Rodzina siedzi w telefonach zamiast spędzać ze sobą czas
Weronika Grzywna

FOMO – syndrom i objawy. Co oznacza ten skrót?

Syndrom FOMO obecnie przez wiele osób nazywany jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka wszystkich niezależnie od wieku oraz płci. Raport przeprowadzony w 2021 roku wykazał, że na FOMO cierpi aż 16 proc. ankietowanych osób. Co więcej, poziom FOMO w okresie pandemii COVID-19 uległ wyraźnemu wzrostowi wśród najmłodszej grupy: dzieci i młodzieży. Czym jest FOMO? Jak się objawia i jakie niesie za sobą skutki?

  1. Co to znaczy FOMO?
  2. FOMO – objawy syndromu
  3. Jak wyleczyć się z FOMO?

Co to znaczy FOMO?

FOMO (ang. fear of missing out) to w dosłownym znaczeniu lęk przed przeoczeniem czegoś, przed tym, że coś ważnego nas ominie. Wyniki polsko-bośniackiego badania opublikowanego w amerykańskim czasopiśmie „Children and Youth Services Review” wykazały, że na FOMO cierpi ok. 20 proc. nastolatków.

Współcześnie uznaje się, że FOMO jest ściśle powiązane z korzystaniem z Internetu i z social mediów, ponieważ to właśnie stamtąd czerpiemy wszystkie informacje. Z tego powodu FOMO można także wyjaśnić jako lęk przed odłączeniem od sieci, przed tym, że wypadniemy z obiegu informacji, że coś ważnego nas ominie.

Warto jednak wiedzieć, że chociaż FOMO opisywane jest głównie w związku z korzystaniem z Internetu, może ono przejawiać się w innych dziedzinach życia. Możemy mieć do czynienia z FOMO np. w pracy. W trakcie urlopu możemy odczuwać FOMO, ponieważ boimy się, że pod naszą nieobecność wydarzy się coś ważnego. Z FOMO możemy również mieć styczność, gdy np. nie możemy spotkać się z przyjaciółmi, a oni spotykają się bez nas. Wówczas mamy wrażenie, że coś ważnego nas ominie.

Co ciekawe, FOMO wykorzystywane jest także na szeroką skalę w marketingu pod postacią ofert ograniczonych czasowo. Taki zabieg ma na celu wyzwolić w nas uczucie FOMO, mianowicie myślimy wtedy, że jeśli nie kupimy danego produktu teraz, dobra oferta nas ominie.

FOMO – objawy syndromu

Charakterystyczne objawy FOMO to:

  • natychmiastowa reakcja na każde powiadomienie z telefonu,
  • natychmiastowe odpisywanie na wiadomość,
  • korzystanie z telefonu w obecności innych osób,
  • nerwowe zerkanie co jakiś czas na telefon w celu sprawdzenia, czy nie dostaliśmy nowego powiadomienia,
  • kontrolowanie wiadomości,
  • nieustanne noszenie telefonu przy sobie,
  • spędzanie długich godzin w social mediach,
  • sięganie po telefon zaraz po przebudzeniu,
  • korzystanie z telefonu chwilę przed zaśnięciem,
  • pogorszenie relacji z innymi osobami przez to, że całą swoją uwagę poświęcamy na Internet,
  • trudności ze skupieniem się na codziennych czynnościach, rozkojarzenie,
  • poczucie lęku i niepokoju, gdy nie mamy ze sobą telefonu,
  • zaniedbywanie domowych obowiązków na rzecz korzystania z telefonu,
  • niska samoocena i niskie poczucie własnej wartości,
  • nieustanne porównywanie się z innymi osobami, które znajdujemy w social mediach.

W sytuacji, gdy osoby z FOMO nie mają dostępu do Internetu, mogą odczuwać szereg negatywnych objawów: napięcie, dyskomfort, niepokój, a nawet symptomy somatyczne takie jak bóle głowy czy brzucha.

Sprawdź ofertę Zielnika DOZ, a w tym herbatek na uspokojenie i relaks

Powiązane produkty

Jak wyleczyć się z FOMO?

Jak nie mieć FOMO? Kluczową rolę przede wszystkim odgrywa uświadomienie sobie problemu. Pierwszym istotnym krokiem w walce z FOMO będzie ograniczenie czasu spędzanego w mediach społecznościowych poprzez np. ustalenie sobie ram czasowych, w których możemy korzystać z Internetu. Wolny czas warto natomiast przeznaczyć na rozwijanie swoich zainteresowań lub spędzanie czasu z bliskimi osobami offline.

Co jakiś czas zaleca się również wdrożenie tzw. cyfrowego detoksu, który polega np. na całkowitym odpoczynku od urządzeń cyfrowych. Jeżeli jednak syndrom FOMO ma znamiona uzależnienia lub jest tak silny, że wyraźnie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie, wtedy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże nam poradzić sobie z problemem i jednocześnie wypracować zdrowe nawyki korzystania z urządzeń elektronicznych.

  1. Jupowicz-Ginalska, A. i in. (2021). FOMO 2021. Polacy a lęk przed odłączeniem podczas pandemii. Warszawa.
  2. Barker, E. This Is The Best Way to Overcome Fear of Missing Out. Dostęp online: https://time.com/collection/guide-to-happiness/4358140/overcome-fomo/ [data dostępu: 18.07.2023].
  3. Scott, E. How to Deal With FOMO in Your Life. Dostęp online: https://www.verywellmind.com/how-to-cope-with-fomo-4174664 [data dostępu: 18.07.2023].
  4. Grohol, J.M. i in. All About FOMO: Overcoming Your Fear of Missing Out. Dostęp online: https://psychcentral.com/health/what-is-fomo-the-fear-of-missing-out [data dostępu: 18.07.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

    Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

  • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

    Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

  • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

    Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

  • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

    Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

  • Introwertyk – kto to? Jakie ma cechy? Test na introwertyzm

    Czujesz się wyczerpany po spotkaniach towarzyskich i potrzebujesz chwili dla siebie, żeby odpocząć? Wolisz spędzać czas w samotności zamiast w grupie nieznajomych? Być może jesteś introwertykiem i czerpiesz energię do życia ze swojego wnętrza. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie są cechy introwertyka.

  • Efekt Mandeli – czym jest? Dlaczego pamiętamy rzeczy, których nigdy nie było...?

    Ile razy miałeś wrażenie, że coś wydarzyło się inaczej, niż opowiadają inni? A może wraz z tymi osobami myliłeś się co do przebiegu danego zdarzenia? Takie sytuacje to efekt Mandeli, który doskonale opisuje zjawisko fałszywych wspomnień. Na czym polega efekt Mandeli i co mówi o nim nauka?

  • Gaslighting: co to jest? Przykłady i jak się przed nim bronić

    Ktoś cały czas podważa Twoje zdanie? Sugeruje, że zawsze wszystko źle pamiętasz i cały czas musi Cię poprawiać? Być może jesteś ofiarą gaslightingu – formy przemocy, która polega na manipulowaniu drugą osobą w taki sposób, by przestała wierzyć swojemu osądowi. Czym jest gaslighting i jak się przed nim bronić?

  • Mobbing – jak wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne?

    Mobbing to wszelkiego rodzaju działania, które polegają na nękaniu pracowników – m.in. poniżanie, ośmieszanie, ignorowanie, plotkowanie za plecami czy izolowanie od grupy współpracowników. Ofiary mobbingu często zmagają się z szeregiem negatywnych emocji i nie wiedzą, co mogą w takiej sytuacji zrobić. Jakie są przejawy mobbingu? Jak wygląda mobbing w pracy i jak z nim walczyć?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij