Czy wiesz jak działa Twój krem przeciwzmarszczkowy?
Katarzyna Chlebicz

Czy wiesz jak działa Twój krem przeciwzmarszczkowy?

Jędrna, gładka i promienna skóra – brzmi jak marzenie? Ile razy stałaś przed lustrem przyglądając się swojej cerze, obserwując każdą drobną bruzdę, linię i głębszą zmarszczkę? Nie da się ukryć, czas działa na naszą niekorzyść, młodość przemija, ale co Ty możesz zrobić dla swojej skóry, aby pomimo wieku była ona w dobrej kondycji? Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja, a jak pielęgnacja to krem. Odpowiedni krem przeciwzmarszczkowy to podstawa w walce z upływającym czasem. Jaki krem wybrać i na które składniki zwracać uwagę? Co w kremie piszczy? Odpowiedź na te pytania, uzyskasz poniżej. 

Kremy przeciwzmarszczkowe 

Wybór odpowiedniego kremu przeciwzmarszczkowego to nie lada wyzwanie. Kosmetyków tego typu jest wiele, ale który z nich wybrać i czym się kierować? Przede wszystkim, jak przy każdym innym produkcie wyznacznikiem powinna być etykieta, czyli skład INCI. Oczywiście, często bywa tak, że to oczy kupują widząc ładne opakowanie bierzemy produkt z półki, nie przyglądając się jego składowi. To bardzo zły nawyk.  

Najważniejszy jest skład kosmetyku, bo to właśnie jego zawartość jest najcenniejsza, opakowanie cieszy tylko oko, a zawartość cieszy skórę. 

Substancje zawarte w kremach przeciwzmarszczkowych 

Najważniejsze składniki aktywne jakie Twój krem powinien posiadać: 

Witamina C (kwas L-askorbinowy) — wykazuje działanie antyoksydacyjne, zwalcza wolne rodniki, które przyczyniają się do procesu starzenia się skóry. Witamina C stosowana jest w kremach przeciwzmarszczkowych, ponieważ aplikowana na skórę wygładza naskórek, zmniejsza widoczność zmarszczek, rozjaśnia przebarwienia oraz plamy posłoneczne, a także widocznie rozjaśnia cerę. Zazwyczaj witaminę C w kremach stosuję się w stężeniu o wysokości 8-20%, a w przypadku kremów pod oczy stężenie to wynosi 3-5%. Zawartość kwasu L- askorbinowego w kremach przynosi wiele korzyści dla skóry dojrzałej. Witamina ta doskonale nawilża, wygładza i rozjaśnia skórę. Korzyścią płynącą ze stosowania witaminy C jest przede wszystkim widoczny wzrost kolagenu, a zwiększenie ilości kolagenu w skórze gwarantuje poprawę jej jędrności. Warto dodać, że kwas L-askorbinowy zmniejsza liczbę zniszczonych komórek skóry, na skutek negatywnego działa promieni UV. Dlatego witamina C bardzo często jest głównym składnikiem kremów przeciwsłonecznych. W kremach stosuje się również pochodne witaminy C, takie jak: palmitynian askorbylu, Magnesium Ascorbyl Phosphate, Sodium Ascorbyl Phosphate, Tetrahexyldecyl Ascorbate, Tetraizopalmitynianu Askorbylu. 

Witamina E (tokoferol) — chroni płaszcz lipidowy naskórka oraz włókna kolagenowe i elastynowe, które odpowiedzialne są za jędrność skóry. Ponad to witamina E wykazuje działanie łagodzące, przeciwobrzękowe oraz przeciwzapalne. Dzięki wysokiej skłonności cząstek do rozpuszcza się w tłuszczach i olejach, witamina E z łatwością przenika w głębsze warstwy skóry. Tokoferol pomaga zahamować procesy starzenia się skóry, ma właściwości ujędrniające, napinające i uelastyczniające. Pochodne witaminy E stosowane w kremach, to: linolenian, octan tokoferolu, acetylosalicylan tokoferolu oraz mieszanina  α, β, γ, δ-tokoferoli. 

Witamina A (retinoidy) — jest najbardziej efektywnym składnikiem stosowanym w kremach przeciwzmarszczkowych, dlatego zazwyczaj są jednym z podstawowych składników obecnych w kremach do skóry dojrzałej. Witamina A pobudza działanie fibroblastów, zwiększając ich ilość, co ma korzystny wpływ na stan tkanki łącznej skóry właściwej, w efekcie skóra jest jędrna, elastyczna i nawilżona. Retinoidy pobudzają wytwarzanie włókien kolagenowych, niwelując uszkodzone włókna elastynowe. Włókna te odpowiedzialne są za zapewnienie skórze jędrności i elastyczności. Witamina A bardzo korzystnie wpływa na skórę dojrzałą, ponieważ poprawia jej elastyczność, działa napinająco, spłyca zmarszczki i bruzdy, ponad to niweluje przebarwienia. W kosmetykach witamina A występuje jako  retinol, retinal oraz estry retinylu. Wiele badań potwierdziło korzystne działanie retinoidów, tretinoiny i izotretinoiny na skórę dojrzałą. Według literatury najbardziej skuteczne postaci witaminy A występujące w kosmetykach to retinoidy trzeciej generacji: adapalen i tazaroten. 

Koenzym Q10 — skutecznie walczy z wolnymi rodnikami, w połączeniu z witaminą E odtruwa komórki z toksyn. Dostarczenie skórze koenzymu Q10 chroni skórę przed procesem starzenia się, niweluje już istniejące zmarszczki, a także działa regenerująco. Kremy, które w swoim składzie zawierają Q10 chronią skórę przed zanieczyszczeniami środowiska zewnętrznego, a także przed wolnymi rodnikami. Koenzym działa na skórę ujędrniająco i  napinająco, a także rozjaśnia przebarwienia. 

Kwas hialuronowy — wytwarza na powierzchni skóry warstwę okluzyjną, dzięki czemu przeciwdziała przeznaskórkowej utracie wody (TEWL). W przypadku skóry dojrzałej utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry jest bardzo istotne. Dodatkowo kosmetyki w  których w składzie znajduję się kwas hialuronowy zwiększają odporność skóry na działanie czynników zewnętrznych. 

Roślinne komórki macierzyste — wiele badań potwierdza ich przeciwstarzeniowe działanie. Roślinne komórki macierzyste obecne są w kiełkujących nasionach, łodydze i korzeniu. Jak roślinne komórki macierzyste działają na skórę? Przede wszystkim chronią ludzkie komórki macierzyste przed wolnymi rodnikami, stymulują fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych, zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV, co dodatkowo przeciwdziała powstawaniu przebarwień posłonecznych. Roślinne komórki macierzyste wpływają na poprawę napięcia i jędrności skóry, spłycają zmarszczki, wzmacniają proces regeneracji skóry oraz nawilżają ją. 

Peptydy — pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu. Mają korzystny wpływ na poprawę wyglądu starzejącej się skóry. Zawarte w kosmetyku spłycają zmarszczki i ujędrniają skórę. 

Hydroksykwasy — dzielą się na kwasy α-hydroksylowe, β-hydroksylowe i  polihydroksylowe. Najbardziej popularne kwasy to: kwas glikolowy, mlekowy i migdałowy. Kwasy w zależności od stężenia i rodzaju wykazują różne korzystne działania. Kosmetyki zawierające w swoim składzie niskie stężenie kwasu złuszczają martwe komórki naskórka. Im  wyższe stężenie kwasu, tym poziom złuszczenia jest większy. Kwasy mogą działać nawilżająco, złuszczająco i rozjaśniająco. W przypadku skóry ze zmarszczkami regularne złuszczanie martwego naskórka jest pożądane. Kremy, które w składzie zawierają kwasy rozjaśniają przebarwienia i regenerują skórę. 

Filtry ochronne —  warto zwrócić uwagę, czy krem przeciwzmarszczkowy posiada filtr ochronny. Oczywiście taki krem będzie przeznaczony do stosowania tylko i wyłącznie na dzień. Filtry ochronne dzielimy na filtry fizyczne (mineralne) i chemiczne (organiczne), które odbijają fale światła. W kuracji przeciwstarzeniowej ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna, ze  względu na to, że to właśnie promieniowanie UV jest głównym czynnikiem przyspieszającym proces starzenia się skóry. 

Powiązane produkty

Kiedy zacząć stosować kremy przeciwzmarszczkowe 

Tak naprawdę ciężko jest przypisać wiek do konkretnego rodzaju kosmetyku, ponieważ wiek nie musi odzwierciedlać faktycznego stanu skóry. Warto pamiętać, że od 20 roku życia kolagen w skórze zaczyna zanikać. Zakłada się, że starzenie skóry zaczyna się już około 25-30 roku życia, natomiast proces ten zachodzi w sposób praktycznie niewidoczny.  

To jak będzie wyglądała nasza skóra za kilka lat, jest uwarunkowane wieloma czynnikami. W dużej mierze my sami mamy wpływ na wygląd naszej skóry. Poza czynnikami wewnątrzpochodnymi, takimi jak wiek czy zmiany hormonalne, ogromne znaczenie na proces starzenia się skóry mają czynniki zewnątrzpochodne, takie jak: promieniowanie słoneczne, a także mimiczne ruchy mięśni twarzy, które przyczyniają się do powstawania zmarszczek mimicznych. Dlatego bardzo ważna jest pielęgnacja prewencyjna, o wiele łatwiej zapobiegać powstawaniu zmarszczek, niż walczyć już z istniejącymi.

Wybierając krem kieruj się faktycznym stanem swojej skóry i jej potrzebami.  

Oczywiście trzeba pamiętać, że kremy przeciwzmarszczkowe nie są zalecane do stosowania w przypadku młodych cer, które nie mają problemu z wiotkością skóry, czy zmarszczkami, ponieważ taki kosmetyk, może niepotrzebnie podrażnić skórę.  

Jeśli twoja skóra charakteryzuje się: głębokimi zmarszczkami, małą elastycznością, opadaniem owalu twarzy, chroniczną suchością i ścieńczałym naskórkiem zdecydowanie powinnaś sięgnąć po krem przeciwzmarszczkowy. 

  1. M. Bajcer, P. Cwil, B. Kania, i in., Wpływ witamin antyoksydacyjnych na skórę i ich znaczenie w kosmetologii, „Studenckie Zeszyty Naukowe Kosmetologia”, nr. 1 (1), 2016, s. 28-44. 
  2. K. Pasternak, Biochemia dla studentów medycznych studiów licencjackich, „Wydawnictwo Czelej”, Lublin 2005. 
  3. C. Scott-Moncrieff, ABC witamin, „Świat Książki”, Warszawa 2005. 
  4. M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, „Wydawnictwo Lekarskie PZWL”, Warszawa, 2011. 
  5. K. Rożnowska, Witaminy i biopierwiastki, „Wydawnictwo Emilia”, Kraków 1996. 
  6. K. Burda-Malarz, Pielęgnacyjne i lecznicze zastosowanie witaminy A oraz jej pochodnych, „Świat Farmacji”, 2009. 
  7. J. Gruenwald, C. Mueller, Reviewing Vitamin E, „Nutraceuticals World”, 2005, s. 22-24. 
  8. M. Sikora, Ważne odkrycie kosmetyki Koenzym Q10, „Chemia kosmetyczna i gospodarcza”, 12, 2001, s. 47-49. 
  9. U. Gałka, J. Ogonowski, Koenzym Q – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, „labportal.pl”[online], http://www.labportal.pl/article/koenzym-q10-powstawanie-wlasciwosci-i-zastosowanie-w-preparatach-kosmetycznych, [dostęp:] 24.05.2019 r. 
  10. A. Gajos, Nawilżające humektanty, „Świat Farm”., 9, s. 33-35, 2009. 
  11. M. Prombonas, M. Grdeń, Nieinwazyjne terapie opóźniające procesy starzenia się skóry – przegląd zabiegów, „Kosmetologia Estetyczna”, t. 5, nr. 4, 2016, s.400-402. 
  12. D. Wojnowska, Kosmeceutyki w pielęgnacji skóry kobiet w okresie menopauzalnym, „Przegląd menopauzalny”, 4, 2011, 339-342. 
  13. A. Kołaczek,  Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, „Kosmetologia Estetyczna”, t. 4, nr. 6, 2015, s.541-543. 
  14. J. Żerańska, Pielęgnacja przeciwstarzeniowa – współczesne „eliksiry młodości”, „Świat przemysłu kosmetycznego”, 2, 2015, s. 76-77. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?

    Srebrem koloidalnym nazywa się surowiec farmaceutyczny wykorzystywany między innymi w medycynie i kosmetologii. Jest to mieszanina cząsteczek srebra rozproszonych w cieczy, najczęściej w wodzie, bez rozpuszczania się w niej. Taki roztwór ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające srebro koloidalne stosuje się przede wszystkim w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz, np. trądziku i łuszczycy, a także bakteryjnego zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nanosrebro znajdziemy też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.

  • Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

    Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

    Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać i pozostawiają na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane są pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

  • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować?

    Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij