szczpeieni ena ptasia grypę
Ewelina Sochacka

Finlandia jako pierwszy kraj na świecie zaszczepi swoich obywateli przeciwko ptasiej grypie

Rząd Finlandii zamówił 10 tys. szczepionek przeciwko ptasiej grypie. Już wkrótce będą mogły zaszczepić się nią osoby, które z powodu wykonywanego zawodu są szczególnie narażone na kontakt ze zwierzętami przenoszącymi wirusa.

  1. Szczepienia przeciwko ptasiej grypie dla najbardziej narażonych Finów
  2. Ptasia grypa – czy jest groźna dla ludzi?
  3. Jak ptasia grypa przebiega u ludzi?

Szczepienia przeciwko ptasiej grypie dla najbardziej narażonych Finów

Finlandia przygotowuje się do rozpoczęcia szczepień obywateli, u których istnieje wysokie ryzyko narażenia na szczep ptasiej grypy – H5N1. Tym samym stanie się pierwszym krajem, który podejmie taki krok w związku ze wzrostem obaw spowodowanym zagrożeniem, jakie patogen stanowi dla ludzi. Rząd fiński zakupił 10 tys. szczepionek (w ramach umowy Unii Europejskiej z producentem szczepionek CSL Seqirus) składających się z dwóch dawek.

Preparat będą mogły przyjąć osoby pełnoletnie, u których występuje zwiększone ryzyko zarażenia ptasią grypą ze względu na pracę lub inne okoliczności.

Będą to między innymi:

  • hodowcy drobiu,
  • lekarze weterynarii,
  • naukowcy badający wirusa,
  • osoby pracujące na fermach futrzarskich, w których hodowane są takie zwierzęta, jak norki czy lisy.
Inne europejskie kraje, a także Stany Zjednoczone, również dyskutują o wprowadzeniu możliwości szczepień dla swoich obywateli.

Ptasia grypa – czy jest groźna dla ludzi?

Ptasia grypa to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa grypy typu A, należącego do rodziny Orthomyxoviridae. Choroba występuje na całym świecie, na zakażenie są podatne wszystkie gatunki ptaków (szczególnie ptaki wodne, takie jak kaczki, gęsi i łabędzie), a także ssaki (np. psy, koty, świnie), w tym ludzie. Wirus ptasiej grypy rozprzestrzenia się głównie poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami, ich wydalinami (np. kałem) oraz zanieczyszczonymi powierzchniami czy wodą.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od stycznia 2003 roku do lutego 2024 roku odnotowała 887 zakażeń wirusem ptasiej grypy u człowieka. Uważa się, że najniebezpieczniejszym szczepem jest H5N1 (po raz pierwszy wykryty w Hongkongu w 1997 roku) przede wszystkim ze względu na wysoką patogeniczność.

Co ważne, obecnie nie stwierdza się przypadków przenoszenia się H5N1 z człowieka na człowieka, ludzie mogą zarażać się jedynie podczas bliskiego kontaktu z chorymi zwierzętami. Gdyby jednak pojawiła się mutacja w strukturze genetycznej wirusa, która umożliwiłaby transmisję między ludźmi, mogłoby dojść do wybuchu pandemii.

Powiązane produkty

Jak ptasia grypa przebiega u ludzi?

Ciężki przebieg ptasiej grypy u ludzi mogą powodować, obok wspomnianego wyżej wirusa H5N1, także H5N6 i H7N9. Zakażenie może przebiegać bardzo ciężko i prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet do śmierci. Objawy są podobne do symptomów grypy sezonowej, ale często są bardziej nasilone. Mogą obejmować:

  • wysoką gorączkę,
  • kaszel,
  • ból gardła,
  • bóle mięśni i stawów,
  • ból głowy,
  • ból brzucha, nudności,
  • biegunkę,
  • duszności.

Okres inkubacji wirusa H5N1 u ludzi wynosi zazwyczaj od 2 do 8 dni, ale może trwać nawet do 17 dni. W tym czasie wirus namnaża się w organizmie bez wywoływania objawów.

ptasia grypa - szczepienia w finladii w kalendarzu szczepień
Finlandia jako pierwszy kraj na świecie wprowadza zapobiegawcze szczepienia
przeciwko ptasiej grypie dla najbardziej narażonych grup zawodowych.
Czy w Polsce także zostanie wprowadzone takie rozwiązanie?

Zmniejszenie ryzyka zachorowania na ptasią grypę wymaga przestrzegania zasad higieny osobistej, stosowania zasad bezpiecznego przygotowywania żywności, np. niespożywanie niedogotowanego mięsa, oraz wdrożenia środków bioasekuracji w hodowlach drobiu czy na fermach futrzarskich. Należy także unikać kontaktów z dzikim ptactwem.

  1. K. Jaworska, Finlandia z nietypowym planem szczepień. Jako pierwszy kraj na świecie, [online] https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-finlandia-z-nietypowym-planem-szczepien-jako-pierwszy-kraj-n,nId,7597037 [dostęp:] 27.06.2024.
  2. H5N1 Bird Flu: Current Situation, [online] https://www.cdc.gov/bird-flu/situation-summary/index.html [dostęp:] 27.06.2024.
  3. Komunikat w związku z grypą u ludzi wywołaną przez wirusy ptasiej grypy, [online] https://www.gov.pl/web/gis/komunikat-w-zwiazku-z-grypa-ah5n1-i-ah7n9-u-ludzi-w-azji-i-afryce [dostęp:] 27.06.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij