Cynamon – właściwości i zastosowanie. Na co pomaga? Czy jest zdrowy?
Maria Brzegowy

Cynamon – właściwości i zastosowanie. Na co pomaga? Czy jest zdrowy?

Cynamon to nie tylko popularna przyprawa. Dzięki obecności wielu substancji aktywnych wykazuje właściwości prozdrowotne, dlatego używa się go w przemyśle kosmetycznym oraz farmaceutycznym. Przy jakich dolegliwościach pomoże cynamon? Kto powinien na niego uważać? Podpowiadamy.

Zapach rozchodzącego się w kuchni cynamonu nieodłącznie kojarzy nam się z wypiekami, pierwszą gwiazdką czy grzańcem wypitym w gronie rodzinnym w atmosferze spokoju i radości. Warto wiedzieć, że cynamon to przyprawa, której stosowanie niesie za sobą również i wiele korzyści zdrowotnych. Jakie właściwości posiada cynamon? W przypadku jakich dolegliwości znalazł on swoje zastosowanie i czy będzie dobry dla wszystkich? Sprawdźmy!

Cynamon – czym jest?

Cynamon jako przyprawę znano już w starożytności – w swoim codziennym życiu wykorzystywali go Rzymianie, Grecy, Egipcjanie, Hindusi oraz Chińczycy. Ich zdaniem cynamon stanowił coś w rodzaju amuletu chroniącego przed wieloma chorobami.

Cynamon pozyskiwany jest z kory cynamonowca (Cinnamomum). Do najbardziej znanych gatunków zalicza się: cynamonowiec cejloński (Cinnamomum zeylanicum), chiński (Cinnamomum cassia, syn. C. aromaticum) oraz kamforowy (Cinnamomum camphora).

Warto pamiętać, aby przy wyborze cynamonu w sklepie kierować się jego odcieniem. Rodzaje o czerwono-rdzawej barwie to tańsze, nieoryginalne zamienniki tego produktu, stąd lepiej wybierać ten o jasnobrązowym kolorze.

Cynamon – wartości odżywcze, kalorie

Cynamon to przyprawa, która charakteryzuje się dość wysoką kalorycznością. Nie należy się jednak tym przejmować, gdyż tak naprawdę używamy jej tylko w niewielkich ilościach (szczypta, łyżeczka). 100 g cynamonu dostarcza ok. 247 kcal, natomiast jedna łyżeczka (4 g) to zaledwie 10 kcal. Ponadto przyprawa ta zawiera znikomą ilość białka, węglowodanów i tłuszczów, a także witaminy K, żelaza, wapnia czy magnezu.

Powiązane produkty

Właściwości lecznicze cynamonu – na co pomoże cynamon?

Do celów leczniczych wykorzystuje się liście oraz korę cynamonu, zawierające sporo substancji aktywnych korzystnie wpływających na nasze zdrowie. Wśród nich można wymienić: aldehyd cynamonowy, hydrocynamonowy oraz benzoesowy, a także eugenol, terpeny, garbniki czy kuminol.

Podobnie jak większość przypraw naturalnych, również i cynamon wykazuje właściwości prozdrowotne. Zdaniem badaczy roślina charakteryzuje się m.in. korzystnym wpływem na stężenie glukozy we krwi u pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2 (pozwalając na zwiększenie wrażliwości tkanek na insulinę). Ponadto cynamon okazuje się być pomocny przy bolesnych skurczach żołądka, wzdęciach, biegunkach czy w problemach z apetytem.

Przypisuje mu się także działanie przeciwzapalne, znieczulające, przeciwbólowe, wzmacniające, antyseptyczne, obniżające ciśnienie krwi czy normalizujące poziom cholesterolu zarówno całkowitego, jak i poszczególnych jego frakcji (HDL i LDL).

Cynamon – zastosowanie w kuchni

Cynamon to przyprawa, która gości praktycznie w każdej polskiej kuchni. Stosuje się ją do przyprawiania potraw mięsnych oraz rybnych. Sprawdza się jako dodatek do owsianek, koktajli, a także do dań na słodko. Cynamon używany jest również w cukiernictwie i dodawany do różnego rodzaju wypieków, deserów, ciast czy drożdżówek. Powszechnie znane są również tak zwane cynamonki, które swoją nazwę wzięły właśnie od cynamonu. Przyprawa ta to również aromat stosowany do kaw, herbat, kompotów, marmolad, likierów, nalewek czy tak dobrze znanego nam grzanego wina.

Dzięki temu, że cynamon ma słodki smak i aromat, dodanie go do deseru świetnie zastępuje cukier.

Cynamon – zastosowanie w kosmetyce

Prócz swojego szerokiego zastosowania w kuchni cynamon wykorzystywany jest także w przemyśle kosmetycznym do produkcji perfum oraz kremów. Cynamon znajdziemy również w pastach do zębów. Olejek cynamonowy ma bowiem korzystne działanie w przypadku zapalenia dziąseł oraz przy próchnicy zębów.

Inne zastosowania cynamonu

Cynamon to również składnik wykorzystywany przez przemysł farmaceutyczny do poprawy zapachu oraz smaku rozmaitych leków. Bywa także stosowany w rolnictwie, wchodząc w skład preparatów dodawanych do pasz dla zwierząt.

Cynamon – przeciwwskazania, skutki uboczne

Cynamonu, podobnie jak i produktów z jego dodatkiem, powinny unikać osoby z alergią lub nadwrażliwością na ten składnik. Ponadto ze względu na zawartość eugenolu w cynamonie, który ma wpływ na właściwości żółci, nie zaleca się jego używania pacjentom z dolegliwościami ze strony pęcherzyka żółciowego.

Zdrowe przepisy z cynamonem

Błyskawiczna owsianka z jabłkiem, orzechami i nutą cynamonu

Płatki owsiane zalej wrzątkiem i poczekaj, aż napęcznieją. Następnie dodaj do nich jogurt typu skyr, pokrojone na kawałki jabłko, posiekane orzechy włoskie i łyżeczkę cynamonu. Całość wymieszaj. Owsiankę możesz również przygotować w wersji na ciepło – zamiast jogurtu wykorzystaj ciepłe mleko.

Cynamonowe curry z ciecierzycą, szpinakiem i dynią

Posiekaną cebulkę, starty imbir oraz czosnek podsmaż na łyżce oliwy z oliwek. Następnie dodaj łyżeczkę cynamonu, mielony kmin, kurkumę, kolendrę, kardamon, ostrą oraz słodką paprykę. Smaż przez około 2–3 minuty, następnie dolej niewielką ilość mleczka kokosowego. Dodaj ciecierzycę (wcześniej ugotowaną lub z puszki), pokrojoną w kosteczkę dynię i passatę pomidorową. Gotuj przez około 20 minut, co jakiś czas mieszając (w razie potrzeby można dolać trochę wody). Pod koniec gotowania dorzuć liście szpinaku, pomidorki koktajlowe oraz pokrojoną natkę pietruszki.

  1. A. Kędzia, Aktywność olejku cynamonowego (Oleum Cinnamomi) wobec bakterii beztlenowych, „Postępy Fitoterapii” 2011, 1.
  2. K. Kaławaj, M. K. Lemieszek, Prozdrowotne właściwości cynamonu, „Medycyna Ogólna i Nauk o Zdrowiu” 2015, 21, 3, 328-331.
  3. J. Sajkowska, Cynamon jako suplement w cukrzycy, „Lek w Polsce” 2013, 23, 10’13(270).
  4. B. Kulczyński, A. Gramza-Michałowska, Znaczenie wybranych przypraw w chorobach sercowo-naczyniowych, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2016, 70.
  5. M. Kardas, K. Toczyńska, E. Grochowska-Niedworok, Naturalne przyprawy roślinne – skład chemiczny i właściwości prozdrowotne, „Przemysł Spożywczy” 2016, 70.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

    Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Co kupić mamie na Dzień Matki?

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij