Skóra wrażliwa – cechy, objawy, pielęgnacja
Katarzyna Chlebicz

Skóra wrażliwa – cechy, objawy, pielęgnacja

Skóra wrażliwa to problem, z którym boryka się coraz więcej osób. Taki stan może wystąpić w każdym wieku, bez względu na płeć. Mimo tego, zdecydowanie częściej skórę wrażliwą posiadają kobiety niż mężczyźni. Jak wygląda skóra wrażliwa oraz jakie objawy jej towarzyszą?

  1. Skóra wrażliwa – objawy?
  2. Dlaczego skóra jest wrażliwa?
  3. Pielęgnacja skóry wrażliwej
  4. Przykładowy schemat pielęgnacji skóry wrażliwej:
  5. Składniki aktywne w kosmetykach do pielęgnacji skóry wrażliwej
  6. Skóra wrażliwa czy alergiczna?
  7. Mam skórę wrażliwą i co teraz?

Skóra wrażliwa – objawy?

Wiele osób zapytanych o stan swojej skóry, odpowiada, że jest ona wrażliwa. Aby stwierdzić, czy faktycznie mamy do czynienia z takim typem skóry, musi ona wykazywać pewne cechy, które będą o tym świadczyć. Przede wszystkim charakteryzuje się: zaczerwienieniem, świądem, lekkim opuchnięciem, uczuciem nadmiernego ciepła, napięciem oraz nadmierną reakcją na czynniki zewnętrzne, szczególnie na zmiany temperatur. Skóra wrażliwa silnie reaguje na zmiany atmosferyczne, takie jak: wiatr czy wahania temperatur. Jeśli występują u nas wymienione objawy, warto przeprowadzić test, który dodatkowo zobrazuje stan skóry. Test wygląda następująco: należy wziąć szpatułkę z tworzywa sztucznego i jej brzegiem przeciągnąć po skórze, np. w okolicach policzka. Jeśli posiadamy skórę wrażliwą, natychmiast pojawi się na niej zaczerwienienie oraz obrzmienie.

Dlaczego skóra jest wrażliwa?

Najczęstszą przyczyną są czynniki wewnętrzne oraz zewnętrzne, które wpływają niekorzystnie na stan skóry. Zaliczają się do nich: nadmierny stres, nerwowość, występujące choroby, nieodpowiednia pielęgnacja, zmiany temperatur, klimatyzowane pomieszczenia, niezdrowy styl życia (w tym używki). Jak widać czynniki predysponujące do posiada skóry wrażliwej są różne, ale objawia się ona w sposób charakterystyczny. W przypadku skóry wrażliwej, zazwyczaj jest to stan przejściowy, natomiast około 10 proc. występujących podrażnień to wynik alergii.

Powiązane produkty

Pielęgnacja skóry wrażliwej

W pielęgnacji skóry wrażliwej najbardziej zależy nam na złagodzeniu objawów: pieczenia, zaczerwienienia i świądu.

Dlatego kosmetyki przeznaczone do tego rodzaju skóry powinny być delikatne, nie powinny zawierać alkoholu, substancji zapachowych, barwników, silnych detergentów i środków konserwujących.

Najlepiej kierować się zasadą im krótszy skład i mniejsza ilość składników, tym lepiej. Dobierając pielęgnację do skóry wrażliwej, należy wybierać kosmetyki dedykowane takiej cerze.

Przykładowy schemat pielęgnacji skóry wrażliwej:

  1. Demakijaż  do tego celu możesz użyć płynu micelarnego lub mleczka przeznaczonego do skóry wrażliwej. Istotna jest technika wykonywania demakijażu, nie pocieraj agresywnie skóry. Tutaj należy być cierpliwym i bardzo delikatnym.
  2. Następnym krokiem jest dokładne, ale delikatne oczyszczenie skóry z zanieczyszczeń – tutaj świetnie sprawdzi się kosmetyk w formie pudru, który nie będzie zawierał drażniących środków myjących, a jego podstawą będzie np. biała glinka z dodatkiem olejków. Jeśli taka formuła kosmetyku nie przekonuje cię, możesz zastosować delikatny żel do mycia twarzy.
  3. Kolejnym krokiem jest tonizowanie skóry twarzy. Świetną alternatywą dla standardowych toników są hydrolaty. Do cery wrażliwej polecany jest np. hydrolat z róży damasceńskiej, z lipy lub z bławatka.
  4. Teraz twoja skóra jest gotowa na kolejny etap pielęgnacji, jest nim krem. Kosmetyk ten powinien być przeznaczony do skóry wrażliwej. Pamiętaj, aby unikać takich składników jak: alkohol, środki konserwujące i substancje zapachowe.
  5. Peelingi  wykonywanie ich nie jest zakazane, ale należy być bardzo ostrożnym i obserwować skórę, nie można wykonywać ich zbyt często. Peelingi, które mogą być stosowane przy wrażliwej skórze to peelingi enzymatyczne.
  6. Pamiętaj, aby do codziennej pielęgnacji skóry dołączyć ochronę przeciwsłoneczną. W tym celu stosuj krem z filtrem.

 

Składniki aktywne w kosmetykach do pielęgnacji skóry wrażliwej

Alantoina wykazuje działanie nawilżające i regenerujące, dodatkowo posiada korzystny wpływ na proces gojenia się ran. Alantoina zwiększa zdolność do zatrzymywania wody w naskórku. Substancja ta doskonale łagodzi takie objawy jak: zaczerwienienia, obrzmienia czy podrażnienia. Alantoina jest składnikiem wielu kosmetyków: kremów, balsamów, mleczek oraz emulsji. Najczęściej jest dodawana do produktów przeznaczony dla skóry wrażliwej i suchej.

Pantenol gwarantuje utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry, posiada właściwości gojące. Doskonale sprawdzi się w przypadku skóry wrażliwej, podrażnionej, skłonnej do alergii oraz suchej. Pantenol jest dobrze tolerowany przez skórę, nie wywołuje podrażnień. Składnik ten działa łagodząco na główne objawy skóry wrażliwej: świąd, zaczerwienia, podrażnienia.

Ceramidy hamują przeznaskórkową utratę wody. Obecne są w kosmetykach do skóry suchej i wrażliwej.

Mocznik zaliczany jest do NMF, czyli naturalnych czynników nawilżających. Dzięki właściwościom nawilżającym niweluje świąd.

Aloes posiada właściwości kojące, nawilżające i odżywcze. Dzięki zawartości substancji o właściwościach higroskopijnych, podobnie jak alantoina, utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Ponadto aloes działa odmładzająco i wygładzająco, a także przyspiesza proces regeneracji skóry.

Warto również szukać kosmetyków, które zawierają dodatkowo takie składniki jak: woda termalna, witaminy A, C, E, gliceryna.

Skóra wrażliwa czy alergiczna?

Często posiadacze skóry wrażliwej mylnie twierdzą, że mają skórę alergiczną. Objawy, jakie towarzyszą skórze wrażliwej  świąd, pieczenie, podrażnienie i zaczerwienienie mogą również pojawić się w przypadku alergii, stąd wiele osób nietrafnie diagnozuje swój stan skóry. Podstawową różnicą jest to, że w przypadku reakcji kontaktowej musi dojść do bezpośredniego zetknięci z alergenem. W uproszczeniu, po użyciu kosmetyku, który zawierał substancję na którą mamy uczulenie, po kilku dniach od jego aplikacji dochodzi do reakcji alergicznej, wtedy to pojawiają się objawy, następnie każde późniejsze użycie tego kosmetyku będzie skutkowało reakcją alergiczną.

Typowe objawy, jakie pojawią się w przypadku ostrej alergii kontaktowej to pęcherzyki i grudki wysiękowe, dodatkowo może towarzyszyć temu również świąd skóry. Objawy alergii niekoniecznie muszą pojawić się w miejscu, w którym był zaaplikowany alergen, warto o tym pamiętać. Jeśli wystąpi u nas reakcja alergiczna, należy udać się do lekarza dermatologa.

Mam skórę wrażliwą i co teraz?

•    Ogranicz spożywanie ostrych potraw,
•    unikaj gorących kąpieli,
•    chroń skórę przed nagłymi zmianami temperatur,
•    zabezpieczaj skórę przed promieniami słonecznymi,
•    nie stosuj peelingów mechanicznych,
•    dbaj o odpowiednie nawilżenie skóry, co zagwarantuje zmniejszenie nieprzyjemnego świądu oraz uczucia napięcia,
•   unikaj kosmetyków, w których znajdują się: alkohol, substancje zapachowe, między innymi Eugenol, Geraniol, Linalool, Limonene), a także barwniki i substancje konserwujące,
•    zwróć uwagę na kosmetyki naturalne, ponieważ w ich składzie mogą znajdować się ekstrakty roślinne, które podrażnią skórę.

Zawsze czytaj składy kosmetyków!
  1. A. Goliszewska, M. Gromek, K. Padlewska i in., Kosmetologia pielęgnacyjna, „Wydawnictwa Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia”, Warszawa 2011, s. 17–18.
  2. S. Bender, Pielęgnacja ciała, „MedPharm Polska”, Wrocław 2011, s. 36–37.
  3. X. Petsitis, K. Kipper, Kosmetyka ozdobna i pielęgnacyjna twarzy, „MedPharm Polska”, Wrocław 2011, s. 149–150.
  4. M. Sikorska, R. Nowicki, A. Wilkowska, Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej, „Alergologia Polska – Polish Journal Of Allergology, 2 (2015).
  5. D. Dąbrowska, P. Zawadzka, O. Zavyalova, Rola substancji łagodzących w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji skóry w trakcie oraz po zakończeniu radioterapii, „Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce”, 2017.
  6. M. Kieć–Świerczyńska, B. Kręcisz, D. Świerczyńska–Machura, Uczulenie na kosmetyki i środki zapachowe, „Medycyna pracy”, 2004; 55 (2).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwasy AHA a skóra – jakie właściwości mają kwasy owocowe?

    Kwasy owocowe to związki pochodzenia naturalnego powszechnie używane w kosmetyce, w kosmetologii, ale także w zaciszu domowym. Jak jednak stosować je prawidłowo? Jak dobrać właściwy kwas do swojej cery i jej problemów? Źle dobrany może bowiem kosztować nas więcej szkody niż pożytku! Kwasy AHA – poznajmy je bliżej. 

  • Kwasy BHA a skóra – co warto wiedzieć?

    Hydroksykwasy to stosunkowo liczna grupa związków chemicznych. Wyróżniono w niej pewne podgrupy zawierające cząsteczki o podobnej budowie chemicznej i właściwościach, znane pod akronimami AHA, BHA czy PHA. W poniższym tekście przybliżamy kwasy BHA, czyli beta hydroksykwasy.

  • Czy dieta ma wpływ na stan skóry?

    Dbanie o swój wygląd i wizerunek staje się coraz bardziej popularne. Kupujemy więcej kosmetyków mających spowodować, że nasza skóra będzie wyglądać młodo i promiennie, korzystamy z wymyślnych zabiegów w salonach kosmetycznych, korzystamy z dobrodziejstw medycyny estetycznej. Wiele osób zapomina jednak, że poza działaniem od zewnątrz, równie ważne jest zadbanie o naszą skórę od środka, poprzez stosowanie prawidłowej diety zawierającej odpowiednie składniki. 

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij