lek na cukrzycę bez refundacji
Ewelina Sochacka

Jeden z leków na cukrzycę (analog GLP-1) wkrótce bez refundacji

Tylko do końca września 2024 roku lek Trulicity będzie objęty refundacją. Jest to preparat stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 z grupy analogów GLP-1 obniżających poziom cukru we krwi i hamujących łaknienie.

  1. Trulicity bez refundacji od października
  2. Dlaczego Trulicity nie będzie już dłużej refundowany?
  3. Które leki przeciwcukrzycowe z grupy GLP-1 są refundowane?

Trulicity bez refundacji od października

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat dotyczący zaprzestania refundacji leku stosowanego w leczeniu cukrzycy typu 2 (zarówno w monoterapii, jak i w skojarzeniu z innymi preparatami leczniczymi) o nazwie Trulicity. Należy on do agonistów receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), a jego substancją czynną jest dulaglutyd. Podmiotem odpowiedzialnym jest Eli Lilly Polska sp. z o.o.

Termin obowiązywania decyzji o objęciu refundacją upływa 30 września 2024 roku. Postanowienie dotyczy wszystkich serii preparatu:

  • Trulicity, Dulaglutidum, 0,75 mg, roztwór do wstrzykiwań, 2 wstrzykiwacze po 0,5 ml, GTIN: 05909991219130,
  • Trulicity, Dulaglutidum, 1,5 mg, roztwór do wstrzykiwań, 2 wstrzykiwacze po 0,5 ml, GTIN: 05909991219161,
  • Trulicity, Dulaglutidum, 3 mg, roztwór do wstrzykiwań, 2 wstrzykiwacze po 0,5 ml, GTIN: 08594012697638,
  • Trulicity, Dulaglutidum, 4,5 mg, roztwór do wstrzykiwań, 2 wstrzykiwacze po 0,5 ml, GTIN: 08594012697645.

SUPLEMENTY DLA DIABETYKÓW

GLUKOMETRY

SŁODZIKI DLA DIABETYKÓW

Dlaczego Trulicity nie będzie już dłużej refundowany?

Jak informuje MZ, Eli Lilly Polska sp. z o.o. złożyło stosowny wniosek o objęcie leku Trulicity refundacją, jednak nie spełniał on warunków określonych przepisami, które wskazują maksymalną dopuszczalną stawkę za lek. Oznacza to, że podmiot odpowiedzialny nie wypełnił ustawowego obowiązku obniżenia ceny.

Preparat będzie mógł ponownie zostać objęty refundacją, jeśli producent złoży wnioski spełniające wymogi ustawy o refundacji. Co istotne, inne leki z grupy analogów GLP-1 w dalszym ciągu będą refundowane.

Powiązane produkty

Które leki przeciwcukrzycowe z grupy GLP-1 są refundowane?

Od października 2024 roku pacjenci zmagający się z cukrzycą typu 2 będą mogli skorzystać z refundacji innych analogów GLP-1 takich jak Ozempic (zawierający semaglutyd) oraz Suliqua (substancją czynną tego preparatu jest insulina glargine oraz liksysenatyd).

Wskazania refundacyjne tych leków to:

  • cukrzyca typu 2 u pacjentów leczonych co najmniej dwoma lekami hipoglikemizującymi, z HbA1c ≥7,5%,
  • otyłość definiowana jako BMI ≥30 kg/m2,
  • bardzo wysokie ryzyko sercowo-naczyniowe rozumiane jako:
    • potwierdzona choroba sercowo–naczyniowa, lub
    • uszkodzenie innych narządów objawiające się: białkomoczem bądź przerostem lewej komory, retinopatią, lub
    • obecność dwóch lub więcej głównych czynników ryzyka spośród tych wymienionych poniżej:
      • wiek ≥55 lat dla mężczyzn oraz ≥60 lat dla kobiet,
      • dyslipidemia (zaburzenie w stężeniu lipidów, czyli tłuszczów, we krwi; najczęściej termin ten oznacza zbyt wysoki poziom cholesterolu oraz triglicerydów),
      • nadciśnienie tętnicze (występuje, gdy średnie wartości ciśnienia tętniczego z co najmniej dwóch pomiarów podczas co najmniej 2 wizyt u lekarza wynoszą: ciśnienie skurczowe ≥140 mm Hg i/lub rozkurczowe ≥90 mm Hg),
      • palenie papierosów.
  1. Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie dostępności i refundacji leków z grupy analogów GLP-1, [online] https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-ministra-zdrowia-w-sprawie-dostepnosci-i-refundacji-lekow-z-grupy-analogow-glp-1 [dostęp:] 04.09.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Popularne leki na cukrzycę i odchudzanie hamują stany zapalne

    Leki z grupy analogów GLP-1 są jednymi z kluczowych preparatów stosowanych w terapii pacjentów z cukrzycą typu 2. Stymulują one wydzielanie insuliny oraz regulują wydzielanie glukagonu. Obniżają poziom glukozy we krwi, a także hamują łaknienie, dzięki czemu u części chorych powodują spadek masy ciała. Naukowcy sukcesywnie odkrywają również ich inne właściwości – m.in. hamowanie procesów zapalnych.

  • Insulina – mechanizm działania, rola w organizmie, normy, badania i wskazania

    Insulina jest jednym z hormonów, który reguluje stężenie glukozy we krwi, obniżając je. Czym jest ten hormon i dlaczego jest on tak ważny?  Jaką rolę insulina pełni w organizmie?  Kiedy należy badać jej stężenie? Jak prawidłowo ją przechowywać?

  • Nadmiar cukru w ciąży może obniżać zdolności dziecka

    Nowe badanie sugeruje, że gorsze zdolności poznawcze u dzieci, zwłaszcza w zakresie zapamiętywania i uczenia się, mają związek ze spożywaniem nadmiernych ilości cukru w czasie ciąży matki. Sytuacji nie zmieniała zamiana słodkich napojów gazowanych w wersji standardowej na te dietetyczne. Pozytywne efekty dawało natomiast spożywanie cukrów prostych z owoców przez małe dzieci.

  • Komórki raka trzeba zagłodzić, nie dostarczając im cukru

    Komórki raka pozbawione dostępu do swojej pożywki, czyli cukru, stają się znacznie bardziej wrażliwe na chemioterapię – odkryli naukowcy ze szwedzkiego Lund University. To odkrycie, dokonane w warunkach laboratoryjnych, może przybliżyć medycznych specjalistów do opracowania bardziej skutecznych terapii onkologicznych.

  • Szczepienie dziecka na HPV. Kto może skorzystać bezpłatnie? Nowe przepisy

    Na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus) można rejestrować dzieci (zarówno dziewczynki, jak i chłopców) w wieku 12 i 13 lat. Szczepienie jest jedyną formą obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

  • Nowe wytyczne dotyczące prawidłowego ciśnienia krwi

    Podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego eksperci przedstawili nowe wytyczne dotyczące tego, kiedy należy zmienić styl życia i włączyć leczenie farmakologiczne u pacjentów ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Wyraźnie rozróżnili także podwyższone ciśnienie krwi oraz nadciśnienie.

  • Rzucenie palenia obniża ryzyko zawału serca o połowę?

    Według najnowszego badania, którego wyniki przedstawiono na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, u pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową, którzy rzucili palenie w dowolnym momencie po postawieniu diagnozy, ryzyko zawału serca zmniejsza się o niemal 50%.

  • Małe dawki izotretynoiny skuteczne w leczeniu trądziku różowatego

    Według badania opublikowanego niedawno w czasopiśmie „Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology” już niewielkie dawki izotretynoiny, leku zbliżonego swoją budową do witaminy A, mogą być skuteczne w leczeniu trądziku różowatego (łac. acne rosacea).

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl