MAŁPIA OSPA - PIERWSZY PRZYPADEK NOWEGO WARIANTU W EUROPIE
Ewelina Sochacka

Pierwszy przypadek nowego wariantu MPox poza Afryką

W Szwecji wykryto bardziej zaraźliwą odmianę wirusa wywołującego MPox (tzw. małpią ospę). Jest to pierwszy przypadek zakażenia poza Afryką. Jakie są objawy infekcji? W jaki sposób można się zarazić?

  1. Wirus MPox wykryty w Szwecji
  2. Czym jest MPox? Jak się objawia?
  3. Jak dochodzi do zakażenia wirusem małpiej ospy?

Wirus MPox wykryty w Szwecji

14 sierpnia 2024 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że gwałtowny wzrost liczby przypadków MPox (tzw. ospa małpia, ang. monkeypox) w Demokratycznej Republice Konga i w coraz większej liczbie krajów Afryki stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC) zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi. Tylko w tym roku w DRK zgłoszono 15 600 przypadków MPox, ponadto odnotowano 537 zgonów.

Dzień później, tj. 15 sierpnia 2024 roku, szwedzki minister zdrowia i spraw społecznych poinformował o pierwszym w Europie przypadku zakażenia nowym szczepem (typem II) wirusa powodującego MPox.

Bez wątpienia jest to objaw rozprzestrzeniania się choroby poza Czarny Ląd. Szwedzka agencja zdrowia publicznego podała, że chory zaraził się podczas pobytu w regionie afrykańskim, w którym wybuchła epidemia. WHO poinformowała, że aktywnie współpracuje z władzami ochrony zdrowia Szwecji w celu ustalenia najlepszego sposobu postępowania i opieki nad zakażonym pacjentem.

Powiązane produkty

Czym jest MPox? Jak się objawia?

MPox, wcześniej znana jako małpia ospa, to wirusowa choroba odzwierzęca (zoonoza), która wywoływana jest przez wirusa rodzaju Orthopoxvirus z rodziny Poxviridae. Przez kilka dekad występował on w Afryce Środkowej i Zachodniej, a do Europy (również do Polski) dotarł w 2022 roku (typ I). Obecnie obserwuje się wzrost zakażeń typem klad I, szczególnie podwariantem klad Ib.

Najczęściej występujące objawy tzw. małpiej ospy to:

  • wysoka gorączka,
  • ból głowy,
  • bóle mięśni,
  • zmęczenie, osłabienie,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • wysypka, która może przypominać tę występującą podczas ospy wietrznej, z krostami przekształcającymi się w pęcherzyki, a następnie w strupy.

Okres inkubacji wirusa wynosi zazwyczaj od 5 do 21 dni, a objawy mogą utrzymywać się przez 2 do 4 tygodni.

MASKI OCHRONNE

LEKI I SUPLEMENTY NA ODPORNOŚĆ

DOMOWE TESTY DIAGNOSTYCZNE

Jak dochodzi do zakażenia wirusem małpiej ospy?

Wirus małpiej ospy może przenosić się na ludzi przez bezpośredni kontakt z zakażonym zwierzęciem lub na skutek kontaktu z osobą chorą, przede wszystkim z jej płynami ustrojowymi, zmianami skórnymi, przedmiotami, których używała, oraz przez drogę kropelkową.

Aby potwierdzić obecność MPox, można wykonać badanie materiału ze zmian skórnych metodą PCR. Nie ma specyficznego leczenia zakażenia wirusem małpiej ospy, dlatego stosuje się leczenie objawowe. Zazwyczaj podaje się leki przeciwwirusowe (np. tekovirimat, cydofowir, brincidofovir), przeciwgorączkowe i przeciwświądowe.

Na jakim etapie są prace związane z opracowaniem szczepionki na małpią ospę? Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Większość przypadków małpiej ospy przebiega łagodnie i kończy się pełnym wyzdrowieniem. Przy cięższym przebiegu mogą pojawić się jednak powikłania (mogą się różnić w zależności od ciężkości choroby, stanu zdrowia pacjenta oraz dostępu do opieki medycznej) takie jak wtórne infekcje bakteryjne oraz przebarwienia i blizny skórne.

W celu uniknięcia zakażenia ważna jest izolacja chorych i unikanie kontaktu z osobami wykazującymi objawy infekcji.

  1. A. Ringstrom, J. Steenhuysen, WHO confirms first case of new mpox strain outside Africa as outbreak spreads, [online] https://www.reuters.com/world/europe/who-confirms-first-case-new-mpox-strain-outside-africa-outbreak-spreads-2024-08-15 [dostęp:] 20.08.2024.
  2. Mpox (monkeypox), [online] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/monkeypox [dostęp:] 20.08.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl