Pestycydy zwiększają ryzyko rozwoju raka tak jak palenie papierosów
Ewelina Sochacka

Pestycydy zwiększają ryzyko rozwoju raka tak jak palenie papierosów

Nowe badanie sugeruje, że narażenie na pestycydy zwiększa ryzyko zachorowania na raka, przede wszystkim na chłoniaka nieziarniczego, białaczkę i raka pęcherza moczowego. Najbardziej niepokojące było odkrycie, że ryzyko jest wyższe niż to spowodowane paleniem papierosów. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Frontiers in Cancer Control and Society”.

  1. Narażenie na pestycydy tak samo groźne dla zdrowia jak palenie tytoniu
  2. Szczegóły dotyczące badania
  3. Znaczenie badania

Narażenie na pestycydy tak samo groźne dla zdrowia jak palenie tytoniu

W rolnictwie ostatnich kilkudziesięciu lat pestycydy nabrały kluczowego znaczenia dla ochrony upraw przed szkodnikami, co przyczynia się do zwiększenia wydajności i jakości produkcji rolniczej. Jednak chemikalia te mogą niszczyć też organizmy pożyteczne, a także niekorzystnie wpływać na zwierzęta i ludzi narażonych na ich działanie.

SUPLEMENTY NA DETOKS ORGANIZMU

SUPLEMENTY I LEKI NA WĄTROBĘ

PROBIOTYKI

Nowe badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazało, że pestycydy mogą powodować raka w stopniu porównywalnym z paleniem papierosów. Dotyczy to także osób, które nie pracują w rolnictwie i nie mają bezpośredniego kontaktu z substancjami służącymi do zwalczania szkodliwych organizmów.

Badanie objęło 69 pestycydów, m.in. 2,4-D (kwas 2,4-dichlorofenoksyoctowy), acefat, metolachlor oraz metomyl, i wykazało, że narażenie na pestycydy wiąże się z większą częstością występowania chłoniaka nieziarniczego, białaczki i raka pęcherza moczowego. Naukowcy przeprowadzający analizę zaznaczają, że to działanie wielu pestycydów, a nie pojedynczej substancji, przyczynia się do zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwór.

Szczegóły dotyczące badania

Dane dotyczące stosowania pestycydów w rolnictwie i powierzchni upraw badacze uzyskali z United States Geological Survey (USGS). Wskaźniki zapadalności na nowotwory w poszczególnych hrabstwach pozyskiwano natomiast z bazy danych National Institutes of Health (NIH) i Centers for Disease Control (CDC) State Cancer Profiles w okresie od 2015 do 2019 roku.

Badanie wykazało, że stosowanie mieszanek pestycydów (naukowcy podkreślają, że mało prawdopodobne jest, aby ludzie byli narażeni na działanie pojedynczego pestycydu) wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wszystkich ocenianych nowotworów. Najsilniejsze powiązanie zauważono w przypadku:

Chłoniaka innego niż chłoniak Hodgkina (NHL, ang. non-Hodgkin lymphoma), czyli chłoniaka nieziarniczego – istnieje wiele typów chłoniaków nieziarniczych, które można podzielić na chłoniaki B-komórkowe i T-komórkowe, w zależności od rodzaju limfocytów, z których się rozwijają. Najczęstszym typem jest chłoniak rozlany z dużych komórek B (DLBCL).

Białaczki – grupa nowotworów złośliwych, które rozwijają się w szpiku kostnym i prowadzą do niekontrolowanego rozrostu białych krwinek. Wyróżnia się 4 główne typy białaczek: ostrą białaczkę szpikową (AML), przewlekłą białaczkę szpikową (CML), ostrą białaczkę limfoblastyczną (ALL), przewlekłą białaczkę limfocytową (CLL).

Raka pęcherza moczowego – to jeden z najczęstszych nowotworów układu moczowego, przeważnie dotyka mężczyzn w wieku 50-80 lat. Zazwyczaj pierwszym objawem choroby jest krwiomocz, mogą także pojawiać się: częstomocz, ból podczas mikcji, bóle pleców, bóle miednicy.

Powiązane produkty

Znaczenie badania

To badanie jest pierwszą kompleksową oceną ryzyka zachorowania na raka z powodu narażenia na pestycydy z perspektywy populacyjnej. Naukowcy podkreślają jednak, że chociaż ich analiza poszerza wiedzę na temat szkodliwości pestycydów, czynniki ryzyka zachorowania na raka mogą obejmować wiele obszarów (są to m.in. czynniki genetyczne, środowiskowe, styl życia, zakażenia wirusowe i inne), dlatego też konieczne są dalsze badania, które dokładniej określą te powiązania.

  1. J. Gerken i in., Comprehensive assessment of pesticide use patterns and increased cancer risk, „Frontiers in Cancer Control and Society” 2024, t. 2.
  2. G. Mammoser, Pesticides May Raise Your Risk of Cancer as Much as Smoking, [online] https://www.healthline.com/health-news/pesticides-cancer-risk-smoking [dostęp:] 30.07.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl