Płyn do higieny intymnej – jak wybrać najlepszy? Podstawowe zasady kobiecej higieny intymnej
Marta Pietroń

Płyn do higieny intymnej – jak wybrać najlepszy? Podstawowe zasady kobiecej higieny intymnej

Kobiece miejsca intymne wymagają wyjątkowej pielęgnacji, bowiem często narażone są na zaburzenia flory bakteryjnej. Zadbanie od najmłodszych lat o regularną i prawidłową higienę intymną pozwala zmniejszyć ryzyko występowania uciążliwych podrażnień oraz stanów zapalnych. Jak zatem dbać o higienę intymną? Jakich kosmetyków używać? 

Płyn do higieny intymnej – dlaczego higiena intymna jest ważna?

Miejsca intymne są niezwykle delikatne i wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Znacznie częściej niż inne części ciała narażone są na przegrzanie i nadmierną wilgotność, co stanowi idealne środowisko do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. Dodatkowo na skutek wielu czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych istnieje ryzyko zaburzenia pH i flory fizjologicznej pochwy. 

Konsekwencją tego są infekcje o podłożu bakteryjnym, jak i grzybiczym, którym towarzyszy ból, świąd oraz upławy o nieprzyjemnym zapachu. Prawidłowa oraz regularna higiena miejsc intymnych pozwala zapobiec podrażnieniom oraz groźnym infekcjom. 

Płyn do higieny intymnej – zasady kobiecej higieny intymnej. Jak dbać o miejsca intymne?

Regularna i właściwa pielęgnacja miejsc intymnych zapewnia komfort oraz ochronę flory bakteryjnej pochwy przed rozwinięciem infekcji, przy czym zarówno niedostateczna, jak i nadmierna higiena okolic narządów płciowych jest niekorzystna dla zdrowia.

Jak zatem prawidłowo dbać o higienę intymną? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad:

  • miejsc intymnych nie należy myć częściej niż dwa razy dziennie, najlepiej robić to rano i wieczorem (wyjątek stanowi czas upałów oraz miesiączka),
  • temperatura wody nie powinna przekraczać 36°C,
  • niewskazane są długie kąpiele z gorącą wodą, najlepiej korzystać z prysznica lub bidetu, gdzie możliwe jest podmycie bieżącym strumieniem wody,
  • warto zrezygnować z myjek oraz gąbek, które mogą być siedliskiem drobnoustrojów chorobotwórczych, 
  • miejsca intymne najbezpieczniej jest myć dłonią, w kierunku od pochwy do odbytu,
  • po umyciu miejsca intymne należy dokładnie osuszyć, najlepiej przeznaczonym wyłącznie do tego celu, bawełnianym ręcznikiem, 
  • podczas menstruacji należy pamiętać o regularnej wymianie środków higienicznych.
Duże znaczenie dla higieny intymnej ma rodzaj noszonej bielizny, którą należy codziennie zmieniać. Majtki powinny być wygodne, luźne i wykonane z naturalnych materiałów – najlepiej bawełny – umożliwiających swobodny przepływ powietrza. 

Nie bez znaczenia jest również depilacja okolic bikini oraz płukanie pochwy – nadmierne usuwanie owłosienia może powodować podrażnienia miejsc intymnych, zaś irygacje przyczyniają się do wyjaławiania flory bakteryjnej pochwy, pozbawiając jej naturalnej ochrony. Decydując się na stosowanie płynów do higieny intymnej, należy zwracać uwagę na ich skład. Najlepiej wybierać produkty naturalne, hipoalergiczne o dobrym składzie.

W przypadku skłonności do występowania częstych infekcji intymnych, obok zwracania szczególnej uwagi na prawidłową higienę, warto przyjmować probiotyki ginekologiczne

Powiązane produkty

Płyn do higieny intymnej – skład

W drogeriach oraz aptekach dostępny jest duży wybór płynów i żeli do higieny intymnej dla kobiet. Mają one oczyszczać, koić, nawilżać oraz łagodzić podrażnienia miejsc intymnych, jednocześnie pomagając utrzymywać właściwą florę bakteryjną, która chroni je przed infekcjami.

Do higieny intymnej warto wybierać preparaty naturalne, pozbawione sztucznych, spieniających oraz zapachowych substancji (naturalne płyny do higieny intymnej). Syntetyczne barwniki czy konserwanty mogą nie tylko podrażniać miejsca intymne, ale również wywoływać reakcje alergiczne. 

Co powinien zawierać dobry preparat do higieny intymnej?

Dobrej jakości płyn do higieny intymnej powinien mieć w swoim składzie naturalne oraz hipoalergiczne składniki takie jak: 

  • kwas mlekowy
  • substancje wspomagające rozwój naturalnej mikroflory – inulina,
  • substancje o działaniu nawilżającym, łagodzącym oraz regenerującym – d-pantenol, alantoina, gliceryna, ekstrakty roślinne: rumianku, aloesu, babki lancetowatej,
  • substancje o działaniu antyseptycznym – chlorheksydyna, wyciągi roślinne z kory dębu, szałwii, macierzanki,
  • substancje o działaniu przeciwdrobnoustrojowym – wyciąg z tarczycy bajkalskiej.

Niewskazane są preparaty mocno pieniące oraz perfumowane – najlepiej wybierać produkty bezzapachowe i bezbarwne. W zależności od konsystencji do wyboru są żele, pianki lub kremy do higieny intymnej. 

Niezależnie od wybranego rodzaju kosmetyku, należy pamiętać, żeby nie aplikować go do wnętrza pochwy – płyny do higieny intymnej przeznaczone są wyłącznie do stosowania zewnętrznego. Należy niewielką ilość preparatu nanieść na okolice intymne, po czym dokładnie spłukać. 

Czego nie powinien zawierać płyn do higieny intymnej? 

Dokonując wyboru płynu do higieny intymnej, należy unikać preparatów zawierających:

  • surfaktanty, czyli środki powierzchniowo czynne odpowiedzialne za tworzenie piany, m.in. SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate),
  • parabeny,
  • sztuczne barwniki, konserwanty, substancje zapachowe.

Substancje te mogą powodować wysuszenie i podrażnienie miejsc intymnych, wywoływać reakcje alergiczne, a także zaburzać rozwój naturalnej mikroflory.

Płyn do higieny intymnej w ciąży i po porodzie 

Ciąża to czas wielu zmian fizjologicznych zachodzących w kobiecym organizmie, wymagający odpowiedniej pielęgnacji. W czasie ciąży wszystkie zabiegi utrzymujące prawidłowa higienę miejsc intymnych są niezwykle istotne. Z racji możliwości wystąpienia zwiększonej wydzieliny z pochwy do podmywania zaleca się używać delikatnego mydła lub żelu do higieny intymnej o naturalnym składzie. Najlepiej, gdyby preparaty te zawierały w swoim składzie kwas mlekowy, który pozwala utrzymać prawidłową florę bakteryjna pochwy i tym samym zmniejsza się ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. W czasie ciąży przeciwskazane jest płukanie pochwy.

Również w okresie połogu higiena intymna jest niezwykle istotna. Najlepiej podmywać się po każdej zmianie wkładki poporodowej, używając delikatnego płynu do higieny intymnej i osuszając krocze ręcznikiem jednorazowym. Należy także pamiętać o luźnej, bawełnianej bieliźnie.

Płyn do higieny intymnej dla dzieci – czy dziewczynki powinny stosować preparaty do higieny intymnej?

Dziewczynki są szczególnie narażone na podrażnienia oraz infekcje układu moczowo-płciowego, ponieważ ich nabłonek w miejscach intymnych jest bardzo delikatny i pozbawiony owłosienia łonowego. Dlatego też bardzo ważne jest wprowadzanie prawidłowych zasad higieny intymnej już od najwcześniejszych lat.

Dziewczynki przez osiągnieciem dojrzałości, z powodu niskiego poziomu estrogenów, mają obojętne lub zasadowe pH miejsc intymnych, w związku z tym stosowanie przez nie tradycyjnych płynów do higieny intymnej dla kobiet dorosłych jest niewskazane. Preparaty te mają odczyn lekko kwaśny i ich używanie może podrażniać okolice intymne oraz zaburzać naturalne pH pochwy dziecka. 

Dobry płyn do higieny intymnej dla dzieci powinien być w pełni naturalny, hipoalergiczny, wolny od SLS, SLES, PEG, parabenów oraz sztucznych substancji zapachowych. Może zawierać substancje o działaniu nawilżającym oraz łagodzącym, takie jak: gliceryna, pantenol, alantoina oraz bisabolol – związek obecny w kwiecie rumianku. Dodatek kwasu mlekowego pomaga utrzymać prawidłową, fizjologiczną florę bakteryjną pochwy. 

  1. A.    Bień, A. Turkosz, S. Stadnicka i in., Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej, „European Journal of Medical Technologies” 2014, nr 2(3), s. 66-71.
  2. P. Pucher, Produkty do higieny intymnej – jeszcze lepsza praktyka, „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 2013, nr 4.
  3. Higiena intymna, "www.ginekologiawpolsce.pl" [online], http://ginekologiawpolsce.pl/higiena-intymna/, [dostęp:] 16.02.2021.
  4. K. Sobczyńska-Bartos, Mała dziewczynka – duże potrzeby higieniczne. Problemy okolic intymnych u dziewczynek powyżej 3 roku życia, „www. zdrowieintymne.pl” [online], http://www.zdrowieintymne.pl/zdrowa-kobieta/zdrowie-intymne/higiena-intymna-u-malych-dziewczynek, [dostęp:] 16.02.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij