Tatuaż na bicepsie mężczyzny
Barbara Bukowska

Pielęgnacja skóry z tatuażem – jak dbać o skórę z tatuażem?

Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak niegdyś, trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej dziary". Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena  jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

Wykonanie tatuażu, choć dla wielu jest spełnieniem najskrytszych marzeń, zawsze wiąże się z uszkodzeniem skóry. Dlatego tak ważna jest pielęgnacja wytatuowanego obszaru – zarówno zaraz po zabiegu, jak i po wygojeniu rany. Odpowiednio dobrane kosmetyki nie tylko przyspieszają gojenie, ale również nawilżają skórę i utrwalają kolory tatuażu.

Jak pielęgnować skórę po zrobieniu tatuażu?

Pierwszy krok w trosce o dobrą kondycję skóry i świeżo zrobionego tatuażu należy do tatuatora. Po zakończeniu dzieła powinien je odpowiednio zabezpieczyć. Dawniej w tym celu stosowano opatrunki z gazy czy zwykły bandaż, a potem folię spożywczą. Dziś najczęściej do ochrony tatuaży wykorzystuje się wodoodporne, paroprzepuszczalne i sterylne opatrunki foliowe, tzw. drugą skórę lub sztuczną skórę. Na rynku znajduje się wiele rodzajów ochronnych opatrunków foliowych, można je kupić zarówno w aptekach, jak i w specjalistycznych sklepach z akcesoriami do tatuażu.

Po kilku godzinach od wykonania tatuażu należy zdjąć folię ochronną. Tatuowane miejsce może być tkliwe, choć dzięki coraz powszechniejszemu wykorzystywaniu maści znieczulających ból podczas zabiegu i zaraz po nim nie jest tak dotkliwy.

Skóra pod opatrunkiem może być również zaczerwieniona i lekko opuchnięta. W pierwszych dniach po zabiegu jest to normalne – pigment stosowany przez tatuatora jest ciałem obcym. Organizm uruchamia procesy mające na celu pozbycie się go, stąd podrażnienia.

Po zdjęciu opatrunku foliowego skórę należy przemyć letnią wodą lub specjalistycznym żelem czyszczącym, aby usunąć bakterie oraz resztki tuszu. W pielęgnacji tatuażu po zabiegu nie zaleca się stosowania kosmetyków silnie perfumowanych, jak również zwykłych mydeł, które mogą przesuszać skórę i dodatkowo ją podrażniać. Przed kolejnymi krokami pielęgnacji oczyszczoną skórę należy dokładnie osuszyć, najlepiej za pomocą papierowego ręcznika. Jest delikatniejszy i bardziej higieniczny niż ręcznik tradycyjny.

Czym smarować świeży tatuaż?

Smarowanie tatuażu po jego zrobieniu jest niezwykle ważnym elementem pielęgnacji i ma na celu dogłębne nawilżenie skóry i zachowanie trwałości pigmentu, a także przyspieszenie procesu gojenia. Do smarowania tatuażu przydadzą się proste maści i kremy, które można znaleźć w każdej aptece: preparaty zawierające pantenol, alantoinę czy maść z witaminą A świetnie sprawdzą się zwłaszcza na etapie gojenia skóry.

W pielęgnacji tatuażu można zastosować również naturalne sposoby, z wykorzystaniem kosmetyków z domowej apteczki – do smarowania można wykorzystać masło shea czy olej kokosowy. Większość tatuatorów zaleca jednak stosowanie na świeży tatuaż specjalistycznych maści i kremów: nie tylko natłuszczają i nawilżają skórę, ale dostarczają też niezbędnych witamin, które przyspieszają proces gojenia. Często są hipoalergiczne, a zawarte w nich substancje chronią ponadto tatuaż przed wyblaknięciem.

Kremy zawierające substancje łagodzące i przyspieszające gojenie stosuje się na świeży tatuaż. Nakłada się je cienką warstwą, zawsze na umytą i osuszoną skórę. Zabieg ten powtarza się 3–4 razy dziennie, a posmarowany tatuaż warto zabezpieczyć folią, szczególnie jeśli planujemy wyjścia poza dom albo gdy ubranie zakrywa tatuaż.

Szczególnie ważna jest również pielęgnacja i zabezpieczenie świeżego tatuażu na noc – to wtedy skóra najintensywniej się regeneruje. Aby proces ten zachodził bez przeszkód, należy zadbać o higieniczne warunki snu – w okresie gojenia co kilka dni zmieniać pościel, a także zrezygnować ze spania w jednym łóżku z czworonożnym przyjacielem. Przed snem tatuaż dokładnie nawilżamy i przykrywamy folią. W podobny sposób należy zabezpieczyć tatuaż przed wyjściem do pracy.

Pielęgnacja tatuażu po zagojeniu wygląda nieco inaczej. Na tym etapie skupiamy się przede wszystkim na długotrwałym nawilżeniu i ochronie tatuażu. Niezwykle ważnym elementem jest również ochrona skóry przed promieniowaniem UV. Tatuaż, jako ciemniejsza plama na skórze, pochłania je, przez co może wyblaknąć, szczególnie białe i żółte barwniki. Dlatego też osoby z tatuażem powinny szczególnie uważać podczas opalania. Ekspozycję na słońce można rozpocząć dopiero po pełnym zagojeniu tatuażu, ale zawsze należy go posmarować kremem z wysokim filtrem SPF. Dotyczy to nie tylko miesięcy słonecznych, ale również jesieni i zimy, ponieważ promienie UV przenikają także przez chmury.

Powiązane produkty

Czego nie wolno robić po wykonaniu tatuażu?

  • W pierwszym tygodniu po wykonaniu tatuaż należy traktować jak otwartą ranę. Może się z niego sączyć krew i osocze. W tym okresie, poza pielęgnacją, ważne jest unikanie ciasnych, przylegających do skóry ubrań. Warto zakładać przewiewną odzież, wykonaną z naturalnych materiałów, która ułatwi skórze oddychanie.
  • W drugim tygodniu rozpoczyna się proces gojenia. Naturalnym jego objawem jest swędzenie skóry w miejscu wykonania tatuażu. Nie należy jej drapać, bo może to spowodować dodatkowe podrażnienia. W takiej sytuacji ulgę mogą przynieść okłady z lodu oraz intensywne nawilżanie tatuażu specjalistycznymi kosmetykami do pielęgnacji.
  • W okresie gojenia się tatuażu nie należy korzystać z basenów i otwartych akwenów. Przeciwwskazana jest również sauna. Lepszym rozwiązaniem niż gorąca kąpiel w wannie będzie szybki prysznic w letniej wodzie.
  • W pierwszych tygodniach po wykonaniu tatuażu warto ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny. Nie tylko wydłuża on okres gojenia, ale wydzielany podczas ćwiczeń pot może trwale uszkodzić tusz. Treningi najlepiej rozpocząć od tych partii ciała, na których nie był wykonywany tatuaż.
  • Przez pierwsze dni po zabiegu należy bezwzględnie zrezygnować z konsumpcji alkoholu. Działa on rozrzedzająco na krew, co powoduje wydłużenie procesu gojenia. Nadmiernie sącząca się krew może powodować rozmycie tuszu i zniszczenie wzoru.
Ważna jest również staranna obserwacja świeżego tatuażu. W pierwszych dniach lekka opuchlizna i delikatny stan zapalny są naturalnymi reakcjami obronnymi, powinny jednak ustąpić po kilku dobach. Jeśli jednak miejsce wykonania tatuażu jest tkliwe i obrzęknięte, pokryte drobnymi ranami, z których wycieka ropa, a dodatkowo występuje podwyższona temperatura ciała, może to świadczyć o zakażeniu skóry. W takiej sytuacji niezbędna jest szybka wizyta u lekarza i wdrożenie antybiotykoterapii.
  1. A. Fauger, S. Sonck, N. Kluger i in., Tattoo aftercare management with a dermo-cosmetic product: Improvement in discomfort sensation and skin repair quality, J Cosmet Dermatol" 21(3), 2022.
  2. C.D. Gonzalez, B.J. Walkosz, R.P. Dellavalle, Aftercare Instructions in the Tattoo Community: An Opportunity to Educate on Sun Protection and Increase Skin Cancer Awareness. J Clin Aesthet Dermatol" 13(6), 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij