Dzieci grają w gry na konsoli
Arkadiusz Dąbek

Korzystanie z urządzeń elektronicznych przez małe dzieci prowadzi do dysregulacji emocjonalnej

Nadmierne korzystanie przez dzieci z urządzeń elektronicznych wpływa negatywnie na ich rozwój emocjonalny. Naukowcy z Michigan Medicine udowadniają, że regularne włączanie dzieciom bajek czy gier może prowadzić do kłopotów z samoregulacją w przyszłości.

Gwałtowne zmiany nastroju i zwiększona impulsywność u dzieci a elektronika

Częste korzystanie z urządzeń cyfrowych takich jak smartfony czy tablety przez małe dzieci wiąże się ze zwiększoną dysregulacją emocjonalną. Takie wyniki przynoszą badania przeprowadzone w Michigan Medicine w Stanach Zjednoczonych i opublikowane JAMA Pediatrics. Wzięło w nich udział 422 dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Dane zbierano, wykorzystując ankietę Qualtrics Consortium Comprehensive Assessment of Family Media Exposure Consortium, w której znajdowały pytania na temat korzystania z rozmaitych mediów oraz obserwowanych przez opiekunów zachowań maluchów. Naukowcy zaobserwowali pogorszenie funkcji wykonawczych i zwiększoną reaktywność emocjonalną przede wszystkim u chłopców oraz u dzieci z większym temperamentem niż rówieśnicy.

Oznaki dysregulacji emocjonalnej u badanych dzieci obejmowały nagłe zmiany nastroju, m.in. szybkie przejścia między stanem smutku a podekscytowaniem, oraz zwiększoną impulsywność. Wyniki badania sugerują, że używanie urządzeń elektronicznych jako sposobu na uspokojenie dzieci może przynieść odwrotny skutek, szczególnie w przypadku tych maluchów, które już mają trudności z radzeniem sobie z gwałtownymi emocjami.

Samoregulacja emocji u dzieci – dlaczego jest ważna?

Choć dla opiekunów włączenie dziecku bajki bądź gry na smartfonie czy tablecie może być kuszące, gdy maluch wpada w histerię, przynosi bowiem wizję szybkiego uspokojenia pociechy, takie działanie mogą przynieść jednak odwrotny do zamierzonego skutek. Nawyk korzystania z elektroniki przez dziecko w celu poradzenia sobie z trudnymi zachowaniami prowadzi do tego, że stosowanie innych strategii staje się nieskuteczne. Istnieje zatem poważne ryzyko uzależnienia od technologii cyfrowych.

Dzieci, które są uspokajane poprzez podanie urządzenia elektronicznego tracą zdolność samokontroli, czyli rozumienia swoich emocji oraz regulowania stanu pobudzenia. Nie uczą się rozpoznawać stresorów i redukować ich, nie pojawia się u nich refleksja nad przyczynami i skutkami własnych zachowań. Wbrew pozorom maluch żyje w ciągłym napięciu emocjonalnym, co prowadzi zaburzeń koncentracji, problemów ze snem czy częstszych napadów złości.

Powiązane produkty

Jak pomóc dziecku w okiełznaniu silnych emocji?

Badacze z Michigan Medicine podkreślają, że sporadyczne odwracanie uwagi dzieci poprzez włączenie urządzenia elektronicznego, np. podczas podróży, nie prowadzi do negatywnych skutków. Ważne jednak, aby nie stało się ono podstawowym narzędziem uspokajającym. Alternatywne metody uspokajania, które pomóc samoregulacji emocji u najmłodszych to:

  • Nazywanie emocji i wyjaśnianie co one oznaczają i jak sobie z nimi radzić. Pomocne w tym mogą okazać się różnego rodzaju książeczki oraz gry planszowe, w których bohaterowie doświadczają wachlarza emocji. Małym dzieciom, dla których pojęcie emocji jest abstrakcyjne, pomóc może zastępowanie nazw kolorami, np. niebieski – znudzony, zielony – spokojny, żółty – zazdrosny,  czerwony – zły.
  • Oferowanie działań zastępczych. Aby pozbyć się złości, dziecko może podskakiwać, biegać, zgniatać w rączce plastelinę czy drzeć kartkę na kawałki – warto znaleźć wspólnie z dzieckiem najlepszy sposób na trudne emocje.
  • Akceptowanie uczuć dziecka i aktywne słuchanie jego potrzeb. Budowanie tym samym poczucia bezpieczeństwa.
  • Zadbanie o własne emocje – spokojny rodzic to dziecko, które łatwiej radzi sobie z własnymi trudnymi przeżyciami.
  1. Frequently using digital devices to soothe young children may backfire, “sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2022/12/221212140614.htm, [dostęp:] 13.12.2022.
  2. S. Shanker, T. Barker, SELF-REG. Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

  • Smog zwiększa ryzyko zawału serca u kobiet – nowe badanie polskich naukowców

    Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przez 9 lat prowadzili obserwacje dotyczące związku zanieczyszczeń powietrza w kilku województwach na wschodzie Polski z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że tzw. polski smog zwiększa ryzyko zawału serca i udaru, szczególnie w przypadku kobiet w młodym i średnim wieku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij