi o działaniu antyoksydacyjnym czy przeciwstarzeniowym.
  • Probiotyki i prebiotyki zawierające szczepy bakterii o udokumentowanym pozytywnym wpływie na kondycję skóry lub substancje wspomagające ich wzrost.

Powiązane produkty

Jak działają nutrikosmetyki?

Nutrikosmetyki to suplementy diety lub leki przyjmowane doustnie. Po połknięciu trafiają do naszego układu pokarmowego, gdzie wspólną pracą wielu organów są trawione. Składniki funkcjonalne, czyli takie, z których nasz organizm wyciągnie dodatkowe korzyści, administrowane są następnie do komórek ciała, między innymi tych znajdujących się w skórze. Tam pełnią funkcje budulcowe, antyoksydacyjne lub biorą udział w reakcjach biochemicznych związanych z utrzymaniem skóry, włosów i paznokci w jak najlepszej kondycji. Przewaga nutrikosmetyków nad preparatami przeznaczonymi do stosowania zewnętrznego polega na ich działaniu od wewnątrz. Cenne składniki nie muszą pokonywać kolejnych barier skóry, aby dostać się do skóry właściwej, w której odbywają się kluczowe procesy.

Jak stosować nutrikosmetyki?

Jak każdy preparat z grupy leków i suplementów diety, nutrikosmetyki należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta lub specjalisty (lekarza, kosmetologa), który kurację zaleca. Można również skonsultować wątpliwości z farmaceutą i oprzeć swój wybór na jego opinii.

Co ważne: w przypadku używania nutrikosmetyków istotne są dwie kwestie – systematyczność i dobór preparatu do problemu, któremu chcemy przeciwdziałać.

Jak z większością kuracji, tak i z nutrikosmetykami efekty zauważymy dopiero po pewnym czasie ich stosowania. Jego okres będzie zależny od problemu, z którym walczymy, od trafności wyboru preparatu oraz od jego jakości. Dobór nutrikosmetyku warto skonsultować ze specjalistą. Ważna jest nie tylko zawartość składników aktywnych, ale również ich postać chemiczna (niejednokrotnie wpływa ona na biodostępność pożądanych suplementów).

Co ważne, ani nutrikosmetyki, ani inne suplementy nie zastąpią nam zbilansowanej i zróżnicowanej diety, która również wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci.

Nutrikosmetyki i ich skuteczność

W kontekście skuteczności nutrikosmetyków, jak już wspomniano, ważne są systematyka i trafność w wyborze preparatu. Jednak jest jeszcze inny aspekt kluczowy w tej materii. Są to badania potwierdzające ich skuteczność. W dużym stopniu są to preparaty pochodzenia roślinnego, nad których składem i funkcjonalnością badania nadal trwają. Mechanizmy działania pojedynczych substancji aktywnych, np. witamin czy wybranych karotenoidów, nadal są przedmiotem badań. Choć wiemy w tej kwestii już dużo, nadal wiele pozostaje do odkrycia. Biochemia organizmu to niezwykle skomplikowana i zarazem fascynująca dziedzina nauki.

Nutrikosmetyk – wskazania i przeciwwskazania

Stosowanie nutrikosmetyków jest wskazane każdemu, kto pragnie cieszyć się zdrowo wyglądającymi skórą, włosami i paznokciami, potrzebuje wsparcia w terapii uporczywych schorzeń (np. trądzik czy atopowe zapalenie skóry, AZS), w walce z osobistymi mankamentami (np. cellulit lub przebarwienia) lub w swojej codziennej diecie spożywa zbyt małe ilości istotnych dla zdrowia skóry składników. Zalecenia wybranego preparatu w terapii konkretnego schorzenia lub suplementacji niedoborów znajdują się w ulotce dołączonej przez producenta. 

W przypadku przeciwwskazań kluczowe informacje również powinny być zawarte w ulotce. Dodatkowo nie powinno stosować się preparatów, jeżeli jesteśmy uczuleni na którykolwiek ze składników (tych aktywnych oraz wspomagających).
  1. I. Dini, S. Laneri, Nutricosmetics: A brief overview, „Phytotherapy Research”, nr 33 (12) 2019.
  2. M. Kania-Dobrowolska, J. Baraniak, R. Kujawski, M. Ożarowski, Nutrikosmetyki – nowa podgrupa suplementów diety, „Postępy Fitoterapii”, nr 2 2017.
  3. I. Grzyb, J. Grzyb, J. Klonowska, Nutrikosmetyki jako suplementy diety i ich działanie, [w:] Materiały pokonferencyjne z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Nowe trendy w dietetyce, WSIIZ, 2019 https://wsiiz.pl/dokumenty/wydawnictwo/publikacje/nowe_trendy_w_dietetyce.pdf#page=80

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij