Serum, czyli kosmetyk w ampułce
Magdalena Wierucka-Rybak

Serum, czyli kosmetyk w ampułce

Serum w kosmetologii jest szeroko stosowane i słusznie. Charakteryzuje go największe stężenie substancji aktywnych w jednym preparacie, wnikających głęboko w skórę. Wykazuje ono natychmiastowe działanie zaraz po aplikacji. Sera, najczęściej stosuje się pod inny kosmetyk. W zależności od zawartych składników aktywnych, serum może wykazywać działanie nawilżające, regenerujące, odżywcze czy np. wybielające. Przemysł kosmetyczny oferuje różnego rodzaju sera, m.in. pod oczy, do stosowania na całą twarz czy ciało.

W kosmetyce serum oznacza preparat zawierający substancje o stężeniu wyższym niż w innych preparatach. Można je nazwać również koncentratem. Właściwość ta pozwala na uzyskanie, w krótkim okresie czasu, poprawy kondycji skóry.  Najczęściej serum ma postać delikatnego żelu, jedwabistego olejku, łatwo się wchłania. Pakowane w specjalne buteleczki po 30ml, ze specjalistyczną pipetką do aplikacji. Występuje również w formie kapsułki bądź ampułki w objętości 2-5ml, dzięki czemu porcja substancji aktywnych jest doskonale odmierzona do zabiegu pielęgnacyjnego. Warto pamiętać, że cena preparatu jest uzależniona od bogactwa substancji aktywnych zawartych w serum, a jego intensywność działania jest znacznie większa niż kremu, dlatego zalicza się je do najlepszych kosmetyków.

Kiedy warto skorzystać z serum?

Jeśli twoja skóra wymaga intensywnej kuracji odbudowującej, regenerującej bądź przeciwzmarszczkowej, lub też twoje włosy są zniszczone, a cebulki wymajają odżywienia, serum jest idealnym kosmetykiem. Serum szczególnie polecane jest dla skóry z pierwszymi oznakami starzenia, aby opóźnić proces powstawania zmarszczek, oraz dla cery dojrzałej, w celu poprawy jej kondycji. Do skóry wrażliwej, ich zastosowanie zmniejszy podrażnienia i zaczerwienienie, natomiast w przypadku skóry suchej, preparat ten doskonale nawilży i zmniejszy przeznaskórkową utratę wody. Na uwagę zasługują sera, stosowane na okolice oczu. Zawarte w nich specjalne kompleksy roślinne, witaminy oraz enzymy, pomogą usunąć obrzęki i cienie pod oczami oraz zmniejszą zmęczenie, pieczenie i łzawienie. Dodatkowo zawarte w nich peptydy, zmniejszą widoczność zmarszczek okolic oczu. Dodatkowo preparat ten ułatwi. W ofercie, znajdziemy również serum stosowane na ciało. W przypadku cellulitu, zawarte w nim skoncentrowane składniki aktywne, usprawnią mikrocyrkulację, poprawią przemianę materii i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Są także specjalne sera do biustu, które wzmocnią nawilżenie, gęstość i elastyczność skóry.

Jak prawidłowo stosować serum?

Serum może być stosowane w celu wzbogacenia codziennej pielęgnacji skóry oraz jej przydatków, lub też, jako specjalistyczna czasowa kuracja. Wystarczy kilka kropli preparatu wmasować delikatnymi ruchami okrężnymi w skórę, aby pobudzić mikrokrążenie i wykorzystać moc dobroczynnych składników zawartych w serum. Serum można zastosować, jako bazę pod kosmetyk, dzięki czemu spotęgujemy jego działanie i otrzymamy niezwykle skuteczną broń w walce z naszym problemem. Często stosuje się je pod maskę kosmetyczną, aby zwiększyć wchłanianie substancji aktywnych zawartych w preparatach. Zastosowane pod krem na noc, dodatkowo wzmocni działanie obydwu kosmetyków, gdyż w nocy nasza skóra ma największą możliwość regeneracji.

Niezależnie od wieku, serum powinno znaleźć się w kosmetyczce każdej wymagającej kobiety oraz współczesnego mężczyzny.

Serum, nazywane także koncentratem to preparat zawierający substancje o wyższym stężeniu niż w innych specyfikach. Najczęściej występuje pod postacią olejku lub delikatnego żelu, ale możemy je spotkać również w formie kapsułki bądź ampułki o pojemności 2-5 ml.
Cena preparatu jest uzależniona od ilości substancji aktywnych w nim zawartych.

Serum to kosmetyk szczególnie polecany:

  • dla skóry z pierwszymi oznakami starzenia, aby opóźnić proces powstawania zmarszczek.
  • dla cery dojrzałej, w celu poprawy jej kondycji.
  • dla skóry wrażliwej, aby zmniejszyć podrażnienia i zaczerwienienia.
  • dla skóry suchej, w celu doskonałego nawilżenia i zmniejszenia przeznaskórkowej utraty wody.

Serum możemy stosować w celu wzbogacenia codziennej pielęgnacji skóry oraz jej przydatków, lub też, jako specjalistyczną czasową kurację. Kilka kropel preparatu należy wmasować w skórę delikatnymi ruchami okrężnymi.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij