Śniadanie bogate w makroelementy
Ewelina Sochacka

Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Czym są makroelementy?

Makroelementy (makrominerały) to substancje odżywcze potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, których zapotrzebowanie dobowe przekracza 100 mg na dobę. W odróżnieniu od mikroelementów makroelementów potrzebujemy znacznie więcej, ponieważ są one elementami budulcowymi tkanek i biorą udział w złożonych zadaniach metabolicznych.

Główne makroelementy, które są niezbędne organizmowi, to:

Warto wiedzieć, że ilość i proporcje makroskładników niezbędnych dla organizmu mogą się różnić w poszczególnych grupach wiekowych, w zależności od płci, aktywności fizycznej i innych czynników.

Węglowodany – funkcje i źródła występowania

Węglowodany to organiczne struktury zbudowane z atomów węgla, wodoru i tlenu. Dzielą się na trzy główne kategorie: cukry proste, cukry złożone i błonnik pokarmowy. Pierwsze z wymienionych to m.in. glukoza, fruktoza i galaktoza. Są zbudowane z pojedynczej cząsteczki cukru, zostają szybko przetrawione i wchłonięte przez organizm, co skutkuje natychmiastowym podwyższeniem poziomu glukozy we krwi. Cukry złożone, znane również jako polisacharydy, składają się z wielu połączonych ze sobą cząsteczek cukrów prostych. Do tej grupy należy np. skrobia, glikogen i celuloza. Są one trawione przez organizm do postaci cukrów prostych i stopniowo uwalniane jako źródło energii. Błonnik pokarmowy jest natomiast typem polisacharydu, który nie podlega trawieniu przez enzymy w przewodzie pokarmowym człowieka. Wspomaga on prawidłowe trawienie, utrzymuje zdrową florę bakteryjną jelit i zapobiega zaparciom.

Węglowodany są obecne w wielu najbardziej popularnych i podstawowych produktach spożywczych, takich jak: chleb, makaron, ziemniaki, owoce, warzywa, ryż czy słodycze. Spożywanie odpowiednich ilości węglowodanów jest ważne z punktu widzenia dostarczania organizmowi energii, niezbędnej zwłaszcza do aktywności fizycznej i umysłowej.

Sprawdź ofertę minerałów na DOZ.pl

Powiązane produkty

Białka – jakie pełnią funkcje w organizmie?

Białka to złożone związki chemiczne, odgrywające szereg istotnych funkcji w organizmach żywych – są niezbędne m.in. do wzrostu i procesu regeneracji tkanek. Składają się z aminokwasów, które są połączone ze sobą wiązaniami peptydowymi. Odgrywają rolę budulcową w organizmach, tworząc struktury, takie jak mięśnie, kości, skóra i włosy. Są też odpowiedzialne za transport substancji, na przykład tlenu i hormonów. Białkami są też przeciwciała, które pomagają zwalczać infekcje.

Białko można znaleźć w różnych produktach spożywczych, takich jak: mięso, ryby, jaja, nabiał, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona. Poszczególne białka różnią się składem aminokwasowym i mogą mieć różne wartości odżywcze i biologiczne.

Tłuszcze – dlaczego są ważne?

Tłuszcze stanowią jeden z trzech podstawowych składników odżywczych, obok węglowodanów i białek. Są jednym z najistotniejszych źródeł energii dla organizmu i pełnią wiele ważnych funkcji. Odpowiadają w szczególności za:

  • zapewnianie energii – tłuszcze są bardziej energetyczne niż węglowodany i białka (1 g tłuszczu zapewnia około 9 kalorii energii),
  • wspomaganie organizmu w utrzymaniu odpowiedniej temperatury,
  • ochronę narządów wewnętrznych przed obrażeniami i wstrząsami,
  • przyswajanie witamin (witaminy A, D, E i K są rozpuszczalne w tłuszczach).

Tłuszcze składają się z cząsteczek kwasów tłuszczowych. Wyróżnia się: tłuszcze nasycone, tłuszcze jednonienasycone i tłuszcze wielonienasycone. Pierwsze występują głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak masło i smalec. Tłuszcze jednonienasycone znajdują się m.in. w oliwie z oliwek i sezamie, natomiast wielonienasycone występują np. w tłustych rybach, oleju lnianym, rzepaku.

Istotne jest, aby konsumować tłuszcze umiarkowanie i korzystać ze zdrowych źródeł tłuszczu, takich jak orzechy, nasiona, awokado i ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, zamiast nadmiernego spożywania tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans. Zbyt duże spożycie tłuszczu może prowadzić do nadwagi, otyłości i zwiększonego ryzyka chorób serca.

Inne makroelementy w diecie

  • Wapń – spełnia szereg istotnych zadań w organizmie człowieka, np. jest niezbędny do budowy i utrzymania mocnych kości i zębów. Działa też jako kofaktor dla wielu enzymów, które kontrolują różne procesy metaboliczne w organizmie. Podstawowe źródła wapnia w diecie to: nabiał, zielone warzywa (brokuły, jarmuż oraz szpinak), orzechy i nasiona (migdały, sezam, chia). W razie niedoboru wapnia w diecie można rozważyć suplementację tego makroelementu, ale zawsze zaleca się skonsultowanie tego kroku z lekarzem lub dietetykiem – jeszcze przed rozpoczęciem właściwej suplementacji.
  • Magnez – jest pierwiastkiem koniecznym do prawidłowego wzrostu i utrzymania kości (wspomaga wchłanianie wapnia i witaminy D). Uczestniczy w przewodzeniu impulsów nerwowych oraz w skurczu i rozkurczu mięśni, bierze też udział w przemianach metabolicznych, które pozwalają na wykorzystanie glukozy i tłuszczów jako źródła energii. Pokarmy bogate w magnez to: pełne ziarna (np. brązowy ryż, otręby), orzechy (np. migdały, orzechy nerkowca), nasiona (np. dyni, słonecznika), warzywa liściaste (np. szpinak, jarmuż) i niektóre owoce (np. banany, awokado).
  • Potas – odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu bilansu elektrolitowego w organizmie. Wraz z innymi elektrolitami, takimi jak sód, wapń i magnez, pomaga utrzymać prawidłowe pH płynów ustrojowych i odpowiednie ciśnienie osmotyczne. Jest też istotny dla prawidłowego funkcjonowania mięśni, w tym mięśnia sercowego (zaburzenia stężenia potasu mogą prowadzić m.in. do zaburzeń rytmu serca). Główne źródła potasu w diecie to: banany, ziemniaki, suszone owoce, awokado, ryby, nabiał, orzechy.
  • Sód – bierze czynny udział w regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, przyczyniając się do zachowania odpowiedniego ciśnienia krwi. Ponadto jest niezbędnym elementem do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Źródłem sodu jest przede wszystkim sól kuchenna (chlorek sodu), jednak występuje on też naturalnie w niektórych produktach spożywczych, takich jak mięso, ryby, mleko. Może być również dodatkiem znajdującym się w przetworzonej żywności, takiej jak mięso, fast food, napoje gazowane i przekąski. Należy jednak pamiętać, że zbyt duże spożycie sodu może doprowadzić do wysokiego ciśnienia krwi i innego typu problemów zdrowotnych.
  1. What are macronutrients?, webmd.com [online] https://www.webmd.com/diet/what-are-macronutrients [dostęp:] 20.05.2023.
  2. L. Streit, What are macronutrients? All you need to know, healthline.com [online] https://www.healthline.com/nutrition/what-are-macronutrients [dostęp:] 20.05.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

  • Smog zwiększa ryzyko zawału serca u kobiet – nowe badanie polskich naukowców

    Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przez 9 lat prowadzili obserwacje dotyczące związku zanieczyszczeń powietrza w kilku województwach na wschodzie Polski z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że tzw. polski smog zwiększa ryzyko zawału serca i udaru, szczególnie w przypadku kobiet w młodym i średnim wieku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij