Tabletka dzień po, czyli antykoncepcja awaryjna.
Barbara Bukowska

Otyłość jedną z przyczyn nieskuteczności antykoncepcji awaryjnej

Antykoncepcja awaryjna, popularnie nazywana tabletką „dzień po”, skutecznie zapobiega ciąży po stosunku płciowym bez zabezpieczenia. Jednak czasami, nawet mimo prawidłowego zastosowania, zawodzi. Stąd identyfikacja czynników wpływających na efektywność antykoncepcji awaryjnej stała się przedmiotem wielu badań. Dziś dzięki nim wiadomo, że otyłość jest jednym z nich.

  1. Czym jest antykoncepcja awaryjna oparta na lewonorgestrelu?
  2. Dlaczego antykoncepcja awaryjna jest nieskuteczna u osób z otyłością?

Czym jest antykoncepcja awaryjna oparta na lewonorgestrelu?

Lewonorgestrel jest jedną z dwóch substancji stosowanych w antykoncepcji awaryjnej (drugą jest octan uliprystalu). Jego działanie polega przede wszystkim na hamowaniu owulacji, wpływa również na błonę śluzową macicy i skład śluzu szyjki macicy. Aby zapobiec nieplanowanej ciąży, zaleca się przyjąć tabletkę zawierającą lewonorgestrel maksymalnie do 72 godzin po odbyciu stosunku. Jednak im wcześniej się to stanie, tym większa skuteczność działania.

Dlaczego antykoncepcja awaryjna jest nieskuteczna u osób z otyłością?

Pojawia się coraz więcej dowodów z rzeczywistej praktyki klinicznej na nieskuteczność antykoncepcji awaryjnej: lewonorgestrel zawodzi 4 razy częściej u kobiet otyłych niż u tych z prawidłową masą ciała. Dlaczego tak się dzieje?

Otyłość wpływa na farmakokinetykę leku – oznacza to, że u kobiet z dodatkowymi kilogramami stężenie leku w osoczu jest zbyt niskie, aby mógł on prawidłowo zadziałać.

Powiązane produkty

W badaniach klinicznych porównywano bezpośrednie stężenie leku w osoczu, a także jak przekłada się ono na pękanie pęcherzyków i uwalnianie komórki jajowej. Kobiety z otyłością miały niemal dwukrotnie niższe stężenie lewonorgestrelu w osoczu niż kobiety z prawidłowym BMI, ponadto u większego odsetka z nich dochodziło do uwolnienia komórki jajowej (co świadczy o tym, że owulacja nie została zahamowana).

Jak sobie radzić z nieskutecznością antykoncepcji awaryjnej w przypadku otyłości?

Najprostszą metodą wydaje się zwiększenie dawki lewonorgestrelu. Rzeczywiście, w badaniach klinicznych wykazano, że podwojenie ilości hormonu u kobiet z otyłością sprawia, że jego stężenie w osoczu rośnie do poziomu obserwowanego u kobiet z prawidłową masą ciała. Wciąż brak jednak jednoznacznych dowodów na to, czy osiągnięcie odpowiedniego stężenia we krwi przekłada się również na skuteczność w hamowaniu owulacji. Ta kwestia wymaga dalszych badań.

Sprawdź ofertę testów ciążowych na DOZ.pl

A zanim pojawią się nowe dane, kobiety z otyłością jako metodę antykoncepcji awaryjnej mogą rozważyć tabletki zawierające octan uliprystalu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Nowoczesna antykoncepcja

    Istnieje wiele metod antykoncepcyjnych, jednak niektóre z nich są zawodne i powoli przechodzą do przeszłości. Poznaj najpopularniejsze skuteczne środki antykoncepcyjne.

  • Naukowcy wiedzą, czemu antykoncepcja hormonalna wywołuje wahania nastroju

    Tabletki antykoncepcyjne są w powszechnym użyciu od kilkudziesięciu lat, a dzięki szeregowi badań i modyfikacji mogą być przyjmowane w pełni bezpiecznie przez wiele lat. Osobną kwestią są jednak skutki uboczne, które wywołują u niektórych kobiet. Jednym z działań niepożądanych są wahania nastroju, jednak do tej pory nie było jasne, w jaki sposób przyjmowanie pigułek hormonalnych wpływa na samopoczucie kobiet. Jak się okazuje, kluczem do zrozumienia tego mechanizmu jest oksytocyna. 

  • Coraz bliżej pigułki antykoncepcyjnej zażywanej raz w miesiącu

    Gwarantem działania doustnej antykoncepcji hormonalnej jest przyjmowanie pigułki codziennie o tej samej porze. Tolerancja na pominięcie pigułki jest niewielka i znacząco podnosi ryzyko zajścia w ciążę. Między innymi to sprawia, że tylko w USA każdego roku w ciążę zachodzi około 9 proc. użytkowniczek pigułek antykoncepcyjnych. Z tego względu naukowcy pracują nad środkami zapobiegającymi ciąży, które mogłyby być zażywane raz w miesiącu, co znacznie ułatwiłoby życie kobietom.

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Stosowanie antykoncepcji hormonalnej a choroby serca

    Antykoncepcja hormonalna jest jedną z wysoce skutecznych i najczęściej stosowanych metod zapobiegania ciąży. Z roku na rok, na całym świecie, rośnie liczba stosujących ją kobiet, dlatego istotne jest monitorowanie jej wpływu na organizm kobiety (m.in. układ sercowo-naczyniowy), a także ocena ryzyka wystąpienia działań niepożądanych związanych z jej stosowaniem.

  • Metody antykoncepcji

    Antykoncepcja służy świadomemu planowaniu rodziny. Jedne jej rodzaje są bardziej skuteczne, inne mniej- można powiedzieć, że bardziej służą zajściu w ciążę niż niestaniu się rodzicami.

  • Antykoncepcja bez recepty – jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty?

    Na rynku dostępnych jest wiele różnych form antykoncepcji zapobiegających ciąży. Pośród nich dominują te przeznaczone dla kobiet, z czego każda ma swoje wady i zalety. Jak zatem wybrać najbezpieczniejszą i najwygodniejszą metodę antykoncepcji? Jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty? 

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl