Zdrowe żywienie ucznia, czyli dieta pomocna w nauce
Ewa Gąsecka

Zdrowe żywienie ucznia, czyli dieta pomocna w nauce

Wrzesień jest miesiącem, kiedy dla ucznia wszystko zaczyna się od nowa. Nowe podręczniki, obowiązki, czasami nowe przedmioty i nauczyciele, zajęcia dodatkowe. Czy pamiętamy o wszystkich jego potrzebach, w tym żywieniowych? Dowiedz się więcej!

Każdy rodzic chciałby, aby nowy rok szkolny przebiegł pomyślnie – choćby z niewielkimi sukcesami, a przynajmniej bez większych kłopotów. Jednym z czynników mających wpływ na kondycję umysłową i fizyczną dziecka jest właściwe odżywianie. Takie, które zapewni odpowiedni poziom energii, pomoże w utrzymaniu koncentracji i uwagi oraz da siły na wieczorne odrabianie lekcji lub zajęcia dodatkowe.

Czy dziecko musi jeść śniadanie przed wyjściem do szkoły?

Śniadanie to podstawowy posiłek dnia. Ten, bez którego dziecko nie powinno wyjść z domu. Uczniowie bardzo często bronią się przed jego zjedzeniem, twierdząc, że o tej porze nie mają apetytu lub tłumacząc się brakiem czasu. Mimo iż uważam, że zdanie dziecka w kwestiach jedzenia jest ważne i należy je brać pod uwagę, tak do zjedzenia śniadania trzeba je nakłonić, spróbować przekonać. Może to być chociaż jogurt z musli, płatki z mlekiem lub jedna kanapka – byleby dziecko nie wyszło z domu na czczo. Jeżeli śniadanie nie jest problemem, dobrze żeby było dość obfite i pożywne, zawierało białko (wędlinę, jajka lub nabiał), węglowodany złożone (pieczywo, najlepiej razowe lub pełnoziarniste, niesłodzone płatki, musli) i warzywa czy owoce (np. suszone owoce jako dodatek do owsianki).

Co powinno zjeść dziecko na drugie śniadanie?

Jeżeli dziecko przebywa w szkole 4–5 godzin (młodsze klasy), powinno tam zjeść jeden posiłek i jedną przekąskę (owoc). Może to być kanapka z wędliną lub serem i warzywami albo obiad szkolny. W przypadku tego ostatniego radzę dowiedzieć się, czy dziecko zjada choćby jego większą część. Zdarza się, że dzieci – szczególnie niejadki – oddają obiad niemal w całości kolegom, a nieświadomi tego rodzice nadal opłacają posiłki. Dobrze też sprawdzić, czy w plecaku nie zalegają noszone tygodniami kanapki.

Dzieci ze starszych klas, spędzające 6–7 godzin w szkole, powinny w niej jeść dwa posiłki. Może to być kanapka i obiad, mogą być dwie kanapki, najlepiej z pełnoziarnistego chleba. Jako jeden posiłek dobrym pomysłem jest jogurt lub twarożek czy smoothie owocowe lub warzywne. Nie należy zapomnieć o napojach – najlepsza jest woda mineralna lub rozcieńczone soki bez dodatku cukru.

Powiązane produkty

Kiedy podać dziecku obiad?

Idealną sytuacją byłoby, żeby po powrocie do domu uczeń miał możliwość zjedzenia obiadu. Tak jak każdy posiłek obiad powinien zawierać białko (mięso, ryby, jajka lub warzywa strączkowe), warzywa, węglowodany skrobiowe jako dodatek (kasza, ryż, najlepiej naturalny, makaron, najlepiej pełnoziarnisty lub razowy, ziemniaki). Często starsze dzieci wracają do domu same, czekają na powrót rodziców z pracy i ciepły posiłek jest jedzony później. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas przygotowana wcześniej zupa, którą nastolatek może sobie bezpiecznie podgrzać.

Co podać na podwieczorek?

Przekąską pomiędzy obiadem i kolacją mogą być owoce lub jogurt, koktajl owocowy, mus czy garść orzechów lub zdrowy baton np. z orzechów i daktyli.

O której godzinie dziecko powinno zjeść kolację?

Kolacja może być podobna do śniadania, ale nieco mniej obfita. Nie powinna być jedzona później niż 3 godziny przed snem. Należy dopilnować, aby po niej nie było podjadania chipsów czy słodyczy, gdyż poza ich wątpliwymi wartościami zdrowotnymi może być to powodem braku apetytu rano.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

    Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Co kupić mamie na Dzień Matki?

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij