Maść tygrysia w opakowaniu
Dominika Rynkiewicz

Maść tygrysia – co to jest? Na co jest dobra?

W obecnych czasach półki apteczne są po brzegi wypełnione różnorodnymi lekami i specyfikami, ponieważ na niemal każdą przypadłość wynaleziono środek uśmierzający konkretne dolegliwości. Jednak jeszcze nie tak dawno, w okresie PRL, asortyment aptek był o wiele uboższy, przez co wiele preparatów miało bardzo szeroki wachlarz zastosowań. Jednym z nich była maść z kotkiem, inaczej zwana maścią tygrysią.

  1. Maść tygrysia – co to?
  2. Na co jest dobra maść tygrysia?
  3. Jak stosować maść tygrysią?
  4. Gdzie kupić maść tygrysią? Jak zrobić ją samemu?

Maść tygrysia – co to?

Oryginalna maść tygrysia powstała w latach 70. XIX wieku. Jej twórcą był chiński zielarz Aw Chu Kin. Mieszkał w Birmie i to właśnie tam otworzył swój pierwszy sklep, w którym sprzedawał balsam tygrysi. Z czasem główną produkcję przeniesiono do Singapuru, gdzie maść produkowana jest współcześnie. Z kolei jej odpowiednik stosowany w czasach PRL pod nazwą „maść z kotkiem” był produkowany w Wietnamie.

Maść tygrysia zawiera mieszankę często spotykanych ziół o właściwościach przeciwbólowych oraz rozgrzewających. Wyróżniamy dwa rodzaje maści tygrysiej – czerwoną i białą. Obydwie są preparatami naturalnymi, lecz różnią się pomiędzy sobą procentowym udziałem składników oraz zastosowaniem.

W skład czerwonej maści tygrysiej wchodzi: kamfora (11,0%), mentol (10,0%), olejek goździkowy (5,0%), olejek kajeputowy (7,0%), a także olejek cynamonowy, olejek miętowy bezmentolowy, parafina żółta miękka i parafina twarda. Z kolei składniki białej maści tygrysiej to: kamfora (11,0%), mentol (8,0%), olejek goździkowy (1,5%), olejek kajeputowy (13,0%), a także olejek miętowy bezmentolowy, parafina żółta miękka i parafina twarda.

W składzie obydwu rodzajów maści nie znajdziemy jednak składników pochodzenia zwierzęcego, choć mogłaby to sugerować nazwa balsamu. Jest ona nawiązaniem do symboliki tygrysa, który w kulturze dalekowschodniej uznawany jest za króla wszystkich zwierząt, symbol siły i odwagi.

Na co jest dobra maść tygrysia?

Zastosowanie maści tygrysiej jest bardzo wszechstronne – od bólów mięśniowych po bóle głowy, a nawet katar i alergie. Czerwona maść tygrysia jest używana głównie w łagodzeniu dolegliwości ze strony układu ruchu, natomiast biała maść znajduje wykorzystanie w uśmierzaniu napięciowych bólów głowy.

Skuteczność balsamu tygrysiego w przeciwieństwie do wielu innych preparatów naturalnych znajduje poparcie w literaturze medycznej. Jedno z badań wykazało, że skuteczność maści tygrysiej w łagodzeniu napięciowych bólów głowy jest porównywalna do stosowania 1000 mg paracetamolu doustnie. Efekt ten wynika z działania olejku miętowego, który wchodzi w jej skład.

Ponadto połączenie paracetamolu z preparatami zawierającymi olejek miętowy wykazywało addytywny efekt, czyli ich przeciwbólowe działanie wspólnie się sumowało i uzupełniało. Inne badania także wskazywały na pozytywny wpływ stosowania preparatów zawierających kamforę, mentol i olejek miętowy na uśmierzanie napięciowych bólów mięśniowych takich jak bóle szyi czy kręgosłupa.

Inną zaletą stosowania maści z kotkiem na opakowaniu, szczególnie w połączeniu z masażem, jest poprawa krążenia krwi nie tylko w skórze, ale również w tkankach położonych głębiej, np. w mięśniach.

Powiązane produkty

Jak stosować maść tygrysią?

Maść stosuje się głównie zewnętrznie na powierzchnię skóry. Należy unikać okolic ust, oczu i otwartych ran. Niewielką ilość preparatu należy rozprowadzić równomiernie na powierzchni skóry w miejscu objętym dolegliwościami bólowymi. W przypadku bólów głowy maść aplikuje się w okolicach skroni. Po aplikacji maści przeciwwskazane jest wykonywanie aktywności mogących zwiększyć temperaturę skóry (tj. pływanie, bieganie, opalanie).

W przypadku alergicznego kataru skuteczne okazują się inhalacje z maści tygrysiej. W litrze gorącej wody należy rozpuścić łyżkę maści i wdychać powstające opary, unikając przy tym dostania się preparatu do śluzówek nosa. Kontakt mógłby spowodować podrażnienie tych okolic oraz reakcję alergiczną.

Prawidłowe stosowanie maści jest kluczowe, ponieważ nieodpowiednie użytkowanie niesie za sobą wiele niekorzystnych skutków – szczególnie niebezpieczne jest przypadkowe doustne spożycie produktu. Kamfora (główny składnik aktywny maści) jest uznawana za substancję toksyczną, mogącą powodować nudności, wymioty, ataksję, a nawet (w szczególności u dzieci) prowadzić do zgonu. Dlatego stosowanie maści zarówno u dzieci, jak i u kobiet ciężarnych i karmiących piersią nie jest wskazane.

Przewlekłe stosowanie maści może prowadzić do podrażnień skóry i rozwinięcia m.in. zapalenia skóry.

Przeciwwskazaniem do stosowania maści jest alergia na jakikolwiek składnik balsamu, dlatego przed pierwszym użyciem wskazane jest naniesienie niewielkiej ilości preparatu na skórę w celu zaobserwowania potencjalnych reakcji alergicznych.

Gdzie kupić maść tygrysią? Jak zrobić ją samemu?

Obecnie nie każda apteka stacjonarna posiada w swoich zasobach maść tygrysią. Alternatywnym miejscem, w którym można nabyć maść z kotkiem, jest apteka online, zwykle dysponująca znacznie szerszym asortymentem leków i preparatów niż jej stacjonarny odpowiednik. Cena maści tygrysiej oscyluje między 10 a 20 zł, toteż nie powinna zniechęcać do jej zakupu.

Dzięki udostępnieniu przez producenta składu balsamu możliwe jest również nabycie składników i stworzenie maści we własnym zaciszu domowym. Jak zrobić maść tygrysią? W garnku należy roztopić wosk pszczeli oraz wazelinę, następnie po zdjęciu z palnika dodać kamforę oraz resztę składników maści, ciągle mieszając. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji należy umieścić balsam w wybranym pojemniku i poczekać do momentu wystygnięcia. Tak przygotowana mikstura jest gotowa do stosowania i nie odbiega skutecznością od oryginalnej maści tygrysiej.

  1. Antonelli M, Donelli D, Valussi M. Efficacy, Safety and Tolerability of Tiger Balm® Ointments: A Systematic Review and a Meta-analysis of Prevalence. Journal of Pharmacy & Pharmacognosy Research 2020;8(1):1-17.
  2. Lee TY, Lam TH. Patch testing of 11 common herbal topical medicaments in Hong Kong. Contact Dermatitis. 1990 Mar;22(3):137-40.
  3. Schattner P, Randerson D. Balm as a treatment of tension headache. A clinical trial in general practice. Aust Fam Physician. 1996 Feb;25(2):216, 218, 220 passim.
  4. Kotaka T, Kimura S i in. Camphor induces cold and warm sensations with increases in skin and muscle blood flow in human. Biol Pharm Bull 2014;37:1913-1918.
  5. Manoguerra AS, Erdman AR i in. American Association of Poison Control Centers Camphor poisoning: an evidence-based practice guideline for out-of-hospital management. Clin Toxicol 2006;44:357-370.
  6. Sánchez-Pérez J, García-Díez A. Occupational allergic contact dermatitis from eugenol, oil of cinnamon and oil of cloves in a physiotherapist. Contact Dermatitis 1999 Dec;41(6):346-347.
  7. Martin D, Valdez J i in. Dermal absorption of camphor, menthol, and methyl salicylate in humans. J Clin Pharmacol 2004 Oct;44(10):1151-1157.
  8. Shih Y-H, Sun C-C. Contact dermatitis to topical medicaments: A retrospective study from a medical center in Taiwan. Dermatologica Sinica 2015;33:181-186.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) – co to jest? Skutki uboczne

    Menopauza jest jednym z przełomowych etapów w życiu kobiety. Charakterystyczne dla tego okresu jest pojawienie się wczesnych łagodnych objawów oraz tych bardziej poważnych, mogących skutkować zmianami w funkcjonowaniu układu krwionośnego, nerwowego oraz kostnego. Jednym ze sposobów spokojnego przejścia przez okres menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Jakie są najlepsze metody hormonalnej terapii zastępczej? Czy HTZ może powodować tycie oraz czy terapia może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Suplementacja przy insulinooporności

    Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij