Wizualizacja piramidy Maslowa
Weronika Grzywna

Piramida Maslowa – co to jest?

Piramida Abrahama Maslowa to jedna z najpopularniejszych koncepcji odnoszących się do mechanizmu zaspokajania ludzkich potrzeb. Hierarchia potrzeb Maslowa została rozpowszechniona na całym świecie i do dziś znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Według amerykańskiego psychologa każdy człowiek ma pięć podstawowych potrzeb, które determinują jego codzienne funkcjonowanie. Co wchodzi w skład piramidy Maslowa?

Co to jest piramida potrzeb Maslowa – na czym polega?

Piramida Maslowa, nazywana również piramidą potrzeb, to najbardziej znana teoria dotycząca ludzkich potrzeb oraz motywacji. Jej twórcą jest Abraham Maslow, amerykański psycholog, który w 1943 roku na podstawie swoich badań sklasyfikował wszystkie potrzeby człowieka i podzielił je na 5 grup. Stworzona przez niego piramida potrzeb została opublikowana w jego książce pt. „A Theory of Human Motivation”.

Zdaniem Maslowa wszystkie działania człowieka wynikają z wrodzonej motywacji do zaspokajania ludzkich potrzeb. Uważał on, że funkcjonowanie i rozwój człowieka są więc wynikiem realizacji kolejnych szczebli stworzonej przez niego piramidy potrzeb. Maslow twierdził jednak, że każdy człowiek musi zacząć od najbardziej podstawowych potrzeb. Dopiero po ich zaspokojeniu jednostka może przystąpić do zaspokojenia kolejnych potrzeb wyszczególnionych w piramidzie. Zgodnie z założeniami naukowca nie jest więc możliwe spełnienie następnej potrzeby bez spełnienia wcześniejszej.

Jakie są poszczególne typy potrzeb w piramidzie Maslowa?

Abraham Maslow na podstawie swoich badań naukowych wyróżnił 5 najważniejszych potrzeb człowieka. Zgodnie z jego teorią im niższe piętro piramidy, tym dana potrzeba jest ważniejsza dla funkcjonowania jednostki.

Potrzeby fizjologiczne

Potrzeby fizjologiczne w piramidzie potrzeb Maslowa znajdują się na samym dole piramidy, a więc są najważniejsze. Należą do nich: potrzeba jedzenia i picia, snu, odpoczynku, prokreacji, posiadania odzieży oraz własnego domu. Zdaniem Maslowa bez zaspokojenia tych potrzeb człowiek nie będzie w stanie przetrwać i wspinać się na kolejne szczeble piramidy.

Potrzeba bezpieczeństwa

Maslow wyróżnia kilka rodzajów bezpieczeństwa, które powinien mieć zapewnione każdy człowiek. Bezpieczeństwo ekonomiczne, tj. stabilne zatrudnienie i zasoby finansowe, bezpieczeństwo zdrowotne i osobiste, moralne oraz rodzinne. W potrzebie bezpieczeństwa chodzi również o m.in. brak zagrożenia fizycznego, takiego jak konflikty zbrojne czy katastrofy naturalne.

Potrzeba przynależności

Potrzeba przynależności, nazywana również potrzebną afiliacji, bezpośrednio wiąże się z potrzebą bezpieczeństwa. Maslow uważał, że każdy człowiek potrzebuje czuć się częścią grupy. Potrzeba przynależności obejmuje więc kontakty z innymi, utrzymywanie relacji partnerskich, przyjacielskich oraz rodzinnych. W tym szczeblu piramidy chodzi także o potrzebę przynależności do danego środowiska, np. zawodowego lub szkolnego.

Potrzeba uznania

Maslow uważał, że ludzie dążą do tego, by być szanowanymi i docenianymi przez inne osoby. Co więcej, w opinii amerykańskiego psychologa ludzie potrzebują uznania i szacunku nie tylko od innych, ale i od samych siebie. Wobec tego w potrzebie uznania znaczenie ma także poczucie własnej wartości i szanowanie samego siebie.

Potrzeba samorealizacji

Potrzeba samorealizacji znajduje się na samym szczycie hierarchii potrzeb Maslowa. Jednak według niego potrzeba ta pojawia się wyłącznie wtedy, gdy człowiek ma spełnione wszystkie z wyżej wymienionych potrzeb. W potrzebie samorealizacji chodzi natomiast o zdobywanie nowej wiedzy, chęć rozwoju i realizacji zawodowej lub osobistej oraz o potrzebę doznań estetycznych lub kulturalnych.

Powiązane produkty

Piramida potrzeb Maslowa – krytyka

Wokół piramidy Maslowa, tak jak i wokół wielu dawnych teorii psychologicznych, pojawiło się sporo kontrowersji. Krytycy hierarchii potrzeb Maslowa zwracają uwagę na to, że Maslow, tworząc swoją teorię, bazował na badaniach naukowych uwzględniających niewielką próbkę osób badanych. Zdaniem naukowców teoria Maslowa nie ma więc odniesienia do wszystkich istniejących cywilizacji. Ponadto Maslow nie wziął pod uwagę różnic między społeczeństwami kolektywistycznymi a indywidualistycznymi.

Większość badań naukowych przeprowadzonych w celu potwierdzenia teorii Maslowa również nie była w stanie uzasadnić idei hierarchii potrzeb. Badacze z Baruch College stwierdzili bowiem, że istnieje niewiele naukowych dowodów na uszeregowanie potrzeb w taki sposób, w jaki zrobił to Maslow.

Inne koncepcje hierarchii ludzkich potrzeb

W 1970 roku Abraham Maslow zdecydował się rozszerzyć swoją pierwotną piramidę potrzeb o 3 dodatkowe potrzeby:

  • potrzeby poznawcze,
  • potrzeby estetyczne,
  • potrzeby transcendencji.

Jego nowa teoria nie zdobyła jednak takiej popularności jak pierwotna hierarchia potrzeb składająca się z 5 elementów.

Zaraz obok teorii Abrahama Maslowa znajdziemy równie popularną teorię motywacji ERG stworzoną przez Claytona Alderfera. Alderfer uogólnił teorię Maslowa i podzielił ją na zaledwie 3 kategorie:

  • E – existence needs, czyli potrzeby egzystencjonalne,
  • R – relatedness needs, czyli potrzeby kontaktu z innymi,
  • G – growth needs, czyli potrzeby rozwoju.

Tym, co odróżnia piramidę potrzeb Maslowa od teorii motywacji Alderfera, jest również kolejność wypełniania poszczególnych potrzeb.

  1. Maslow, A., Motywacja i osobowość, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006, s. 38-44, 50-52, 115-118.
  2. Miler-Zawodniak, A., Teorie potrzeb jako współczesne teorie motywacji, Obronność – Zeszyty Naukowe Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Obrony Narodowej 2012, 4, 101-116.
  3. Maslow, A., A Theory of Human Motivation, 1943.
  4. Miecznikowski, W., Abraham Maslow, Problemy Jakości 2010, 6, 47.
  5. Maslow On Management, dostęp online: http://altfeldinc.com/pdfs/maslow.pdf [data: 08.05.2023].
  6. Maslow's Hierarchy of Needs, dostęp online: https://www.verywellmind.com/what-is-maslows-hierarchy-of-needs-4136760 [data: 08.05.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij