Dbajmy o oczy latem
Roman Wodowski

Dbajmy o oczy latem

Powszechnie przyjmuje się, że słońce wpływa niezwykle korzystnie na nasze zdrowie. Można tu przytoczyć szereg artykułów naukowych na temat jego oddziaływania choćby na nasz układ kostny czy odpornościowy. Oczywiście rozwinęła się także świadomość jakie może mieć skórne konsekwencje nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (nie tylko w kwestii ewentualnych zmarszczek). Nadal jednak raczkuje wiedza na temat wpływu promieni słonecznych na kondycję narządu wzroku. Jaki wpływ ma słońce na nasze oczy? Jak je chronić? Czy warto zakupić okulary przeciwsłoneczne lub okulary fotochromatyczne?

Wpływ nadmiernej ekspozycji słonecznej na narząd wzroku

Większość z nas pamięta, aby w ramach wakacyjnego wyjazdu spakować do torby podróżnej kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym, ale jedynie garstka pomyśli wówczas o ochronie oczu. Tymczasem promieniowanie powoduje powstawanie wolnych rodników, które uszkadzają struktury komórkowe poprzez utlenianie elementów składowych. Oczywiście oko potrafi się do pewnego stopnia bronić przed słońcem. Pierwszą reakcją jest choćby mrużenie oczu. Uruchamiają się też o wiele bardziej złożone mechanizmy. Ogromne znaczenie ma wtedy sprawny układ antyoksydacyjny (przeciwutleniacze). Niestety, jego wydolność, w obliczu nadmiernej ekspozycji na słońce, nie jest wystarczająca (a ponadto spada wraz z wiekiem lub bywa zaburzona na skutek chorób). W konsekwencji promieniowanie UV może stać się przyczyną: zapalenia spojówek, zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej. Część jako skutek ostry, część jako odległe powikłania. Nie można też zapominać o nowotworach. Nierzadkie są przecież przypadki czerniaka w obrębie gałki ocznej czy na powiece. 

Przede wszystkim fizyczna ochrona

Aby chronić się przed wspomnianym zapaleniem spojówek i innymi bardziej odległymi, groźnymi skutkami promieniowania, należy zaopatrzyć się w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że wybierając takie okulary nie wolno kierować się jedynie aspektem estetycznym. Okulary, które zamiast szkieł z filtrami UV mają po prostu dwa przyciemnione kawałki plastiku, w żaden sposób nie chronią wzroku. Co więcej – szkodzą, ponieważ źrenica takiego oka przyzwyczaja się do ciemności, a w rezultacie rozszerza się i wpada do niej więcej szkodliwego promieniowania. W dobrej jakości okulary, z odpowiednim filtrem, zaopatrzmy się u dobrego optyka. Nie upierajmy się wtedy przy najmodniejszych egzemplarzach. Z medycznego punktu widzenia najważniejsze, żeby szkła były dopasowane do twarzy na tyle, aby światło nie wpadało do oczu bokiem. Czy okulary przeciwsłoneczne mogą być zastąpione przez okulary fotochromatyczne z filtrem UV?  Okulary fotochromatyczne są wyposażone w „inteligentne” soczewki, które reagują na światło - przyciemniają się na słońcu, a w pomieszczeniach rozjaśniają się. Jeżeli są państwo narażeni na częste zmiany warunków oświetleniowych, a nie chcecie ciągle zmieniać okularów na przeciwsłoneczne warto rozważyć taką alternatywę. Różnego rodzaju szkła fotochromowe dostosowują się do zmiennych warunków świetlnych z różną szybkością. Należy zwrócić na to uwagę przy zakupie. Ponadto, przy wyższych temperaturach otoczenia pewne soczewki fotochromowe mają tendencję do zaciemniania się w mniejszym stopniu, niż w temperaturach niższych. 

Powiązane produkty

Jak inaczej chronić oczy?

Warto, jak we wszystkich obszarach życia, zwrócić też uwagę na… dietę. Powinna ona zawierać związki z grupy przeciwutleniaczy. Owoce i warzywa starajmy się więc jeść kilka razy dziennie. Warto też sięgnąć po nasiona roślin strączkowych, zdrowe kasze, orzechy, owoce morza, a także porcję zdrowego tłuszczu (tłuste ryby, oleje roślinne takie jak np. lniany). 

Podsumowanie

•    okulary „przeciwsłoneczne” (a więc przeciwsłoneczne tylko z nazwy), bez certyfikowanej ochrony, mogą spowodować większe uszkodzenie oczu niż brak okularów; 
•    dobierz okulary do kształtu twarzy (powinny ściśle przylegać), a oprócz okularów 
w najbardziej słoneczne dni noś kapelusz z szerokim rondem; 
•    stosowanie odpowiedniej ochrony nie zagwarantuje nam, że nie zachorujemy np. na czerniaka gałki ocznej, ale na pewno zmniejszy ryzyko powstania choroby.

Nie należy zostawiać okularów przeciwsłonecznych bez zabezpieczenia. Oprawki, które przez dłuższy czas narażone były na działanie bardzo wysokich temperatur (na przykład leżały przy silnym nasłonecznieniu na konsoli w samochodzie)  mogą się odkształcić i nie spełniać prawidłowo swojej roli.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij