Osoba z depresją w pokoju.
Weronika Babiec

Istnieje 6 podtypów depresji. Nie każda osoba powinna być leczona tak samo

Opublikowano wyniki badania, które mogą być przełomem w leczeniu depresji. Z analiz przeprowadzonych przez naukowców ze Stanford Medicine wynika, że istnieje sześć podtypów depresji, a każdy z nich wymaga określonego podejścia farmakologicznego i terapeutycznego. To odkrycie prawdopodobnie pomoże w leczeniu tzw. depresji lekoopornej.

  1. Leczenie depresji nie zawsze przynosi rezultaty. Depresja lekooporna
  2. Nowe podtypy depresji i sposoby ich leczenia

Leczenie depresji nie zawsze przynosi rezultaty. Depresja lekooporna

Około 30% osób chorujących na depresję cierpi na tzw. depresję lekooporną, co oznacza, że wiele leków nie jest w stanie złagodzić jej objawów. Dzieje się tak dlatego, że nie ma skutecznego sposobu na to, aby sprawdzić, który lek przeciwdepresyjny lub inny rodzaj terapii może jak najszybciej pomóc danemu pacjentowi. Leki w depresji zazwyczaj przepisywane są metodą prób i błędów, a więc zanim leczenie zostanie odpowiednio dobrane, może minąć nawet kilka lat.

Celem pracy naukowców ze Stanford Medicine było znalezienie takiej metody, która pozwala na właściwe dobranie sposobu leczenia do konkretnego podtypu depresji.

„Obecnie nie są dostępne żadne testy, które pomogłyby określić, na jaki typ depresji (ludzie) cierpią lub, co moim zdaniem szczególnie ważne, jakie leczenie byłoby dla nich najbardziej odpowiednie” – stwierdziła dr Leanne Williams, autorka badania.

Powiązane produkty

Nowe podtypy depresji i sposoby ich leczenia

Williams i jej współpracownicy przebadali 801 osób, u których wcześniej zdiagnozowano depresję lub zaburzenia lękowe. Uczestnicy zostali przebadani za pomocą MRI w celu pomiaru aktywności mózgu – ich mózgi były skanowane w stanie spoczynku oraz podczas wykonywania różnego rodzaju zadań sprawdzających funkcjonowanie poznawcze i emocjonalne.

Na podstawie skanów mózgu wykazano, że niektóre szlaki neuronalne są nadmiernie lub niedostatecznie aktywne i dzięki temu udało się wyodrębnić 6 podtypów depresji. Ponadto badacze przydzielili także 250 uczestników do grupy osób otrzymujących 1 z 2 powszechnie stosowanych leków przeciwdepresyjnych lub biorących udział w terapii behawioralnej.

ADAPTOGENY

LAMPY ANTYDEPRESYJNE

NA NASTRÓJ I ENERGIĘ

Badanie wykazało, że pacjenci z podtypem depresji, który charakteryzuje się nadmierną aktywnością w obszarach poznawczych, najlepiej reagowali na leczenie lekiem przeciwdepresyjnym (wenlafaksyną). Natomiast osoby z innym podtypem depresji, których mózgi w stanie spoczynku cechowały się wyższym poziomem aktywności w obszarach związanych z depresją i rozwiązywaniem problemów, lepiej reagowały na leczenie pod postacią psychoterapii behawioralnej, głównie CBT (psychoterapia poznawczo-behawioralna).

Trzeci podtyp odznaczał się niższym poziomem aktywności w obszarach odpowiedzialnych za uwagę. Osoby z tym podtypem charakteryzowały się gorszą odpowiedzią na terapię behawioralną, co oznacza, że w ich przypadku skuteczniejsza mogłaby okazać się farmakoterapia.

Kolejny podtyp nie różnił się od skanów mózgu tego samego regionu u osób bez depresji. Według autorki badania może to oznaczać, że do tej pory nie odkryto w pełni biologii mózgu leżącej u podstaw depresji.

Dwa ostatnie podtypy nie reagowały ani na farmakoterapię, ani na terapię behawioralną, w związku z czym u osób cierpiących na te typy depresji powinno rozważać się inne opcje leczenia.

Dr Williams dodaje: „W innych badaniach odkryliśmy, że reagują one na niektóre z opracowywanych nowszych metod leczenia”.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Depresja - objawy, przyczyny, rozpoznanie i leczenie

    Depresja to jedna z najpoważniejszych, a zarazem najpowszechniejszych chorób psychicznych na świecie. Bywa lekceważona i zbywana jako oznaka zwykłego smutku czy też spadku energii, przepracowania itp. Jednak nieleczona prowadzi do katastrofalnych skutków – zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

  • Spadek samopoczucia czy ukryta depresja? Objawy depresji

    Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych na świecie, przyjmuje się, że u ok 17% populacji przynajmniej raz w życiu występują epizody tej choroby, a blisko połowa chorych nigdy nie zostaje zdiagnozowana.

  • Stres i depresja u matki mogą utrudniać rozwój poznawczy dziecka

    Ciąża dla kobiety to wydarzenie emocjonalne, niosące za sobą spory bagaż przeżyć, z którym kobieta nie zawsze sobie radzi. Jednak, jak pokazują najnowsze badania naukowe, depresja i stany lękowe w ciąży mogą mieć negatywny wpływ zarówno na płód, jak i na całe przyszłe życie dziecka.

  • Depresja w ciąży – jak ją rozpoznać? Jak pomóc przyszłej mamie?

    Ciąża jest czasem pełnym sprzecznych emocji – z jednej strony pojawia się radość i podekscytowanie, z drugiej lęk i niepewność. Przyszła mama musi mierzyć się też z gwałtownymi zmianami fizycznymi i emocjonalnymi. Wszystko to sprawia, że depresja jest jednym z najczęstszych powikłań ciąży, szacuje się, że dotyka ona około 15% kobiet. Dowiedz się, jakie są objawy depresji w ciąży i jak wygląda jej leczenie.

  • Depresja u dzieci

    Niestety z roku na rok wzrasta liczba dzieci i nastolatków zmagających się z zaburzeniami depresyjnymi. Statystyki pokazują, że depresja diagnozowana jest u 2 proc. dzieci – zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek. Objawy depresji dziecięcej będą jednak różnić się od typowych symptomów zaburzenia obserwowanego u dorosłych osób. Czym objawia się depresja u dzieci? Jak ją leczyć?

  • Depresja poporodowa – skąd się bierze? Jak sobie z nią radzić?

    Powitanie na świecie nowego członka rodziny wiąże się nie tylko z radością, ale i nowymi, dotąd nieznanymi obowiązkami, które mogą wywołać stres, przeciążenie oraz wiele innych negatywnych emocji. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka od 5 do 25 proc. kobiet na całym świecie. Co to jest depresja poporodowa? Jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć?

  • Czy depresja jest związana z wyższym ryzykiem rozwoju raka? Nowe badanie

    Przyczyny powstawania raka są złożone i związane z wieloma czynnikami, takimi jak uwarunkowania genetyczne, styl życia, środowisko, dieta i inne. Chociaż zdrowie psychiczne może wpływać na ogólny stan zdrowia, to według naukowców z Holandii nie jest determinantem wzrostu ryzyka rozwoju raka.

  • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

    Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl