Pielęgnacja biustu
Magdalena Wierucka-Rybak

Pielęgnacja biustu

Prawidłowa pielęgnacja piersi powinna rozpocząć się już od chwili pokwitania, a więc od początku rozwoju gruczołu piersiowego, ponieważ wszelkie zaniedbania w tym okresie mogą prowadzić do niekorzystnych zmian w późniejszym czasie. Pielęgnowanie piersi kobiecych, zarówno w gabinecie kosmetycznym jak i w domu, skupia się na przeprowadzaniu zabiegów ujędrniających skórę, a także wzmacniających mięśnie piersiowe.

Podstawowe wiadomości dotyczące budowy piersi

Pierś kobieca zbudowana jest z gruczołu piersiowego, a także powięzi oraz skóry. Pod skórą znajduje się różniej grubości tkanka tłuszczowa. Sutek to wyniosłość leżąca na mięśniu piersiowym. Nieco poniżej jego środka leży ciemniej zabarwiona brodawka sutkowa, okolona ciemną otoczką sutkową. Ciemne zabarwienie wynika z nagromadzenia się melaniny w naskórku. Kolor może ulegać zmianie w przebiegu ciąży czy karmienia piersią. Sutki są zbudowane z gruczołu mlecznego. Prawidłowo ukształtowany gruczoł mleczny dojrzałej kobiety zbudowany jest ze zrazików sutka. Zraziki natomiast utworzone są z gronek pęcherzyków, które następnie przechodzą w przewód mleczny. Przewody mleczne mają swoje ujścia na szczycie brodawki sutkowej.

Kolejnym ważnym elementem budowy anatomicznej piersi są mięśnie. Piersi znajdują się na mięśniu piersiowym większym. To od niego zależy ruchliwość całego biustu. Wyróżnić można w nim część obojczykową, mostkowo-żebrową oraz część brzuszną. Gruczoł sutkowy jest bogato unaczyniony, a także i unerwiony. Warto pamiętać, że naczynia chłonne uchodzą do węzłów pachowych. Ponadto, należy zwrócić uwagę na rozwój piersi, który uzależniony jest od całego systemu gruczołów dokrewnych, ale zwłaszcza jajników.

Od czego zależy kształt piersi?

Prawidłowe pod względem estetycznym piersi kobiety powinny mieć średnią wielkość, a więc być proporcjonalne do sylwetki oraz przypominać kształtem jabłko lub gruszkę. Estetyczne piersi to takie, które cechują się sprężystością czy symetrią. Jednak u większości kobiet spotyka się lekkie dysproporcje czy asymetrię. Wielkość oraz forma zależą w dużej mierze od dziedziczności, rasy, stanu zdrowia organizmu, diety oraz postawy ciała.

W naszym kraju niestety wciąż niewiele kobiet w prawidłowy sposób pielęgnuje swój biust. O ile należy cieszyć się ze wzrostu częstości samobadania piersi przez kobiety, to nadal większość Pań obdarzonych ładnym biustem, niekiedy już po ciąży lub 35 roku życia, traci tą urodę.

Powiązane produkty

Kluczem do sukcesu jest biustonosz

Kształt piersi można korygować nosząc odpowiednio dobrany biustonosz. Ta część garderoby służy nie tylko do podtrzymania całego biustu, czy nadania odpowiedniego kształtu, ale również dzięki niemu sylwetka nabiera wdzięku i kobiecości. Niestety duża część kobiet wciąż ma problemy z odpowiednim doborem miseczki, ich rozstawu. Większość Pań wybiera za małe miseczki i za duży obwód biustonosz. Ponadto nieprawidłowo wyregulowane bądź zbyt wąskie ramiączka wgłębiają się boleśnie i nieestetycznie w ciało kobiety. Nieprawidłowo dobrany biustonosz może wyrządzić więcej szkód niż by mogło się wydawać. Przede wszystkim, nadmierne ściskanie piersi może być przyczyną wystąpienia trwałych przebarwień, czy przyczynić się do szybszego starzenia się skóry. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dobranie biustonosza do konkretnej osoby. O pomoc zawsze możemy poprosić brafitterkę.

Pielęgnacja biustu w warunkach domowych

Jednym z najważniejszych problemów kobiet jest utrzymanie piersi we właściwej pozycji, a więc zapobieganie ich opadnięciu. W tym celu niezbędna jest gimnastyka, utrzymywanie prawidłowej pozycji ciała, a także stosowanie biustonosza. W warunkach domowych doskonałym środkiem pielęgnacyjnym będzie także oczyszczanie skóry dekoltu i piersi środkami lekko peelingującymi np. otrąbkami migdałowymi. Do mycia skóry zanieczyszczonej i skłonnej do wyprysków przydadzą się napary ziołowe, przygotowane z rumianku, tymianku czy nagietka. Innym środkiem oczyszczającym jest cytryna. Przemywanie skóry wodą z sokiem cytrynowym, a następnie stosowanie okładów z mleka czy maślanki, wpłynie wybielająco, a także sprawi, że skóra będzie gładka i miękka w dotyku. Pod prysznicem także warto poświęcić odrobinę czasu stosując natrysk na przemian zimnej i ciepłej wody na biust. Masaż taki wykonuje się kierując oddalone sito słuchawki prysznica na piersi, a następnie wykonując okrężne ruchy, omijające okolice brodawki. Aby wzmocnić efekt poleca się wykorzystanie rękawic frotte.

Masowanie gruczołów piersiowych jest zabronione, ze względu na profilaktykę nowotworów sutka. Masaż można wykonywać jedynie na mięśniach okalających gruczoł piersiowy (mięśniu piersiowym większym) oraz samej brodawce sutkowej w szczególności w okresie ciąży, celem przyzwyczajenia do laktacji.

Kolejnym cennym elementem pielęgnacji są oleje roślinne, które możemy wykorzystać do masażu mięśnia piersiowego większego ujędrniającego skórę biustu. Szczególnie polecane są masaże z olejem z pestek moreli, awokado czy pestek winogron. Oleje należy wmasowywać delikatnymi kolistymi ruchami zaraz po wyjściu z kąpieli. Rozgrzana skóra doskonale wchłonie składniki odżywcze, dzięki czemu uzyskamy lepsze ukrwienie i zwiększymy elastyczność skóry.

W ofercie preparatów pielęgnacyjnych skórę dekoltu i biustu mamy do wyboru środki peelingujące, kremy, masła, jak i maski kosmetyczne. Głównie są to preparaty ujędrniające nie tylko biust, ale i dekolt. Stosowane regularnie przywracają odpowiednią strukturę tkanek, a także zapewnią elastyczność skóry. Kosmetyki tego typu zawierają m.in. wyciąg z liści miłorzębu japońskiego, bluszczu pospolitego, rozmarynu lekarskiego czy alg morskich. Aktywne składniki roślinne, często wzbogacone witaminą A, E oraz B5, polepszają ukrwienie oraz lekko napinają skórę. Nowością są kremy dające efekt push-up. Preparaty te zawierają głównie kwas hialuronowy, który ma właściwości wiążące dużej ilości wody, a także kolagen, złoto koloidalne i kofeinę. Produkty tego typu mogą sprawić wrażenie wypełnienia.

Jak dbać o piersi w ciąży i macierzyństwa?

Kluczem do uzyskania pięknego biustu po zaprzestaniu karmienia, jest rozpoczęcie pielęgnacji już w trakcie dziewięciu miesięcy ciąży. W tym czasie biust zwiększa swój rozmiar z czym wiąże się nie tylko wzrost jego ciężaru, ale i napięcia skóry, co może być przyczyna powstawania rozstępów, a w późniejszym czasie i zwiotczenia. Zaleca się:

  • Wykonywanie naprzemiennego masażu strumieniem wody ciepłej i zimnej;
  • Gimnastykę pojędrniającą mięśnie okalające piersi;
  • Kurację zapobiegającą powstawaniu rozstępów, pojędrniającą i uelastyczniającą produktami kosmetycznymi przeznaczonymi dla przyszłych mam;

W trakcie trwania ciąży ze szczególną uwagą należy traktować brodawki sutkowe. Poleca się wcieranie kremów pielęgnacyjnych na bazie lanoliny oraz masaż samej brodawki. Są to zabiegi hartujące i przygotowujące brodawkę do karmienia i zapobiegające ewentualnemu skaleczeniu. W przypadku wciągniętej i płaskiej brodawki należy ją wyciągać i masować, ale dopiero w ostatnim miesiącu ciąży, aby zapobiec ewentualnej wcześniejszej akcji porodowej. Jeśli brodawka sutkowa ulega złuszczaniu i jest bolesna, poleca się wykonywanie okładów z  naparu szałwii i rumianku. Gazę przykłada się bezpośrednio do brodawki na godzinę przed karmieniem.

Wszystkie problemy pojawiające się w trakcie karmienia, a zwłaszcza związane z ze stanem zapalnym i bolesnością, należy natychmiast zgłaszać do lekarza.

Pielęgnacja piersi w gabinecie kosmetycznym

Stosowane zabiegi w gabinecie kosmetycznym, a w szczególności skoncentrowane w serię i powtarzane co pewien czas, mogą przyczynić się do poprawy wyglądu skóry dekoltu i biustu. Umożliwiają dobór zabiegu do potrzeb skóry, szybką regenerację i poprawę elastyczności. Kosmetyczka lub kosmetolog, po ocenie stanu skóry pacjentki oraz przeprowadzeniu wywiadu medycznego i wykluczeniu przeciwwskazań, dobiorą odpowiednie preparaty niezbędne do przeprowadzenia zabiegu. Zabieg najczęściej zbudowany jest z kilku etapów, a więc części demakijażu skóry (oczyszczania), wykonania peelingu np. enzymatycznego w połączeniu z wapozonem, a następnie fazy właściwej. W tej części fachowiec nakłada ampułkę, może wykonać zabieg jontoforezy, a następnie wykonać masaż ręczny lub przy użyciu wibratora. Następnie nakłada się maskę. Najczęstszym rodzajem masek kosmetycznych stosowanych w zabiegach pielęgnacyjnych piersi są maski algowe oraz gipsowe. Na zakończenie zabiegu, w przypadku znacznego zwiotczenia skóry i mięśni stosuje się galwanizację, elektrostymulację i nakłada się krem bądź skoncentrowane serum.  Niezależnie od rodzaju zabiegu kosmetycznego na biust, dla uzyskania lepszego wyglądu i wzmocnienia efektu powinno prowadzić się równolegle prawidłową zaleconą przez fachowca pielęgnację domową oraz wykonywać codzienną gimnastykę, wzmacniającą mięśnie klatki piersiowej.

Piśmiennictwo:

  1. Dylewska-Grzelakowska J. Pielęgnacja piersi w domu i w gabinecie kosmetycznym. W: Kosmetyka stosowana. Warszawa 1999. Wydanie dziewiąte (2010); Wyd. Szkolne i Pedagogiczne Spółka akcyjna.
  2. Jaroszewska B. Pielęgnowanie piersi i dekoltu. W: Kosmetologia. Warszawa 2004. Wydanie piąte; Wyd. Atena

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij