Nogi kobiety w sportowych butach idącej w tył
Barbara Bukowska

Naukowcy wskazali nieoczekiwane korzyści płynące z... chodzenia tyłem

Naturalnym sposobem poruszania się człowieka wydaje się chodzenie do przodu. Tymczasem okazuje się, że przemieszczanie się w przeciwnym kierunku może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Zyskują na tym przede wszystkim układ ruchu i układ nerwowy.

  1. Zalety chodzenia tyłem znane nie od dziś
  2. Zdrowotne korzyści chodzenia wspak
  3. Dlaczego chodzenie tyłem jest dla nas dobre?

Zalety chodzenia tyłem znane nie od dziś

Uważa się, że praktyka chodzenia tyłem w celach zdrowotnych wywodzi się ze starożytnych Chin. Bieganie w odwrotnym – w stosunku do uznanego za normalny – kierunku praktykowano również jako element musztry żołnierzy, kształtujący utrzymanie równowagi.

Na początku XX w. Patrick Harmon, amerykański sprzedawca cygar, podjął wyzwanie przejścia tyłem trasy między San Francisco a Nowym Jorkiem. Z przyjacielem u boku i małym lusterkiem samochodowym przymocowanym do klatki piersiowej przebył wspak 6 300 km w 290 dni i wygrał zakład. Jego portfel zasiliła wygrana w wysokości 20 000 dolarów, a sam Harmon zaobserwował znaczące wzmocnienie siły mięśniowej. Czy spowodował to sam intensywny marsz, czy też technika – chodzenie tyłem?

Zdrowotne korzyści chodzenia wspak

Ekspertką od lat zgłębiającą zagadnienie chodzenia tyłem jest Janet Dufek, związana z Uniwersytetem w Nevadzie. W toku ponad 20 lat badań wraz z zespołem wykazała, że poruszanie się do tyłu przynosi szereg korzyści dla układu mięśniowo-szkieletowego: zwiększa elastyczność ścięgien podkolanowych, wzmacnia mięśnie odpowiedzialne za stabilność kręgosłupa, zmniejsza dolegliwości bólowe w dolnej części pleców.

Chodzenie wspak jest korzystne również dla układu nerwowego: poprawia koncentrację, skraca czas reakcji, pozytywnie wpływa na zdolności poznawcze. Co ciekawe, z badań wynika, że nasze mózgi lubią nie tylko chodzenie tyłem, ale też podróżowanie w tym kierunku, a nawet samo wyobrażenie o nim.

Powiązane produkty

Dlaczego chodzenie tyłem jest dla nas dobre?

Sekret tkwi w biomechanice chodu. Podczas chodzenia tyłem zmniejsza się zakres ruchu w stawach biodrowym i kolanowym. Ponadto w trakcie chodzenia wspak kontakt z podłożem mają głównie palce, a pięta czasem w ogóle nie styka się z ziemią. Dzięki temu obciążenie dla stawów kolanowych jest znacznie mniejsze. Taki chód angażuje też inne partie mięśni niż chód do przodu, głównie zlokalizowane w okolicy stawu skokowego.

A z czego wynikają korzyści dla układu nerwowego? Chód w tył pobudza korę przedczołową, odpowiedzialną za umiejętności poznawcze. Mózgi chodzących w tył reagują na bodźce szybciej również dlatego, że są przyzwyczajone do wykonywania nietypowych zadań (takich jak np. chodzenie wspak).

Ze względu na inną biomechanikę chód w tył polecany jest jako element rehabilitacji po operacji kolan, ale jest też zalecany osobom starszym, cierpiącym na choroby zwyrodnieniowe oraz z nadwagą i otyłością (ten kierunek chodu, poza wszystkimi wymienionymi korzyściami, pozwala spalić więcej kalorii). Ćwiczenia polegające na chodzeniu lub bieganiu w tył stają się coraz częściej elementem planów treningowych dla sportowców, kształtującym zwinność, szybkość i siłę mięśniową.

  1. A. Bourne, Why walking backwards can be good for your health and brain, [online] https://www.bbc.com/future/article/20231110-why-walking-backwards-can-be-good-for-your-health-and-brain [dostęp:] 17.04.2024.
  2. T. Balasukumaran, B. Olivier, M.V. Ntsiea. The effectiveness of backward walking as a treatment for people with gait impairments: a systematic review and meta-analysis. Clin Rehabil 33(2), 2019.
  3. T.A. Astorino, J.S. Baker, S. Brock. Backward Walking: A Possible Active Exercise for Low Back Pain Reduction and Enhanced Function in Athletes. Journal of Exercise Physiology, 14(2), 2011.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij