Kobieta z pięknymi, długimi włosami
Ewelina Sochacka

Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

  1. Czym są włosy niskoporowate?
  2. Jak pielęgnować włosy niskoporowate?
  3. Szampony do włosów niskoporowatych
  4. Zioła dla włosów niskoporowatych
  5. Odżywka i maski do włosów niskoporowatych
  6. Peeling do skóry głowy dla osób z włosami niskoporowatymi 

Czym są włosy niskoporowate?

Włosy o niskiej porowatości to te, których łuska jest najmniej odchylona od kory włosa. Łuski przylegają jak najbliżej – dokładnie zamykają włos lub są jedynie delikatnie odchylone – chroniąc wnętrze włosa przed czynnikami zewnętrznymi. Osoby z taką porowatością włosów mogą cieszyć się najwyższym poziomem gładkości i miękkości, a ponadto wyjątkową sprężystością i naturalnym blaskiem. Takie włosy mogą nieco dłużej schnąć po umyciu, ale także być trudne w stylizacji. Bardzo często są to włosy naturalnie proste. Nie puszą się nawet przy wysokiej wilgotności. Mogą być jednak nieco oklapłe i bez wyraźnej objętości. Charakterystyczne dla tej porowatości jest to, że po zmoczeniu włosy nadal są śliskie i nie plączą się, a po wysuszeniu nie potrzebują specjalnego traktowania, np. użycia prostownicy do włosów. Włosom niskoporowatym mogą głównie zaszkodzić: źle wykonane zabiegi fryzjerskie, wysoka temperatura i po prostu zaniedbanie ich potrzeb.

Cechy charakterystyczne włosów niskoporowatych
Jakie są włosy niskoporowate?

Jak pielęgnować włosy niskoporowate? Ogólne zasady

Mówiąc o tym, jak pielęgnować włosy niskoporowate, należy zacząć od tego, że bardzo łatwo jest je tą pielęgnacją obciążyć. Wystarczy użyć odżywki, olejku czy serum na końcówki w zbyt dużej ilości i zamiast pięknej tafli włosy będą wyglądały jak posklejane, nieświeże strąki. W przeciwieństwie do włosów średnio- czy wysokoporowatych niskopory nie mają właściwości, które pozwalałyby im „wchłonąć” nadmiar produktów w ciągu dnia. Żeby oczyścić niskopory, trzeba je porządnie umyć, najlepiej nieco mocniejszym szamponem, który przez włosomaniaczki nazywany jest czasami „rypaczem” do włosów. Na etykiecie takiego produktu będą znajdowały się składniki, które w swojej nazwie zawierają słowo sulfate, lub inne średniej mocy detergenty, takie jak Sodium Cocoamphoacetate, Disodium Laureth Sulfosuccinate czy Cocamidopropyl Betaine. Nie należy oczywiście używać tak mocnych produktów oczyszczających zbyt często, gdyż możemy w ten sposób podrażnić i wysuszyć skórę głowy. Powinny ograniczyć je także osoby, których skalp jest wyjątkowo wrażliwy. W pozostałych przypadkach produkty te zaleca się jednak stosować częściej niż przy innych włosach, np. wysokoporowatych. Warto dodać, że włosom niskoporowatym zaszkodzi nadmiar wszystkiego – protein, humektantów i emolientów. Zasada „mniej znaczy lepiej” w tym wypadku jest jak najbardziej wskazana.

Szampony do włosów niskoporowatych

W przypadku włosów niskoporowatych dobrze jest wybierać szampony zwiększające objętość włosów poprzez ich odbicie od nasady. Na etykietach kosmetyków szukajmy informacji o tym, że są to produkty lekkie, nieobciążające. Skóra głowy osób z niskoporowatymi włosami może mieć tendencję do przetłuszczania się, co wpływa na ich oklapnięcie. Jeśli właściwie o nią zadbamy, nawet tak trudne w stylizacji włosy mogą stać się bardziej uniesione.

Oleje, z którymi polubią się włosy niskoporowate, to:

Powyższe substancje to na tyle małe cząsteczki, że będą miały szansę wniknąć we włos, nie zatrzymując się na jego powierzchni.

Dowiedz się więcej o tym, jak dobrać olej do porowatości włosów – sprawdź na DOZ.pl

Kosmetyki do włosów najlepiej dobierzemy wtedy, gdy będziemy po prostu obserwować kondycję kosmyków. Kiedy widzimy, że włosy i skóra głowy potrzebują mocnego oczyszczenia (np. stają się tłuste niedługo po umyciu lub wyglądają kiepsko zaraz po stylizacji), użyjmy mocniejszego szamponu. Jeśli nie widzimy takiego problemu, można użyć łagodniejszego produktu. Jedno jest tu jednak pewne – szampony, które polubią włosy niskoporowate, nie powinny zawierać dużej ilości olejów i olejków wielocząsteczkowych czy silikonów. Dlaczego? Takie produkty mogą dodatkowo dociążać włosy i pozbawić je objętości.

Powiązane produkty

Zioła dla włosów niskoporowatych

Warto zwrócić uwagę na produkty do pielęgnacji, w których znajdują się wyciągi roślinne i ziołowe, takie jak:

Te ekstrakty roślinne pomogą nam wzmocnić włosy i jednocześnie zadbają o wrażliwą skórę głowy, regulując pracę gruczołów łojowych.

Odżywka i maski do włosów niskoporowatych

Przy wyborze najlepszej odżywki do włosów niskoporowatych zasada jest podobna. Wybieramy produkty lekkie, łagodne, nieobciążające, czyli takie, które można używać codziennie. Ilość odżywki powinna być naprawdę minimalna, nakładana jedynie na same końce włosów. Składniki, których należy szukać w odżywkach do niskoporów, to:

Stosowanie masek do włosów niskoporowatych można ograniczyć do absolutnego minimum. Nadmierne obciążenie włosów tak bogatymi produktami może spowodować, że stracą one swój blask i sprężystość. Mogą stać się matowe i pozbawione witalnego wyglądu. Włosomaniaczki sugerują stosowanie maski przed myciem włosów, a nie jak w przypadku pozostałych typów włosów – po myciu.

Peeling do skóry głowy dla osób z włosami niskoporowatymi

Stosowanie peelingu do skóry głowy ma za zadanie oczyścić ją z nadmiaru sebum (idealne środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów) oraz resztek kosmetyków, takich jak odżywki, szampony, produkty do stylizacji – pianki, lakiery, żele itp. Peeling pomoże także usunąć martwy naskórek i sprawić, że cebulki włosów staną się bardziej dotlenione i odżywione. Włosy będą wtedy lepiej wchłaniać składniki odżywcze. Niskopory mogą naprawdę odżyć, jeśli peeling skóry głowy będzie wykonywany regularnie. Dlaczego? Otóż włosy będą odbite od nasady, będą się wolniej przetłuszczać, szybciej rosnąć i zdecydowanie mniej wypadać. Osoby, które skarżą się na swędzenie okolicy skalpu, także powinny poczuć ulgę. Skóra głowy osób z niskoporowatymi włosami polubi każdy rodzaj peelingu trychologicznego – zarówno peelingi mechaniczne, enzymatyczne, kwasowe, jak i mechaniczno-enzymatyczne. Można także wykonać domowy peeling do skóry głowy. W tym celu dobrze sięgnąć po zmielone ziarna kawy, nasiona owoców czy łupiny orzechów. W sklepach dostępne są również półprodukty – surowce kosmetyczne, które także można wykorzystać w domowym spa. Peeling z kwasem mlekowym i salicylowym czy z kwasami owocowymi (AHA) lub glinką jest naprawdę prosty do zrobienia. Taki zabieg trychologiczny należy przeprowadzać nie częściej niż raz w tygodniu. Peeling mechaniczny najlepiej nakładać na mokry skalp, a pozostałe peelingi (przede wszystkim kwasowe) – na suchą skórę głowy. Na rynku dostępne są także probiotyczne peelingi do skóry głowy. W swoich składach zawierają nie tylko drobinki mechaniczne – jak proszek z migdałów, oczyszczająca i łagodząca glinka oraz kwasy owocowe, np. z papai czy mango – ale także probiotyki takie jak inulina czy fruktoza. Dzięki takim preparatom skóra głowy jest dobrze oczyszczona, a jej mikrobiom utrzymany w optymalnej kondycji. 

  1. 8 Low Porosity Hair Care Tips You Need To Know, www.lorealparisusa.com [online] https://www.lorealparisusa.com/beauty-magazine/hair-care/dry-hair/low-porosity-hair-care [dostęp:] 30.10.2023.
  2. M. West, Low porosity hair: Signs and how to care for it, www.medicalnewstoday.com [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/low-porosity-hair [dostęp:] 30.10.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Opalanie w majówkę? Zadbaj o skuteczną ochronę przed słońcem!

    Opalanie się jest bardzo odprężającą czynnością, dzięki której nasza skóra zyskuje przyjemny odcień. Na rynku drogeryjnym i aptecznym istnieje szeroki wachlarz preparatów z filtrem SPF, które chronią naszą skórę w trakcie ekspozycji na słońce oraz pomagają ją zregenerować i nawilżyć tuż po opalaniu. Jak uniknąć poparzenia słonecznego, czy można przygotować skórę na ekspozycję na słońce i czy peeling przed opalaniem się może wydłużyć trwałość opalenizny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij