Alternatives to Coffee
Ewelina Sochacka

Jakie są alternatywy dla picia kawy?

Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

Kawa jest drugim, zaraz po wodzie, najpopularniejszym napojem na świecie. Przez wzgląd na zawartość kofeiny przypisuje się jej właściwości pobudzające oraz zmniejszające zmęczenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Kawa zawiera również niewielkie ilości magnezu, wapnia, fosforu, miedzi, selenu, fluoru czy żelaza. Ponadto przyspiesza przemianę materii czy ogranicza rozwój próchnicy nazębnej. Niestety, podczas prażenia ziaren kawy powstają tzw. WWA, czyli wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym bezo[a]piren, który wykazuje m.in. silne właściwości mutagenne i rakotwórcze. Nie zaleca się spożycia kawy osobom, które cierpią z powodu wrzodów żołądka czy nadciśnienia tętniczego. Czym zastąpić kawę?

Kawa z cykorii zamiast kawy

Podobnie jak ziarna kawy, korzeń cykorii można uprażyć, zmielić i zaparzyć. Cykoria (łac. Cichorium L.) jest tak naprawdę grupą roślin, na którą składa się 8 rożnych gatunków, m.in. cykoria podróżnik, sałatowa, korzeniowa czy korzeniowa biała. Smakuje bardzo podobnie do tradycyjnej kawy, z tą różnicą, że nie zawiera kofeiny. Jest również bogatym źródłem inuliny (rozpuszczalny błonnik i naturalny prebiotyk), może wspomagać trawienie i wspierać zdrowe jelita, promując wzrost pożytecznych bakterii – w szczególności Bifidobacteria i Lactobacilli. Co więcej, może stymulować wątrobę do produkcji większej ilości żółci, co jest korzystne dla procesu trawienia tłuszczów. Jest także źródłem potasu, sodu, wapnia, magnezu i żelaza, a także witaminy B3.

Matcha alternatywą dla kawy

Matcha to rodzaj zielonej herbaty wytwarzanej przez gotowanie na parze, suszenie i mielenie na drobny proszek liści rośliny Camellia sinensis. W przeciwieństwie do parzonej zielonej herbaty, pijąc matche, spożywamy cały liść. Z tego powodu w produkcie znajduje się znacznie bardziej skoncentrowane źródło przeciwutleniaczy — w szczególności galusanu epigallokatechiny (EGCG, flawonoid). Niektóre badania naukowe sugerują, że regularne spożywanie zielonej herbaty może zmniejszyć ryzyko nadciśnienia. Roślina ma świeży smak, który niektórzy opisują jednak jako ziemisty. Ponieważ spożywamy cały liść, matcha ma zazwyczaj wyższą zawartość kofeiny niż zwykła parzona zielona herbata, a czasem także więcej niż kawa.

Matcha posiada cztery razy więcej L-teaniny niż zwykła zielona herbata. Dowiedz się, jak poprawnie pić matchę i z którymi napojami można ją mieszać, aby przemycać ją do diety w przyjemny sposób.

Yerba mate zamiennikiem kawy

Yerba mate to – podobnie jak matcha – herbata, która naturalnie zawiera w sobie kofeinę. Jest wytwarzana z suszonych liści ostrokrzewu południowoamerykańskiego (łac. Ilex paraguriensis). Jedna filiżanka (237 ml) zawiera około 78 do 80 mg kofeiny, co odpowiada zawartości kofeiny w przeciętnej filiżance kawy. Yerba mate jest również bogata w korzystne związki roślinne, które działają jako przeciwutleniacze. Dodatkowo zawiera kilka minerałów i witamin, w tym ryboflawinę (witamina B2), tiaminę, fosfor, żelazo, wapń oraz witaminy C i B6 (pirydoksyna).

Jej smak można określić jako gorzki (wyraźnie) lub lekko palony. W tradycyjnej metodzie yerba mate jest przygotowywana w tzw. tykwie i spożywana przez metalową słomkę – bombillę. Susz – najlepiej w porcji ⅓ lub ½ objętości naczynia – należy zalać albo zimną, albo ciepłą wodą (nie wrzątkiem, najlepiej około 80℃), w zależności od preferencji. Pomimo potencjalnych korzyści zdrowotnych, jakie niesie za sobą spożywanie yerba mate, należy pić ją z umiarem. Badania powiązały wysokie, regularne spożycie 1–2 litrów napoju dziennie ze zwiększonym odsetkiem występowania niektórych rodzajów nowotworów.

Dowiedz się więcej o właściwościach yerba mate i przeczytaj artykuł w Encyklopedii Ziół na DOZ.pl

Herbata rooibos alternatywą dla kawy

Rooibos lub inaczej czerwona herbata to bezkofeinowy napój wywodzący się z Republiki Południowej Afryki. W przeciwieństwie do kawy i innych herbat rooibos ma niską zawartość przeciwutleniaczy garbnikowych, co może być korzystne, ale przyczynia się także do zakłócania procesu wchłaniania żelaza. Badania dotyczące czerwonej herbaty są dotychczas przeprowadzone w niewielkim zakresie. Niektóre z nich sugerują, że rooibos obniża ciśnienie, pomaga w kontroli cukrzycy typu II, wspomaga regenerację wątroby, łagodzi bóle brzucha czy przyczynia się do wspomagania terapii chorób skóry. Eksperyment z 2011 roku wykazał, że spożywanie 6 filiżanek herbaty rooibos dziennie przez 6 tygodni spowodowało poprawę profilu lipidowego. Rooibos ma dłuższy czas parzenia niż większość herbat, a nadmierne zaparzanie nie powoduje gorzkiego smaku. Zamiast tego rooibos ma lekko słodki, miodowo-owocowy smak.

Dowiedz się więcej o tym, dlaczego warto pić czerwoną herbatę rooibos i przeczytaj artykuł na DOZ.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

  • Smog zwiększa ryzyko zawału serca u kobiet – nowe badanie polskich naukowców

    Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przez 9 lat prowadzili obserwacje dotyczące związku zanieczyszczeń powietrza w kilku województwach na wschodzie Polski z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że tzw. polski smog zwiększa ryzyko zawału serca i udaru, szczególnie w przypadku kobiet w młodym i średnim wieku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij