Blizny po ospie – jak im zapobiec? Co na nie stosować?
Krzysztof Słomiak

Blizny po ospie – jak im zapobiec? Co na nie stosować?

Blizny po ospie – czy można im zapobiec? Co stosować, aby pozbyć się nieestetycznych dziur lub plam po ospie? Podpowiadamy, co robić, aby ich uniknąć, a także wskazujemy, które preparaty będą pomocne w ich rozjaśnieniu i spłyceniu.  

Na początku XVIII wieku epidemia ospy prawdziwej zaatakowała wszystkie kontynenty i kraje na świecie, ale już w pierwszej połowie XX wieku choroba ta została wyeliminowana w większości krajów, dzięki skutecznemu programowi prewencji i szczepień. Ostatni przypadek ospy prawdziwej zanotowano w 1978, a w 1980 roku choroba została uznana za wyeliminowaną. Większość osób, które przeżyły ospę prawdziwą, ma głębokie blizny na twarzy i ciele. Powierzchnia skóry przypomina strukturą kostkę brukową. Podobnie, lecz o wiele łagodniej sprawa wygląda z ospą wietrzną, na którą co roku choruje ok. 60 mln osób na całym świecie. Większość pacjentów z bliznami po ospie pragnie gładkiej i zdrowej skóry. Można to osiągnąć za pomocą kremów, żeli, dermabrazji lub peelingu chemicznego. Warto jednak zacząć od metod prewencyjnych, które pozwalają zapobiegać powstawaniu ran i blizn na skórze. Wraz z postępem w technologii laserowej laserowe odnawianie powierzchni skóry stało się skuteczniejsze i bezpieczniejsze niż metody konwencjonalne. Zabiegi laserowe są bardzo przydatne, gdy blizny nie poddają się konwencjonalnemu leczeniu. 

Blizny po ospie u dzieci i dorosłych – dlaczego powstają i jak wyglądają? Jakie inne objawy im towarzyszą? Jak długo się utrzymują? 

Leczenie blizn po ospie okazało się dużym wyzwaniem medycyny estetycznej, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Wysypka grudkowo-pęcherzykowa, która towarzyszy ospie, jest bardzo nieprzyjemna oraz wywołuje odruch u chorego, zmuszający do bardzo częstego dotykania i drapania skóry.  

Wysypka pojawia się na całym ciele, lecz najbardziej widoczna i nieprzyjemna jest ona na skórze twarzy, której nie zasłaniamy na co dzień. Jest ona wystawiona na działanie zarówno czynników fizycznych, jak i chemicznych. Blizny na skórze po ospie powstają, gdy zmienione zapalnie miejsca skóry są nadkażane bakteryjne w czasie drapania, pocierania i podrażniania skóry rękoma. Powstają wtedy ogniska zapalne, które wypełniają się płynem surowiczym. W miejscu zranienia skóry tworzą się głębokie rany aż do krwi, a następnie strupy. Powstające w ten sposób zranione miejsca, następnie bliznowacieją, pozostawiając trwały ślad na naszej skórze. Jeśli nic nie będziemy z nimi robić, płytkie i małe blizny mogą ulec rozjaśnieniu, a głębokie i rozległe blizny pozostaną widoczne na skórze przez całe życie. 

Również szczepionka na ospę pozostawia na ramieniu bliznę. Nie jest ona aktualnie na szczęście duża, gdyż technologia konstrukcji i podawania tej szczepionki się zmieniła. Tego szczęścia nie mieli nasi rodzice i dziadkowie, u których blizna po szczepionce na ospę obejmowała dużą część ramienia. Z badań wynika jednak, że z tymi bliznami często nic się robi, gdyż na co dzień są one zakryte. 

Blizny po ospie – jak ich uniknąć?  

W przypadku ospy najważniejsza jest prewencja, jeśli chcemy uniknąć lub ograniczyć powstawanie trwałych i widocznych śladów na skórze po ospie. Ważna jest codzienna higiena, nawilżanie lekkimi kremami i maściami zmienionych chorobowo miejsc, unikanie dotykania i drapania skóry twarz i ciała oraz odpowiednia higiena rąk. W trakcie choroby najlepiej przebywać w domu do czasu jej zakończenia i unikanie czynników zewnętrznych w szczególności światła słonecznego, wiatru, mrozu, które mogą dodatkowo podrażniać naszą skórę. Ważne jest, aby unikać bardzo silnych czynników złuszczających i mocnych detergentów. Najlepiej stosować łagodne środki myjące o naturalnym składzie. 

Niestety, te rady nie pozwalają zawsze uniknąć wszystkich powikłań skórnych po ospie, gdyż część z nich uwarunkowana jest budową naszej skóry i predyspozycjami genetycznymi. Ślady, plamy, przebarwienia i dziury ospie mogą powstać, jeśli przestrzegamy wszystkich wymienionych powyżej zasad. Prawdą jest jednak, że możemy zmniejszyć skalę problemu, przestrzegając podstawowych zasad higieny i postępowania. 

Powiązane produkty

Co stosować na blizny po ospie? 

Gdy blizny po ospie już powstaną, najczęściej nie da się ich już całkowicie usunąć, ale często można je rozjaśnić, spłycić i przez to zmniejszyć ich widoczność. Lekarz rodzinny może skierować nas na leczenie do dermatologa, a nawet chirurga plastycznego. Niektóre zabiegi, takie jak terapia laserowa czy zastrzyki steroidowe, najczęściej nie są zabiegami refundowanymi, więc będzie trzeba za nie zapłacić prywatnie.  

Po pierwsze, z doraźną pomocą przychodzi makijaż. Dostępne są na rynku preparaty, które mają za zadanie zakrywać blizny. Może być to szczególnie przydatne w przypadku blizn na twarzy. 

Specjalne żele, arkusze silikonowe na blizny można stosować na gojącą się skórę (ale nie na otwarte rany), aby pomóc zmiękczyć i spłaszczyć bliznę. Mogą one również złagodzić swędzenie i dyskomfort. Aby były skuteczne, należy je stosować przez dłuższy czas.. 

Zastrzyki z kortykosteroidów mogą być stosowane w leczeniu niektórych blizn. Poprawiają one wygląd blizn. W zależności od rodzaju blizny zastrzyki mogą wymagać powtórzenia. Zastrzyki wykonuje się zwykle 3 razy w odstępie 4–6 tygodni, aby ocenić reakcję organizmu. Leczenie może trwać kilka miesięcy. Lekarz może zalecić również stosowanie sterydów miejscowo w postaci maści lub kremu. 

Doraźnie mogą pomóc również preparaty zawierające kwas hialuronowy, antyoksydanty czy alantoina. Poprawiają one kondycję skóry, chronią przed czynnikami zewnętrznymi, łagodzą stany zapalne oraz odżywiają skórę, dzięki czemu będzie ona lepiej reagowała na stosowane terapie oraz regenerowała się szybciej. Na blizny powinno nakładać się również kremy z filtrem UV, który będzie chronił tą wrażliwą część skóry przed szkodliwym działaniem słońca. 

Usuwanie blizn po ospie – metody 

Do metod usuwania blizn zaliczane są dermabrazja, peelingi chemiczne i przeszczepy skórne, lecz często przynoszą one niesatysfakcjonujące wyniki. Badania naukowe opisują zastosowanie konwencjonalnego ablacyjnego lasera do leczenia blizn po ospie. Laserowe odnawianie powierzchni częściej przynosi zamierzone skutki i jest to użyteczna, lecz kosztowna metodą leczenia blizn po ospie. 

Terapia laserowa lub terapia światłem (impulsy światła) mogą zmniejszyć zaczerwienienie blizny. W przypadku niektórych blizn wżerowych stosuje się chirurgię laserową, aby spróbować spłaszczyć bliznę. Polega to na użyciu lasera do usuwania górnych warstw skóry, co stymuluje produkcję kolagenu w głębszych warstwach, a blizna staje się mniej widoczna. 

Ostatnim sposobem usuwania blizn jest zabieg chirurgiczny. Operacja redukcji blizn to zabieg inwazyjny, który może nie być odpowiedni dla każdego. Przed podjęciem decyzji o operacji przeszczepu skóry należy dokładnie rozważyć z lekarzem zalety i wady. 

Każda ścieżka postępowania powinna być dokładnie konsultowana z lekarzem specjalistą. Lekarz jest w stanie przewidzieć możliwe działania niepożądane oraz skutki zastosowanej terapii. 
  1. L. Rudnicka, M. Olszewska, R. J. G. Rycroft, S. H. Wakelin, S. J. Robertson, Dermatologia, Warszawa 2014.
  2. P. Rutter, pod red. J. Pluta, Opieka farmaceutyczna: objawy, rozpoznawanie i leczenie, Wrocław 2018. 
  3. A. Windaka, S. Chlabicz, A. Mastalerz-Migas, Medycyna rodzinna: podręcznik dla lekarzy i studentów, Termedia, Poznań 2015. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij