Dziewczyna z dysmorfofobią leży koło lustra, które jest symbolem jej cierpienia
Weronika Grzywna

Jakie są objawy dysmorfofobii? Jakie przyczyny i metody leczenia?

Dysmorfofobia to inaczej cielesne zaburzenia dysmorficzne, które polegają na nadmiernym zaabsorbowaniu wyglądem swojego ciała. Szacuje się, że zaburzenie to dotyczy około 2 proc. populacji i dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jakie są objawy dysmorfofobii? Jak ją leczyć?

  1. Dysmorfofobia – co to jest?
  2. Dysmorfofobia – objawy
  3. Przyczyny dysmorfofobii
  4. Dysmorfofobia – leczenie

Dysmorfofobia – co to jest?

Dysmorfofobia (ang. Body Dysmorphic Disorder, BDD – cielesne zaburzenia dysmorficzne) to zaburzenie psychiczne, które zgodnie z DSM-5 objawia się „zaabsorbowaniem jednym lub kilkoma dostrzeganymi defektami lub wadami w wyglądzie, które są niezauważalne lub uważane za niewielkie przez innych”.

Osoba z dysmorfofobią wyolbrzymia jakiś defekt swojego ciała, nawet mały pieprzyk, bliznę czy znamię, i nadmiernie skupia się na tym defekcie. Pacjenci cierpią z powodu uporczywych i obsesyjnych myśli związanych z konkretnym defektem.

W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) dysmorfofobia została zaklasyfikowana do kategorii zaburzeń hipochondrycznych. Z kolei w nowszej klasyfikacji ICD-11 znalazła się ona w grupie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. W tej samej kategorii dysmorfofobię znajdziemy w klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego DSM-5.

Literatura wyróżnia 3 stopnie wglądu w dysmorfofobii:

  1. Z dobrym lub wystarczającym wglądem wówczas pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że ich myśli i zachowania nie są racjonalne.
  2. Ze słabym wglądem – pacjenci uważają, że obawy dotyczące ich ciała są prawdopodobnie prawdziwe.
  3. Z brakiem wglądu lub z przekonaniami urojeniowymi (dysmorfofobia urojeniowa) – pacjenci są głęboko przekonani, że obawy dotyczące ich wyglądu są całkowicie prawdziwe.
Sprawdź preparaty na lęk i stres na DOZ.pl

Dysmorfofobia – objawy

Objawy dysmorfofobii mogą dotyczyć zarówno całego ciała, jak i niektórych jego części lub wad, np. twarzy (dysmorfofobia twarzy), włosów, przebarwień, zmarszczek, ud, nóg, skóry, brzucha, wagi, wzrostu itd. Ponadto pacjenci mogą być zaabsorbowani defektami ciała, które w rzeczywistości nie występują, jednak są oni silnie przekonani, że jest inaczej.

Objawy dysmorfofobii to m.in.:

  • nieustanne myślenie o defekcie/wadzie/nieakceptowalnej części ciała (poświęcanie na to od 3 do 8 godzin na dobę),
  • przeglądanie się w lustrze, szybach itd.,
  • skupianie się wyłącznie na wadach w swoim wyglądzie,
  • obsesyjne próby ukrycia defektu,
  • poczucie bycia ocenianym przez pryzmat defektu,
  • poczucie wstydu związane z defektem,
  • negatywne postrzeganie swojego wyglądu,
  • wycofywanie się z życia społecznego, izolowanie się od bliskich,
  • brak chęci do pracy,
  • spadek samooceny,
  • gorsze samopoczucie,
  • myśli samobójcze.
Osoby z dysmorfofobią bardzo często korzystają z licznych zabiegów medycyny estetycznej, które mają za zadanie poprawić ich wygląd. Jednak pomimo ich wykonania pacjenci nigdy nie są zadowoleni z efektów zabiegu, wciąż są zdania, że ich wygląd wymaga poprawy. Dzieje się tak dlatego, że u podstaw dysmorfofobii leżą problemy na tle psychicznym, a nie faktyczny wygląd.

Powiązane produkty

Przyczyny dysmorfofobii

Konkretne przyczyny dysmorfofobii nie zostały do końca poznane, niemniej jednak na jej rozwój wpływ może mieć kilka czynników:
1.    Czynniki genetyczne – uważa się, że ok. 20 proc. osób z dysmorfofobią ma w rodzinie bliskiego krewnego, który również doświadcza objawów zaburzenia.
2.    Czynniki środowiskowe:
○    traumatyczne doświadczenia z przeszłości,
○    negatywne postrzeganie przez rodziców,
○    krytykowanie wyglądu,
○    wykorzystywanie w dzieciństwie,
○    stresujące wydarzenia,
○    odrzucenie.
3.    Czynniki psychologiczne i osobowościowe:
○    niska samoocena,
○    niskie poczucie własnej wartości,
○    perfekcjonizm,
○    narcyzm,
○    problemy emocjonalne,
○    introwersja.

Dysmorfofobia może być także związana z wpływem mediów społecznościowych na postrzeganie obrazu własnego ciała. Promowanie kultu idealnej sylwetki i idealnego wyglądu sprawia, że większość osób zaczyna porównywać się z innymi, dostrzegać defekty swojego ciała i nieustannie dąży do ich poprawy. Jednocześnie osoby te nie zdają sobie sprawy z tego, że większość zdjęć w mediach społecznościowych jest wyretuszowana i przerobiona, a więc dążą one do idealnego wyglądu, który tak naprawdę nie istnieje.

Dysmorfofobia – leczenie

Dysmorfofobia to zaburzenie, które wyraźnie dezorganizuje codzienne funkcjonowanie jednostki. Wpływa nie tylko na gorsze samopoczucie, ale również obniża samoocenę, wpływa na zaburzenia w sferze społecznej i zawodowej. Badanie z 2007 roku pokazało, że u 78 proc. pacjentów z dysmorfofobią występują myśli samobójcze. Natomiast u około 24-28 proc. zaobserwowano próby samobójcze, dlatego tak ważne jest udzielenie odpowiedniego wsparcia w chorobie.

Warto także wspomnieć, że dysmorfofobia często współwystępuje z innymi zaburzeniami psychicznymi: depresją, zaburzeniami odżywiania, zaburzeniami lękowymi czy zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi.

W leczeniu dysmorfofobii dobre rezultaty daje psychoterapia poznawczo-behawioralna, podczas której pacjenci poznają mechanizmy choroby. Wraz z psychoterapeutą uczą się, jak radzić sobie z obsesyjnymi myślami i zachowaniami. W leczeniu BDD wykorzystywane są też techniki relaksacyjne oraz technika ekspozycji z powstrzymywaniem reakcji, która polega na konfrontowaniu pacjenta z sytuacjami budzącymi lęk, a następnie nauce powstrzymywania typowej reakcji, która podtrzymuje dysmorfofobię.

W niektórych przypadkach zasadne może okazać się włączenie także farmakoterapii, o czym każdorazowo decyduje psychiatra.

  1. Ross, J. i in. (2011). Zaburzenie obrazu ciała. Psychiatria po Dyplomie, 8, 4.
  2. Zakrocka, J. (2018). Co to jest dysmorfofobia?. Smak Zdrowia, 8.
  3. Światowa Organizacja Zdrowia (2009). Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych. ICD-10.
  4. Body Dysmorphic Disorder. Dostęp online: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/body-dysmorphic-disorder [dostęp: 10.08.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

    Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

  • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

    Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

  • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

    Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

  • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

    Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

  • Introwertyk – kto to? Jakie ma cechy? Test na introwertyzm

    Czujesz się wyczerpany po spotkaniach towarzyskich i potrzebujesz chwili dla siebie, żeby odpocząć? Wolisz spędzać czas w samotności zamiast w grupie nieznajomych? Być może jesteś introwertykiem i czerpiesz energię do życia ze swojego wnętrza. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie są cechy introwertyka.

  • Efekt Mandeli – czym jest? Dlaczego pamiętamy rzeczy, których nigdy nie było...?

    Ile razy miałeś wrażenie, że coś wydarzyło się inaczej, niż opowiadają inni? A może wraz z tymi osobami myliłeś się co do przebiegu danego zdarzenia? Takie sytuacje to efekt Mandeli, który doskonale opisuje zjawisko fałszywych wspomnień. Na czym polega efekt Mandeli i co mówi o nim nauka?

  • Gaslighting: co to jest? Przykłady i jak się przed nim bronić

    Ktoś cały czas podważa Twoje zdanie? Sugeruje, że zawsze wszystko źle pamiętasz i cały czas musi Cię poprawiać? Być może jesteś ofiarą gaslightingu – formy przemocy, która polega na manipulowaniu drugą osobą w taki sposób, by przestała wierzyć swojemu osądowi. Czym jest gaslighting i jak się przed nim bronić?

  • Mobbing – jak wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne?

    Mobbing to wszelkiego rodzaju działania, które polegają na nękaniu pracowników – m.in. poniżanie, ośmieszanie, ignorowanie, plotkowanie za plecami czy izolowanie od grupy współpracowników. Ofiary mobbingu często zmagają się z szeregiem negatywnych emocji i nie wiedzą, co mogą w takiej sytuacji zrobić. Jakie są przejawy mobbingu? Jak wygląda mobbing w pracy i jak z nim walczyć?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij