mężczyzna pijący słodzony napój
Arkadiusz Dąbek

Picie słodkich napojów związane z wypadaniem włosów u mężczyzn

Czy picie słodkich napojów może mieć wpływ na wypadanie włosów u mężczyzn? Odpowiedź na to pytanie może Cię zaskoczyć – przyjrzyjmy się bliżej, co mówią o tym najnowsze wyniki badań.

MPHL, czyli łysienie typu męskiego, jest najczęstszą formą wypadania włosów u mężczyzn, dotykającą od 30% do 50% mężczyzn po pięćdziesiątce. Nowe badania wskazują, że zjawisko to może być z czasem coraz bardziej powszechne. Przykładowo badanie przeprowadzone w Chinach wykazało, że w 2010 roku 21,3%, a w 2021 już 27,5% mężczyzn cierpiało na MPHL. Nie należy zapominać o znaczeniu zdrowej diety dla prawidłowego funkcjonowania włosów. Istnieją badania, które wskazują, że metabolizm glukozy może wpływać na wypadanie włosów.

Jak spożycie cukru wpływa na łysienie typu męskiego?

Badania nad zależnością między MPHL a spożyciem cukru mogą wpłynąć na decyzje dotyczące stylu życia podejmowane przez mężczyzn dotkniętych tym schorzeniem. Naukowcy z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie sprawdzili, czy wyższe spożycie napojów słodzonych cukrem wiąże się z wyższym ryzykiem MPHL. Badacze odkryli korelację pomiędzy tymi zmiennymi.

Jeden z autorów badania – dr Ai Zhao, adiunkt Vanke School of Public Health na Uniwersytecie Tsinghua – wyjaśnił, że wyższy poziom cukru we krwi aktywuje szlaki poliolowe, które przekształcają glukozę w inne cukry. Badania wykazały, że wysokie spożycie cukru może ograniczyć ilość glukozy w zewnętrznych częściach mieszków włosowych, co może powodować łysienie androgenowe. Ponadto spożywanie cukru często wiąże się także z nadmiernym spożyciem tłuszczów, co również jest związane z MPHL.

Jak wyglądało badanie?

Eksperci zrekrutowali 1028 studentów i nauczycieli wyższych szkół z 31 prowincji w Chinach. Średni wiek uczestników wynosił 27,8 lat. Badani wypełnili ankietę, w której przedstawiono informacje o ich podstawowych danych socjodemograficznych, stanie włosów, diecie, stylu życia i stanie psychicznym.

Analizowanie spożycia napojów słodzonych cukrem oparte było na odpowiedziach uzyskanych za pośrednictwem Kwestionariusza Spożycia Napojów, który sprawdzał ilość wypijanych napojów w ciągu ostatniego miesiąca. W ich skład wchodziły: soki słodzone, bezalkoholowe napoje, napoje energetyczne, mleko słodzone, herbata i kawa słodzone.

Powiązane produkty

U ponad połowy badanych większe spożycie cukru miało korelację z MPHL

Według badań 57,6% respondentów wykazało objawy MPHL, podczas gdy pozostali nie. Osoby z MPHL spożywają zdecydowanie większą ilość potraw smażonych w głębokim tłuszczu, cukru i miodu, słodyczy i lodów, a także więcej napojów słodzonych cukrem w porównaniu do osób bez tej choroby. Jednocześnie jedzą mniej warzyw.

Dodatkowo badani z łysieniem typu męskiego częściej byli starsi, byli obecnymi lub byłymi palaczami, mieli niższy poziom wykształcenia, uprawiali mniej aktywności fizycznej, mieli krótszy sen, doświadczali silnego lęku lub zespołu stresu pourazowego, a także posiadali pozytywny wywiad rodzinny w kierunku MPHL. Nie bez znaczenia była też kondycja ich włosów. Osoby z objawami MPHL częściej miały m.in włosy farbowane lub po trwałej ondulacji.

Jeden z lekarzy komentujących wyniki badań przyznał, że badanie to było szczegółowe i dobrze zaprojektowane. Dodał jednak, że niekoniecznie zaleca ono eliminację wszystkich napojów zawierających cukier. Wypowiadając się dla portalu MNT, stwierdził, że zdrowy rozsądek przeważa w sprawach dotyczących ogólnego zdrowia i odżywiania. Ponadto zalecił, aby dbać o zbilansowaną dietę, a także unikać wyrobów tytoniowych, środków odurzających i nadmiernego spożycia alkoholu.

Sprawdź na DOZ.pl: Cukry i słodziki
  1. A. Lennon, Drinking sugary beverages linked to hair loss in men, MedicalNewsToday [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/sugary-soda-drinks-male-pattern-hair-loss-men [dostęp:] 13.01.2023.
  2. Xi. Shi, H. Tuan, X. Na i in., The Association between Sugar-Sweetened Beverages and Male Pattern Hair Loss in Young Men, „Nutrients”, nr 15 (1) 2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

  • Smog zwiększa ryzyko zawału serca u kobiet – nowe badanie polskich naukowców

    Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przez 9 lat prowadzili obserwacje dotyczące związku zanieczyszczeń powietrza w kilku województwach na wschodzie Polski z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że tzw. polski smog zwiększa ryzyko zawału serca i udaru, szczególnie w przypadku kobiet w młodym i średnim wieku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij