Przygnębiona młoda kobieta w pobliżu okna w domu
Ewelina Sochacka

Czy depresja jest związana z wyższym ryzykiem rozwoju raka? Nowe badanie

Przyczyny powstawania raka są złożone i związane z wieloma czynnikami, takimi jak uwarunkowania genetyczne, styl życia, środowisko, dieta i inne. Chociaż zdrowie psychiczne może wpływać na ogólny stan zdrowia, to według naukowców z Holandii nie jest determinantem wzrostu ryzyka rozwoju raka.

Depresja – co warto o niej wiedzieć?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na depresję choruje blisko 280 mln ludzi, co stanowi niemal 4% światowej populacji. Specjaliści przewidują, że do 2030 roku będzie ona najczęściej rozpoznawaną jednostką chorobową. Zmagają się z nią osoby w każdym wieku – dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, jednak statystyki pokazują, że pierwszy epizod depresyjny przeważnie występuje w wieku 20–30 lat. Częściej depresję diagnozuje się u kobiet, jednak może to wynikać z faktu, że mężczyźni rzadziej szukają pomocy. Szacuje się, że mniej więcej połowa chorych nie korzysta z pomocy lekarskiej.

Depresja jest bardzo częstą przyczyną niezdolności do pracy. Ponadto jest poważnym problemem zdrowia publicznego. Osoby cierpiące na to schorzenie mogą mieć obniżoną jakość życia, a także wyższe ryzyko innych problemów zdrowotnych, takich jak choroby sercowo-naczyniowe czy problemy związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych.

Depresja a rak – co mówią badania?

Powiązaniem depresji oraz stanów lękowych ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka naukowcy zajmują się od dawna. Pomimo dużej liczby przeprowadzonych badań ich wyniki były niejednoznaczne i nie dawały jasnej odpowiedzi. W najnowszym badaniu (dwuetapowej metaanalizie) przeprowadzonym w Holandii przeanalizowano dane pochodzące z 18 badań kohortowych, łącznie uwzględniających 319 613 pacjentów, wśród których wystąpiły 25 803 przypadki raka. Okres obserwacji wynosił aż 26 lat.

Naukowcy nie znaleźli związku między depresją i stanami lękowymi a wyższym ryzykiem raka piersi, prostaty, jelita grubego lub nowotworów związanych ze spożywaniem alkoholu (rak gardła, przełyku, krtani, wątroby). Co prawda odkryli, że zaburzenia nastroju były powiązane ze zwiększonym o 6% ryzykiem zachorowania na raka płuc lub nowotwory związane z paleniem papierosów, ale byli zgodni, że to nie stan psychiczny jest czynnikiem zwiększającym szansę na rozwój nowotworu. Trzeba też pamiętać, iż wcześniejsze badania wykazały, że osoby cierpiące na depresję częściej palą papierosy.

Powiązane produkty

Depresja a ryzyko innych chorób

Depresja to poważna, przewlekła choroba, która nieleczona może być śmiertelna (jest najczęstszą przyczyną samobójstw – myśli samobójcze ma nawet 80% chorych). Tego rodzaju zaburzenia nastroju niosą za sobą także ryzyko pojawienia się szeregu innych poważnych problemów zdrowotnych, nie tylko psychicznych. Liczne badania potwierdzają, że depresja jest powiązana przede wszystkim z chorobami serca, udarem mózgu i chorobą Parkinsona. Wykazano m.in., że u osób chorych na depresję ryzyko zawału serca jest od 5% do 40% wyższe, w zależności od nasilenia objawów. Dlatego też tak ważne jest, aby odpowiednio wcześnie dostrzec symptomy choroby i rozpocząć właściwe leczenie oraz terapię.

Objawy, które powinny zaniepokoić to:

  • chroniczne zmęczenie, brak energii,
  • lęk, niepokój,
  • problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność),
  • brak apetytu lub wzmożony apetyt,
  • brak motywacji do działania,
  • brak czerpania radości z czynności, które wcześniej były przyjemne i satysfakcjonujące,
  • pesymizm,
  • obniżona samoocena,
  • poczucie winy,
  • ograniczenie aktywności zawodowej i społecznej,
  • kłopoty z koncentracją,
  • spadek libido,
  • myśli samobójcze.
  1. L. A. van Tuijl i in., Depression, anxiety, and the risk of cancer: An individual participant data meta-analysis, „Cancer” 2023, [online] https://acsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/cncr.34853 [dostęp:] 26.08.2023.
  2. A. G. Walton, Depression Raises Risk Of Serious Health Problems: More Reason To Get Treated Now, [online] https://www.forbes.com/sites/alicegwalton/2015/05/23/depression-ups-the-risk-of-many-health-problems-more-reasons-to-get-treated-now [dostęp:] 26.08.2023.
  3. H. Cao i in., Depression increased risk of coronary heart disease: A meta-analysis of prospective cohort studies, „Front Cardiovasc Med” 2022, nr 9.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

  • Smog zwiększa ryzyko zawału serca u kobiet – nowe badanie polskich naukowców

    Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przez 9 lat prowadzili obserwacje dotyczące związku zanieczyszczeń powietrza w kilku województwach na wschodzie Polski z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że tzw. polski smog zwiększa ryzyko zawału serca i udaru, szczególnie w przypadku kobiet w młodym i średnim wieku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij