Akupresura stóp — na czym polega i jak działa?
Katarzyna Chlebicz

Akupresura stóp — na czym polega i jak działa?

Akupresura jest najstarszą metodą zwalczania wielu dolegliwości oraz chorób, to rodzaj masażu, który polega na uciskaniu odpowiednich punktów na powierzchni skóry. Jest to naturalna, nieinwazyjna technika pomagająca likwidować wiele dolegliwości bólowych o różnej etiologii.

Akupresura polega na uciskaniu oraz masowaniu odpowiednich punktów na skórze stóp. Wykonywanie masażu działa pobudzająco na zakończenia nerwowe — powstałe w wyniku tego impulsy biegną do ośrodkowego układu nerwowego i docierają do kory mózgowej, by dalej, drogami nerwowymi, dostać się do chorego narządu, co w efekcie zapewnia zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawę czynności danego narządu. Stymulowanie odpowiednich miejsc pozwala na wydzielanie się endorfin — hormonów szczęścia, które mają zdolność tłumienia takich objawów jak ból czy odrętwienie. Akupresura stóp pozwala na zwalczenie dolegliwości, działa rozluźniająco, a także pozwala zachować odpowiednią równowagę ciała i ducha.

Jak wygląda zabieg?

Główną zaletą tego rodzaju masażu jest fakt, iż do jego wykonywania nie potrzebujemy żadnych skomplikowanych sprzętów. Do zabiegu akupresury wykorzystujemy opuszki palców, aczkolwiek dopuszczane jest również stosowanie bezpiecznych przedmiotów, takich jak gumka do ścierania znajdująca się na końcu ołówka. Masaż możemy wykonywać samodzielnie, bądź udać się do specjalisty, który wykona go za nas.

Przed rozpoczęciem akupresury stóp konieczne jest spełnienie poniższych warunków:

  • tkanki, które będą poddawane masażowi muszą być rozluźnione,
  • w masażu należy zastosować stopniowe przechodzenie od bodźców na tkanki powierzchowne do bodźców na tkanki położone głębiej,
  • kierunek wykonywania masażu musi być zgodny z anatomiczną budową miejsca, na którym wykonywany jest masaż — w tym przypadku stóp,
  • jeśli osoba, u której wykonywany jest masaż posiada wiele jednostek chorobowych, zaczynamy stosować masaż na objawy, które są najbardziej uciążliwe,
  • dobrze, aby podczas wykonywania akupresury, stopy były odsłonięte, pozbawione jakichkolwiek elementów garderoby czy biżuterii; natomiast odzież znajdująca się powyżej masowanego miejsca powinna być luźna, tak, aby nie uciskała tkanek,
  • skóra stóp powinna być czysta oraz zdrowa — akupresury stóp nie wykonujemy w przypadku chorób skóry, takich jak grzybica,
  • w przypadku masażu wszystkich receptorów na stronie podeszwowej stóp, stopa osoby, u której będzie wykonywany masaż powinna leżeć na kolanach masażysty,
  • podczas masażu receptorów w okolicy palców stóp i kości śródstopia, należy zgiąć nogę w kolanie i położyć stopę na kolanach osoby masującej,
  • gdy masowana jest okolica pięt, kostek oraz górnej części nogi osoba masowana powinna odwrócić się tak, aby masażysta miał swobodny dostęp do wewnętrznej i zewnętrznej części nogi,
  • jeśli osoba poddawana masażowi nie ma migreny lub ran, rozpoczynamy masaż receptorów odpowiadających za poszczególne narządy w następującej kolejności: nerki, moczowód, pęcherz moczowy, następnie głowa, żołądek, jelita, wątroba, trzustka, później punkty limfatyczne, a na końcu masujemy pozostałe wrażliwe punkty.

Akupresura stóp wykonywana przez specjalistę to nie jedyny sposób masażu tej okolicy ciała. Warto również od czasu do czasu zadbać o to, aby nasze stopy miały bezpośredni kontakt z podłożem. W dzisiejszych czasach przyzwyczailiśmy się do ciągłego noszenia obuwia, niekiedy bardzo niezdrowego i niewygodnego —  wysokie szpilki, eleganckie, wąskie półbuty to nasza codzienność. Dlatego pamiętaj o tym, aby zrobić sobie wolne od obuwia i w miarę możliwości przespacerować się boso po trawie, piasku czy ziemi.

Pamiętaj, że każdy receptor znajdujący się na stopie musi być masowany przez 5 minut. Istnieje możliwość podwojenia czasu w przypadku ostrych dolegliwości. Szczególną ostrożność należy wykazać w przypadku receptorów wątroby i kręgosłupa.

Bardzo istotne jest również to, u kogo wykonywana jest akupresura stóp. Należy pamiętać, że inna reakcja może wystąpić w przypadku dziecka, a inna w przypadku osoby dorosłej. Oczywiście duże znaczenie ma również nastawienie i ogólny stan psychofizyczny osoby masowanej.

Możliwe reakcje organizmu po wykonaniu akupresury stóp

Po wykonaniu masażu mogą pojawić się takie reakcje jak: podwyższona temperatura ciała, opuchnięcie nadgarstków, powiększenie już obecnych żylaków czy zwiększony ból w danym narządzie.

Wymienione wyżej objawy są przejściowe, co oznacza, że ustępują po pewnym czasie. Istotne jest to, aby zawsze przed wykonaniem akupresury stóp, zapoznać się z  możliwymi reakcjami ubocznymi, tak, aby nie przestraszyć się ich. Ważne jest też to, aby nie przerywać masażu.

Powiązane produkty

Przy jakich dolegliwościach stosować akupresurę stóp?

Akupresurą stóp można leczyć między innymi: alergię, bezsenność, katar sienny, ból karku, impotencję, bolesne miesiączkowanie, migreny czy zapalenia stawów. Wykaz chorób i dolegliwości, przy których pomocna okażę się akupresura stóp jest bardzo długa, niemniej jednak należy pamiętać, że zawsze w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Akupresura stóp może stanowić doskonałe dopełnienie leczenia konwencjonalnego.

Zdrowe stopy to zdrowy organizm

Akupresura stóp to naturalna, niekonwencjonalna metoda, która poprawia jakość zdrowia i życia osób z niej korzystających. Masaż ten nie tylko relaksuje i odpręża, ale przede wszystkim zwalcza choroby, które mają wpływ na codzienne funkcjonowanie. Zatem nic dziwnego, że staje się on coraz bardziej popularny i korzysta z niego coraz więcej osób. Oprócz wykonywania akupresury, warto na co dzień zadbać o stopy, a także przywiązywać większą wagę do tego, jakie obuwie nosimy. Buty mamy na nogach przez wiele godzin każdego dnia, dlatego jest bardzo istotne, aby były one wygodne i komfortowe dla naszych stóp. Dlaczego jest to tak ważne?

Niewłaściwe obuwie przyczynia się do zaburzeń w krążeniu krwi w kończynach, co prowadzi do uszkodzeń receptorów. A to właśnie receptory odpowiadają za nasze samopoczucie, a nawet za zdrowie. Warto zwracać większą uwagę na to, co zakładamy na stopy, ponieważ zdrowe stopy, to zdrowy organizm.
  1. H. Mashafret, Akupresura stopy. Ku zdrowej przyszłości, 1975.
  2. D. Popowicz, Akupresura w praktyce. Zestawy punktów na 70 schorzeń, Poznań 2005, s. 6-7.
  3. M. R. Gach, Akupresura  najskuteczniejsze punkty. Podręcznik samodzielnego usuwania powszechnych dolegliwości, Białystok 2015, s. 15-18.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij