lek wycofany z obrotu!
Ewelina Sochacka

Popularny lek na serce wycofany z obrotu! Jest uzasadnienie GIF

Główny Inspektorat Farmaceutyczny 23 lipca wydał decyzję wycofującą z obrotu lek stosowany w kardiologii o nazwie Qutiro. Postanowienie dotyczy wszystkich serii preparatu, nadano mu rygor natychmiastowej wykonalności. W jaki sposób GIF uzasadnił tę decyzję?

  1. Lek Qutiro wycofany z aptek
  2. Uzasadnienie decyzji – dlaczego GIF wycofał lek Qutiro?
  3. Qutiro – co to za lek?

Lek Qutiro wycofany z aptek

23 lipca 2024 roku Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju lek Qutiro 5 mg/100 ml, którego substancją czynną jest tirofiban (na podstawie art. 121a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne oraz art. 108 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego). Lek był dopuszczony do obrotu na mocy zgody wydanej przez Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2023 roku. Decyzja GIF dotyczy wszystkich serii preparatu i nadano jej rygor natychmiastowej wykonalności.

Podmiotem odpowiedzialnym jest Questus Pharma Private Limited z siedzibą w Indiach, a podmiotem, który uzyskał zgodę na czasowe dopuszczenie do obrotu ww. produktu leczniczego – Genesis Pharm sp. z o.o. sp. Komandytowa z siedzibą w Łodzi.

lek qutiro wycofany z obrotu
Lek Qutiro wycofany z obrotu – która partia?

Uzasadnienie decyzji – dlaczego GIF wycofał lek Qutiro?

Najnowsza decyzja GIF to nie pierwsze zastrzeżenia dotyczące jakości Qutiro. W marcu 2023 roku lek został wstrzymany w obrocie z powodu zaobserwowania u hospitalizowanych pacjentów przyjmujących ten preparat niepożądanych reakcji w postaci dreszczy oraz dolegliwości bólowych w klatce piersiowej.

W posiewach krwi u chorych wyhodowano Klebsiella Pneumoniae ESBL. W szpitalu wykonano badania czystości mikrobiologicznej, które nie wykazały obecności bakterii, co nasunęło podejrzenie niespełniania wymagań jakościowych produktu leczniczego Qutiro 5 mg/100 ml.

Dalsze postępowanie w tej sprawie wykazało istnienie zagrożenia dla zdrowia publicznego, co potwierdził Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych na podstawie analizy zgłoszeń działań niepożądanych dla tego produktu. Decyzja GIF nie przewiduje możliwości innego wykorzystania leku.

Powiązane produkty

Qutiro – co to za lek?

Qutiro to preparat zawierający w składzie tirofiban. Substancja ta jest lekiem należącym do grupy inhibitorów glikoproteiny IIb/IIIa, które są stosowane w leczeniu ostrych zespołów wieńcowych takich jak niestabilna dławica piersiowa (dusznica bolesna) czy zawał serca bez uniesienia odcinka ST.

Tirofiban działa poprzez blokowanie receptorów glikoproteiny IIb/IIIa na powierzchni płytek krwi, co zapobiega ich agregacji i tworzeniu skrzepów. Jest on podawany dożylnie i zazwyczaj stosuje się go w połączeniu z innymi lekami przeciwpłytkowymi oraz przeciwzakrzepowymi takimi jak kwas acetylosalicylowy czy heparyna.

Najczęstsze działania niepożądane związane z tirofibanem obejmują m.in.:

  • krwawienia, np. z przewodu pokarmowego czy układu moczowo-płciowego,
  • incydenty sercowo-naczyniowe takie jak migotanie komór lub przedsionków,
  • nadciśnienie tętnicze.
  1. Główny Inspektorat Farmaceutyczny, Decyzja nr 13/WC/ZW/2024, [online] https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4499 [dostęp:] 25.07.2024.
  2. K. Kawecka-Jaszcz i in., Działania niepożądane leków przeciwpłytkowych w kontekście prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego, „Choroby Serca i Naczyń” 2006, t. 3, nr 2.
  3. M. Chmielewski i in., Miejsce inhibitorów GP IIb/IIIa w codziennej praktyce klinicznej na przykładzie eptifibatidu, „Kardiologia po Dyplomie” 2009, t. 8, nr 3.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Niewydolność serca

    Jednostką chorobową, której częstotliwość wzrasta wraz z wiekiem i w praktyce może dotyczyć każdego z nas, jest niewydolność serca. Dotyczy ona zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Stanowi także „naturalne” końcowe powikłanie wielu innych chorób, takich jak nadciśnienie czy choroba wieńcowa.

  • Kołatanie serca – przyczyny, diagnostyka, leczenie palpitacji serca

    Kołatanie w klatce piersiowej opisywane jest przez pacjentów jako mocne lub niemiarowe bicie serca, znacząco różniące się od wcześniejszej pracy tego mięśnia. Palpitacja wywołuje niepokój i skłania do konsultacji lekarskiej. Co tak na prawdę kryje się pod pojęciem kołatania serca?

  • Zaburzenia rytmu serca

    Dowiedz się skąd się biorą zaburzenia rytmu serca i w jaki sposób diagnozuje się arytmie.   Zaburzenia rytmu serca, czyli arytmie, są wywołane nieregularnymi skurczami mięśnia sercowego.   Częstotliwość skurczów serca wychodzi poza zakres 60-100 uderzeń na minutę, który przyjmowany jest za zakres fizjologiczny.

  • Wrodzone wady serca

    Wrodzone wady serca to nieprawidłowości występujące w strukturze serca, które powstały w życiu płodowym. Wyróżnia się następujące typy: ubytki przegród serca, nieprawidłowe odejścia dużych tętnic, połączenia pomiędzy dużymi tętnicami, nieprawidłowy spływ dużych żył do serca, zwężenia lub zarośnięcia zastawek lub naczyń. Dotychczas nie określono jednoznacznie przyczyn wrodzonych wad serca. Prawdopodobnie o rozwoju każdej wady serca decyduje zespół czynników genetycznych i środowiskowych

  • Arytmia serca – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zaburzeń rytmu serca

    Arytmią nazywa się zaburzenia rytmu serca – zarówno zbyt szybkie (tachykardia), zbyt wolne (bradykardia), jak i nieregularne jego bicie. Wyróżnia się dwa główne rodzaje arytmii serca: nadkomorową (są to m.in. trzepotanie przedsionków, migotanie przedsionków, częstoskurcze przedsionkowe, węzłowe, przedsionkowo-komorowe, tachyarytmie zatokowe) oraz komorową (są to m.in. częstoskurcz komorowy, migotanie komór, dodatkowe pobudzenia komorowe). Wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny występowania arytmii i jak je rozpoznać.

  • Regeneracja zamiast przeszczepu serca

    Gdy serce jest dotknięte poważną chorobą i słabnie, jedyną szansą dla pacjenta staje się przeszczep. Jednak przez wzgląd na małą liczbę dawców, nadzieję na nowe życie dostaje niewielu z nich. Najnowsze badanie opublikowane na łamach dziennika Nature Biology przynosi przełomowe informacje i nową nadzieję oczekującym na transplantację, która, dzięki komórkom macierzystym, może przestać być koniecznością.

  • Szczepienie dziecka na HPV. Kto może skorzystać bezpłatnie? Nowe przepisy

    Na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus) można rejestrować dzieci (zarówno dziewczynki, jak i chłopców) w wieku 12 i 13 lat. Szczepienie jest jedyną formą obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

  • Jeden z leków na cukrzycę (analog GLP-1) wkrótce bez refundacji

    Tylko do końca września 2024 roku lek Trulicity będzie objęty refundacją. Jest to preparat stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 z grupy analogów GLP-1 obniżających poziom cukru we krwi i hamujących łaknienie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl