Olej z nasion bawełny – jakie ma właściwości? Czy warto go stosować?
Joanna Orzeł

Olej z nasion bawełny – jakie ma właściwości? Czy warto go stosować?

Nie od dziś wiadomo, że wybór odpowiedniego oleju – czy to do użytku wewnętrznego, czyli do spożycia; czy do użytku zewnętrznego, pielęgnacyjnego – to niezwykle istotna dla zdrowia kwestia. Dowiedzmy się zatem więcej o oleju z nasion bawełny: jakie ma właściwości i jak możemy go zastosować, by z tych właściwości odpowiednio skorzystać? 

Bawełna to jedna z najstarszych roślin uprawnych, wykorzystuje się ją od tysięcy lat. Znana jest głównie jako roślina włóknodajna, stosowana do produkcji tkanin, przędzy lub waty. Jednak nasiona bawełny używane są również do produkcji pasz dla bydła i owiec oraz do pozyskiwania oleju o szerokim zastosowaniu. 

Olej z nasion bawełny – czym jest, jak powstaje? 

Olej bawełniany to produkt uboczny produkcji włókien bawełny. Pozyskuje się go z nasion różnych gatunków bawełny (Gossypium) w wyniku tłoczenia, a następnie dodatkowej ekstrakcji rozpuszczalnikami chemicznymi, dzięki czemu odzyskuje się niemal całą ilość oleju zawartego w nasionach (a te zawierają około 15–20% oleju w swej masie). 

W produkcji oleju z bawełny przodują Chiny, Indie, Pakistan, USA, Uzbekistan. 

Olej z nasion bawełny – właściwości i zastosowanie 

Surowy olej z bawełny ma ciemny czerwonobrązowy kolor i mocny, charakterystyczny smak. Stosuje się go jednak wyłącznie w formie rafinowanej, czyli po usunięciu niepożądanych, szkodliwych substancji. Proces oczyszczania zmienia właściwości organoleptyczne produktu. Uzyskuje się olej klarowny, jasnożółty o łagodnym, orzechowym smaku. Co ważne, smak ten pozostaje stabilny niezależnie od mijającego czasu i wpływu warunków zewnętrznych. 

Olej bawełniany w przemyśle spożywczym 

Z czego wynika ta stabilność? Oleje to najważniejsze źródło silnych przeciwutleniaczy, czyli tokoferoli (witaminy E). W oleju z nasion bawełny dominuje α-tokoferol i to dzięki niemu olej ten długo i dobrze się przechowuje oraz wytrzymuje nawet wyższe temperatury. To determinuje jego wykorzystanie w przemyśle spożywczym. 

A jakie korzyści zdrowotne przyniesie spożycie oleju bawełnianego? Istotna jest w nim wysoka zawartość niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza kwasu linolowego, który obniżając poziom LDL („złego” cholesterolu) we krwi uznawany jest za substancję o korzystnym działaniu dla układu krążenia. Kwas linolowy należy dostarczać w diecie, gdyż nie jest on biosyntetyzowany w organizmie. Tokoferol dodatkowo zabezpiecza cholesterol LDL przed utlenianiem, co w efekcie chroni ściany tętnic przed powstawaniem zmian miażdżycowych. Witamina E pełni też funkcje stabilizatora błon biologicznych oraz funkcje antyoksydacyjne osocza krwi. 

Dużo naturalnych przeciwutleniaczy powoduje, że olej z nasion bawełny staje się niemal naturalnym konserwantem, wydłużającym trwałość żywności. Często chipsy i inne przekąski przyrządzone z użyciem tego oleju mają dłuższy niż zwykle termin przydatności do spożycia. W jakich innych produktach znajdziemy olej bawełniany? Najczęściej są to różnego rodzaju majonezy, sosy, sosy sałatkowe, marynaty, margaryny i inne tłuszcze stosowanie do wypieków i do sporządzania polew do ciast. Olej ten bywa też stosowany do smażenia w kuchni domowej i komercyjnej (chociaż w Polsce wciąż jest to rzadkością); występuje również w pieczywie. 

Rozwiewamy również częste wątpliwości co do zastosowania oleju bawełnianego jako dodatku w rodzynkach. Poszukując bakalii o dobrym składzie, przede wszystkim omijać należy te, które konserwowane są np. za pomocą dwutlenku siarki. Olej bawełniany używany jest natomiast po to, by owoce zachowały w sobie odpowiednią ilość wilgoci i by nie sklejały się w opakowaniu. Dodatkowym atutem jest jego działanie jako naturalnego konserwantu (ze względu na zawartość przeciwutleniaczy). Co więcej, takie rodzynki stają się wówczas źródłem wielonienasyconych niezbędnych kwasów tłuszczowych, a odbywa się to bez negatywnego wpływu na ich smak i jakość.

Olej bawełniany w kosmetyce 

Antyoksydanty oraz WNKT w składzie sprzyjają wykorzystaniu oleju w przemyśle kosmetycznym. Ważna jest tu również lekka i nietłusta konsystencja oleju bawełnianego, co skutkuje niską komedogennością produktów na jego bazie. Dzięki temu – co niezwykle cenne i pożądane – kosmetyki te nie pozostawiają na skórze tłustej warstwy i nie zapychają porów. 

Olej bawełniany znajdziemy w kremach do twarzy, olejkach, maściach, płynach i żelach myjących, serach do paznokci, emulsjach, mleczkach i balsamach do ciała, w pomadkach, w szamponach i odżywkach do włosów. 

Powiązane produkty

Olej z nasion bawełny na włosy, skórę – na co pomoże? 

Olej z nasion bawełny jako składnik kosmetyków do skóry twarzy i ciała działa odżywczo, regenerująco, nawilżająco, zmiękczająco. Uzupełnia lipidy w skórze, dzięki czemu wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry, a tym samym pomaga zatrzymać wodę w naskórku oraz chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ujędrnia i uelastycznia, a dzięki wysokiej zawartości witaminy E działa antyoksydacyjnie – to wszystko chętnie wykorzystywane jest w kosmetykach z linii przeciwstarzeniowych. Bardzo ważne są właściwości przeciwzapalne i antyalergiczne oleju bawełnianego. Dzięki nim znajduje on zastosowanie w pielęgnacji skóry nadwrażliwej, podrażnionej, wysuszonej. Działa kojąco i łagodząco nawet w przypadku skóry alergicznej, swędzącej, ze zmianami atopowymi. 

Sprawdź preparaty dla skóry z AZS.

Popularne są również kosmetyki z olejem bawełnianym stosowane na włosy. Takie produkty polecane są dla włosów suchych, matowych, łamliwych. Zapewniają odpowiednie nawilżenie, wygładzenie włosów, które stają się pełne blasku, sprężyste i lśniące. Olej bawełniany ułatwia rozczesywanie, odbudowuje strukturę włosa, zabezpiecza łodygę włosa przed uszkodzeniami, przeciwdziała rozdwajaniu końcówek. 

Gdzie kupić i jak stosować olej z nasion bawełny? 

Kosmetyki na bazie oleju z nasion bawełny dostępne są zarówno w aptekach, jak i w drogeriach stacjonarnych lub internetowych.  

Warto również rozważyć zakup stuprocentowego, czystego oleju bawełnianego. Gdzie kupić taki produkt? Dostępny powinien być w aptekach lub w sklepach internetowych z surowcami kosmetycznymi. Jego lekka, niekomedogenna konsystencja może z powodzeniem być stosowana na suchą, skłonną do łupieżu skórę głowy lub na skórę z podrażnieniami, bliznami, zaczerwienieniami lub oznakami starzenia. Jego cena oscyluje w okolicach 20–30 zł za 100 ml, ale rozpocząć przygodę z olejem bawełnianym można nawet od zakupu preparatu o objętości 30 ml – taki kosztuje zaledwie kilka złotych. 

Kremy, balsamy i inne formy kosmetyków do twarzy i ciała warto stosować na co dzień, czasami nawet kilka razy dziennie. Maski lub olej do włosów nakłada się zazwyczaj 1–2 razy w tygodniu, pozostawia na włosach od kilku do kilkudziesięciu minut, po czym spłukuje. Dokładne sposoby użycia i inne cenne wskazówki opisane będą na opakowaniu konkretnego produktu. 

Olej z nasion bawełny – przeciwwskazania, szkodliwość

Olej z nasion bawełny w zastosowaniach kosmetycznych jest nieszkodliwy, bezpieczny i hipoalergiczny. 

Olej do celów spożywczych można spożywać wyłącznie w postaci rafinowanej.

Olej nierafinowany zawiera substancję o nazwie gossypol: naturalnie występujący w nasionach bawełny związek o wysokiej toksyczności. Ta naturalna toksyna chroni bawełnę przed uszkodzeniem przez owady. Pozostała w surowym, nieoczyszczonym oleju wiąże się z występowaniem niepłodności u kobiet i mężczyzn oraz z uszkodzeniami wątroby. Rafinacja to zatem warunek konieczny do dopuszczenia oleju bawełnianego do spożycia – na szczęście od kilkudziesięciu już lat proces ten jest normą podczas jego produkcji. 

  1. S. Ch. Sekhar, B. Rao, Cottonseed Oil as Health Oil, „Pertanika Journal of Tropical Agricultural Science”, nr 34 (1) 2011. 
  2. M. Chen, Cottonseed Oil and Food Safety, „Food Safety Focus”, nr 88 2013. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij