tabletki na tasmie produkcyjnej
Ewelina Sochacka

GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

  1. GIF wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid
  2. Jak działa Linezolid? Jakie są wskazania do jego stosowania?
  3. Linezolid na rynku polskim

GIF wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid

17 listopada 2023 roku Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) na podstawie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz ustawy Kodeks postępowania administracyjnego wydał decyzję nr 32/2023, zgodnie z którą wycofał z obrotu na terenie całego kraju Linezolid (Linezolidum), tabletki powlekane 600 mg (opakowanie 10 tabletek, GITN 05909991242718, nr serii: 10421, data ważności: 30.04.2024 oraz seria 10421A, data ważności: 30.04.2024; podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. z siedzibą w Starogardzie Gdańskim). Decyzja ma nałożony rygor natychmiastowej wykonalności i obejmuje również zakaz wprowadzania leku do obrotu na terytorium RP.

Powodem wycofania z obrotu wyżej wymienionych serii Linezolidu była wada jakościowa produktu leczniczego. W dniu 13 listopada 2023 roku GIF został poinformowany przez pełnomocnika podmiotu odpowiedzialnego, że w badaniu przeprowadzonym w ramach ciągłego programu badań stabilności uzyskano wynik poza specyfikacją w parametrze „uwalnianie po 30 min.”, sezonowanego w warunkach 25°C/60%. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że zgłoszona niezgodność może mieć wpływ na obniżenie efektu terapeutycznego leku. Instytucja nie znalazła powodów, aby „kwestionować ustalenia podmiotu odpowiedzialnego co do zaistnienia wady jakościowej, jak również jego ocenę co do potencjalnego wpływu tej wady na skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania produktu objętego zgłoszeniem”.

Jak działa Linezolid? Jakie są wskazania do jego stosowania?

Linezolid należy do nowej klasy antybiotyków – oksazolidynonów (jego substancją czynną jest izomer (s)-linezolid). Działa on poprzez wybiórcze hamowanie syntezy białka bakterii. Jest stosowany głównie u chorych z trudnymi do wyleczenia zakażeniami bakteryjnymi, wywołanymi przede wszystkim przez bakterie tlenowe Gram-dodatnie, takie jak: Enterococcus faecalis, Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes, paciorkowce grupy C, paciorkowce grupy G, a także bakterie beztlenowe Gram-dodatnie, m.in. Clostridium perfringens czy Peptostreptococcus anaerobius.

Główne wskazania do stosowania Linezolidu obejmują:

  • zakażenia układu oddechowego – szpitalne i pozaszpitalne zapalenia płuc u osób dorosłych, których znaną lub podejrzewaną przyczyną są bakterie wrażliwe na lek;
  • złożone zakażenia skóry i tkanek miękkich – jeśli inne antybiotyki są nieskuteczne, gdy wyniki badań mikrobiologicznych wykazały, że infekcja została wywołana przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie.

Powiązane produkty

Linezolid na rynku polskim

Warto zaznaczyć, że z obrotu zostały wycofane wyłącznie dwie konkretne serie leku Linezolid, którego wytwórcą są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. Na rynku polskim są natomiast dostępne inne serie tego produktu leczniczego, a także inne leki zawierające linezolid w postaci tabletek powlekanych i roztworu do infuzji.

  1. Główny Inspektorat Farmaceutyczny, Decyzja nr 32/2023, [online] https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4435 [dostęp:] 23.11.2023.
  2. Linezolid (opis profesjonalny), [online] https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=4063 [dostęp:] 23.11.2023.
  3. Charakterystyka Produktu Leczniczego, Linezolid Kabi, [online] https://www.fresenius-kabi.com/pl/documents/Linezolid-SmPC-PL-17.01.2018-IB.pdf [dostęp:] 23.11.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

  • Smog zwiększa ryzyko zawału serca u kobiet – nowe badanie polskich naukowców

    Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przez 9 lat prowadzili obserwacje dotyczące związku zanieczyszczeń powietrza w kilku województwach na wschodzie Polski z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że tzw. polski smog zwiększa ryzyko zawału serca i udaru, szczególnie w przypadku kobiet w młodym i średnim wieku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij