kobieta cierpi na ból w podbrzuszu
Arkadiusz Dąbek

Naukowcy z Polski opracowali szybki test do diagnostyki endometriozy

Polscy naukowcy opracowali szybki i skuteczny test do diagnostyki endometriozy, który pozwala na wykrycie tej choroby znacznie szybciej niż dotychczasowe metody. Co o nim wiadomo? Kto stoi za tym przełomowym odkryciem?

Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego stworzyli bezinwazyjny test, dzięki któremu wynik poznamy już po kilku dniach. Jest to kluczowe, gdyż zwykle do postawienia diagnozy endometriozy potrzeba kilku lat.

Co należy wiedzieć o endometriozie?

Według szacunków co dziesiąta kobieta w Polsce zmaga się z endometriozą, która odpowiedzialna jest za połowę przypadków niepłodności. Inaczej nazywa się ją gruczolistością macicy lub wędrującą śluzówką macicy. Jej głównym objawem jest bardzo silny ból w okolicy miednicy. Endometrioza pojawia się wtedy, gdy tkanka endometrium występuje poza jamą macicy, co może dotyczyć jajników, jajowodów, jelit, pęcherza moczowego, otrzewnej, żołądka, wątroby, a w rzadkich przypadkach – nawet płuc lub mózgu.

Od pierwszych objawów do postawienia diagnozy mija średnio 9 lat

Nie jest łatwo zdiagnozować chorobę, dlatego wiele pacjentek cierpiących na bardzo bolesne miesiączki otrzymuje wyniki dopiero po przejściu przez zabieg operacyjny, w trakcie którego pobierane są próbki do dalszej analizy.

Według statystyk mija od 8 do 12 lat od pierwszych objawów do postawienia ostatecznej diagnozy. Na szczęście jest duża szansa na to, że obecnie sytuacja ulegnie zmianie.

Powiązane produkty

Jak doszło do wynalezienia testu na endometriozę?

W lipcu 2021 roku w WUM rozpoczęto pracę nad przełomowym testem, a w grudniu ubiegłego roku pojawiły się pozytywne efekty. Dr Maciej Kawecki – prezes Instytutu Lema i propagator nauki – opublikował na Facebooku informację, że EndoRNA, pierwszy na świecie test opracowany przez Polaków, umożliwia szybką i mało inwazyjną diagnostykę endometriozy dzięki technice qRT-PCR, która po pandemii koronawirusa stała się bardziej dostępna.

Jak będzie wyglądać nowy test na endometriozę?

Test opracowany przez ekspertów z WUM jest podobny do badań na obecność koronawirusa. W przypadku endometriozy markerem jest specyficzny gen, który okazał się być zbyt aktywny u pań mających problem z tą dolegliwością. Naukowcy odkryli, że endometrioza związana jest ze statystycznie istotnie podwyższoną ekspresją mRNA – genu FUT4.

Jak miałby wyglądać test? Ginekolog pobierze wymaz z wnętrza macicy od pacjentki. Następnie wyśle go do laboratorium, gdzie zostanie przeprowadzony test podobny do testów PCR stosowanych w celu wykrycia wirusa SARS-CoV-2. Wynik testu może być gotowy w ciągu 48 godzin.

Badanie może być gotowe do końca marca, jednak nie ma jeszcze informacji na temat jego ceny.
  1. M. Stelmach, Polscy naukowcy opracowali szybki test do diagnostyki endometriozy, Termedia [online] https://www.termedia.pl/ginekologia/Polscy-naukowcy-opracowali-szybki-test-do-diagnostyki-endometriozy,50014.html [dostęp:] 26.01.2023.
  2. Szansa dla milionów kobiet. Ruszają prace nad testem na endometriozę, Warszawski Uniwersytet Medyczny [online] https://www.wum.edu.pl/node/15972 [dostęp:] 26.01.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

  • Smog zwiększa ryzyko zawału serca u kobiet – nowe badanie polskich naukowców

    Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przez 9 lat prowadzili obserwacje dotyczące związku zanieczyszczeń powietrza w kilku województwach na wschodzie Polski z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że tzw. polski smog zwiększa ryzyko zawału serca i udaru, szczególnie w przypadku kobiet w młodym i średnim wieku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij