25. tydzień ciąży – waga, wygląd i rozwój dziecka, dolegliwości u mamy
Łukasz Stelmaszczyk

25. tydzień ciąży – waga, wygląd i rozwój dziecka, dolegliwości u mamy

Tydzień 25. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłyną 24 pełne tygodnie, a od zapłodnienia 22 pełne tygodnie. Kobieta będąca w 25. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 24 tygodnie i kilka dni (od 1 do 6). Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 25. tygodnia ciąży?

Co słychać u dziecka w 25. tygodniu ciąży?

Według siatek centylowych 25–tygodniowy płód waży średnio 750 g i ma 33–34 cm długości. W okresie około 25. tygodnia intensywnie rośnie układ nerwowy dziecka, szczególnie ośrodkowy, czyli mózg i rdzeń kręgowy. Po wykształceniu się obszarów odpowiedzialnych za podstawowe funkcje życiowe intensywnie zaczyna się rozwijać kora mózgowa dziecka. Tworzą się nowe połączenia między neuronami, dziecko odczuwa dotyk, ale też i ból.

Coraz bardziej wyczuwalne przez mamę są okresy snu i czuwania u dziecka. Paradoksalnie często rytm dobowy dziecka jest zupełnie odwrotny niż mamy. Kiedy mama spaceruje, kołysane dziecko zasypia i spokojnie śpi. Natomiast kiedy mama chce spać i leży spokojnie, dziecko zaczyna swoją aktywność i, prężąc się mocno, utrudnia mamie zaśnięcie.

Powiązane produkty

Co słychać u ciężarnej w 25. tygodniu ciąży?

Możesz odczuwać pobolewania w dole brzucha. Spowodowane jest to rośnięciem macicy i pociąganiem więzadeł, na których jest zawieszona. Macica w tym okresie ma średnicę ok. 25 cm.

Mogą się pojawić problemy ze snem. Kobiety, które do tej pory spały całą noc bez przerwy, a rano budziły się z trudem, w czasie ciąży mogą mieć duże problemy ze snem. Budzą się w nocy, kręcą z boku na bok, z trudem usypiając znowu. Budzą się dużo wcześniej niż przed ciążą i wstają z łóżka, ponieważ nie mogą już zasnąć.

Istnieje pewna hipoteza mówiąca o tym, że kłopoty ze snem w czasie ciąży mają przyzwyczaić mamę do trybu życia, jaki będzie musiała prowadzić po porodzie, czyli do wstawania kilka razy w nocy, aby nakarmić dziecko.

Za kłopoty ze snem odpowiadają hormony. Odpowiadają one również za „baby brain”. Zaczynają się problemy z pamięcią, trudności w koncentracji.
 

Do porodu jeszcze kawał drogi, ale należy dmuchać na zimne. Jeśli wybierasz się gdzieś na miasto, a tym bardziej w dalszą podróż, weź ze sobą dokumenty medyczne dotyczące ciąży (kartę ciąży, oryginalny wynik grupy krwi i inne wyniki badań wykonywanych w ciąży, ewentualnie dokumentację dotyczącą twoich chorób). Od tego momentu lepiej nosić je ze sobą.

Ile wynosi dopuszczalny wzrost wagi w ciąży?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko bowiem zależy od tego, z jakiego pułapu startujesz. Kobiety z niedowagą (BMI < 18,5) powinny przybrać na wadze w ciąży między 12,5 a 18 kg. Kobiety z masą ciała w normie (BMI 18,5–24,99) powinny przybrać na wadze w ciąży 11,5 do 16 kg. Kobiety z nadwagą (BMI 25–29,99) powinny przybrać na wadze więcej niż 7 kg, ale mniej niż 11,5 kg. Kobiety otyłe (BMI ≥30) w zależności od stopnia otyłości – w przypadku otyłości III stopnia powinien wystąpić spadek masy ciała o mniej więcej 4 kg przy zachowanej, zrównoważonej diecie.

Oczywiście możesz ważyć się sama i zapisywać wyniki, jednak pamiętaj, że lekarz (lub położna) na każdej wizycie powinien ocenić twoją masę ciała i w razie nieprawidłowości zareagować.

Sprawdź proste sposoby na walkę z bezsennością w ciąży — zajrzyj do artykułu:  Bezsenność w ciąży — jak sobie z nią radzić?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij