Otyła kobieta u lekarza
Wiktoria Jackowska

Odkryto genetyczną przyczynę otyłości. Znaczenie ma grupa krwi

Międzynarodowy zespół badaczy odkrył genetyczną przyczynę otyłości. Ludzie, którzy nie mają wariantu genetycznego SMIM1, zużywają mniej energii w spoczynku, więc mają predyspozycję do większej masy ciała. Gen SMIM1 jest natomiast związany z pewną grupą krwi.

  1. Kto jest narażony na otyłość i nadwagę? Uwarunkowania genetyczne
  2. Nowe sposoby leczenia otyłości
  3. Jakie są przyczyny otyłości i nadwagi?
  4. Badanie przyczyn genetycznych otyłości i nadwagi – metodologia

Kto jest narażony na otyłość i nadwagę? Uwarunkowania genetyczne

Z analiz naukowców wynika, że osoby które nie mają genu SMIM1, cechują się zmniejszonym wydatkiem energetycznym, czyli głównym czynnikiem przyczyniającym się do przyrostu masy ciała. Gen SMIM1, kodowany przez białko o tej samej nazwie, wiąże się zaś z konkretną grupą krwi – Vel.

Choć powszechnie znane są podstawowe grupy krwi, czyli 0, A, B, AB, i ich czynniki Rh, Międzynarodowe Towarzystwo Przetaczania Krwi rejestruje ponad 30 tzw. układów grupowych krwi. Należą do nich np. Langereis, Junior, Forssman i właśnie Vel.

Współautorka badania Jill Storry mówi: „SMIM1 odkryto zaledwie dziesięć lat temu, a było to długo poszukiwane białko określające grupę krwi czerwonych krwinek. Jego inna funkcja pozostawała dotychczas nieznana. To bardzo ekscytujące dowiedzieć się, że odgrywa ono znaczącą rolę w metabolizmie człowieka”.

Jedna na 5 tys. osób nie ma obu kopii genu SMIM1, co oznacza, że są one Vel-ujemne. Wyniki przeprowadzonego badania sugerują, że ta grupa ludzi jest bardziej narażona na nadwagę i otyłość.

Nowe sposoby leczenia otyłości

Odkrycie powiązania genu SMIM1 z większym ryzykiem wystąpienia otyłości lub nadwagi może prowadzić do opracowania nowych metod leczenia. Naukowcy podejrzewają bowiem, że brak tego genu może być przyczyną mniejszego zużywania energii w trakcie spoczynku spowodowaną łagodną niedoczynnością tarczycy. Stąd zespół badawczy zamierza sprawdzić, czy tani i powszechnie dostępny lek na dysfunkcję tarczycy może być skuteczny w leczeniu otyłości u osób, które nie mają obu kopii genu SMIM1.

Co więcej, przeprowadzone badanie wykazało, że ludzie z brakującym genem SMIM1 mają większą tkankę tłuszczową, zwiększoną aktywność enzymów wątrobowych, a także niższy poziom hormonów tarczycy.

Powiązane produkty

Jakie są przyczyny otyłości i nadwagi?

Profesor Mattia Frontini, główny autor omawianego badania, wyjaśnia, że podstawową przyczyną otyłości jest brak równowagi w wydatkowaniu energii. Problem ten wynika z wzajemnego oddziaływania czynników środowiskowych, genetycznych i prowadzonego stylu życia. U niewielkiej liczby osób otyłość może mieć jednak wyłącznie podłoże genetyczne, więc nowe odkrycie daje im szansę na lepsze sposoby leczenia.

Badanie przyczyn genetycznych otyłości i nadwagi – metodologia

Zespół badawczy przeanalizował profile genetyczne blisko 500 tys. osób. Dane pochodziły z Brytyjskiego Biobanku. Wśród nich zidentyfikowano 104 osoby z wariantem prowadzącym do utraty genu SMIM1.

Z kolejnych ocen wynikało natomiast, że brakujący wariant genowy SMIM1 może przyczyniać się do otyłości u ok. 300 tys. ludzi na całym świecie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Nadwaga i otyłość to nie to samo. Poznaj swoje BMI!

    Oba stany charakteryzuje nadmiar tkanki tłuszczowej, ale różnica polega na jej ilości. O tym czy mamy do czynienia z otyłością, czy nadwagą, informuje nas m.in. wskaźnik BMI.

  • Otyłość u dzieci związana ze strukturalnymi zmianami w mózgu

    Otyłość to choroba cywilizacyjna, która stanowi jeden z najważniejszych problemów zdrowia publicznego. Dotyka ona nie tylko dorosłych, ale także coraz większą liczbę dzieci i młodzieży, co niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji. Naukowcy odkryli, że jedną z nich mogą być zmiany strukturalne w mózgach młodych osób.

  • Zaburzenia odżywiania – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

    Zaburzenia odżywiania mogą prowadzić do poważnych niedoborów pokarmowych, chorób i groźnych powikłań, dlatego nie należy ich bagatelizować. Jakie zaburzenia odżywiania występują najczęściej? Jak je rozpoznać i leczyć? W jaki sposób pomóc osobie, która ma przejawia problemy z odżywianiem? 

  • Czy leki na cukrzycę mogą być stosowane jako preparaty na odchudzanie?

    Podstawą leczenia cukrzycy jest modyfikacja stylu życia umożliwiająca zredukowanie nadmiernych kilogramów – najistotniejsze są zmiana nawyków żywieniowych oraz włączenie umiarkowanej aktywności fizycznej do planu dnia. Nieustannie trwają badania nad lekami, które nie tylko mają działanie hipoglikemizujące, ale pozwalają również walczyć z otyłością i nadwagą.

  • Otyłość u dzieci – przyczyny i leczenie. Jak zapobiegać otyłości u dziecka?

    Otyłość u dziecka niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Otyłe dzieci są narażone w przyszłości na liczne choroby, m.in. bezdechy senne, niealkoholowe stłuszczenie wątroby czy PCOS. Dlatego tak ważne jest, aby zapobiegać nadmiarowym kilogramom u najmłodszych. W jaki sposób? Dowiedz się, jakie są przyczyny otyłości u dzieci i w jaki sposób się ją leczy, a także jakie działania profilaktyczne warto podjąć, by do niej nie dopuścić. 

  • Dieta odchudzająca – jak ją zaplanować? O czym warto pamiętać? Co jeść, żeby schudnąć?

    Nie ma jednej, uniwersalnej diety pozwalającej na uzyskanie zdrowej i szczupłej sylwetki. To, co sprawdzi się w przypadku jednej osoby (np. wartość kaloryczna, rozkład podstawowych makroskładników, wybór produktów), dla drugiej może być wręcz szkodliwe. Istnieją natomiast pewne zasady, których wprowadzenie do codziennego funkcjonowania na pewno przysłuży się osiągnięciu naszego celu. Dieta odchudzająca – jak ją zaplanować? Czy taka dieta może być szybka i tania? Co należy zrobić, aby odchudzanie było zdrowe i skuteczne? 

  • Nadwaga i otyłość – jak chce to widzieć świat w XXI wieku?

    Problem socjologiczny czy zdrowotny? Otyłość u dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl