Piękne, kobiece oczy
Arkadiusz Dąbek

Stres pogarsza wzrok

Powszechnie wiadomo, że stres bardzo negatywnie wpływa na różne aspekty życia ludzkiego. Jak się okazuje, jednym z aspektów, który ulega pogorszeniu w związku ze stresem jest ludzki narząd wzroku.

Starzenie się komórek siatkówki przyspieszone przez stres

Perfuzja oczna, czyli przepływ krwi w krążeniu siatkówkowym i naczyniówkowym, jest regulowana przez wiele czynników – pośredniczy w tym m.in. wegetatywny (autonomiczny) układ nerwowy. Składa się z on z dwóch głównych części, układu współczulnego oraz przywspółczulnego. Zadaniem pierwszego z wymienionych jest mobilizacja organizmu w odpowiedzi na reakcję stresową. Z tego względu silne emocje mogą być przyczyną zmian w ciśnieniu śródgałkowym i powodować obniżenie przepływu naczyniowego w gałce ocznej.

Nowe badanie przeprowadzone na myszach przez naukowców z University of California w Stanach Zjednoczonych udowadnia, że długotrwały stres powoduje zmiany epigenetyczne w komórkach siatkówki, w tym w komórkach zwojowych. Są one podobne do efektów naturalnego starzenia się (podatność wzrastała wraz z wiekiem gryzoni) i mogą być przyczyną powstawania chorób narządu wzroku. Odkrycie to może mieć szczególne znaczenie w kontekście leczenia jaskry. Badanie zostało opublikowane w  czasopiśmie „Aging Cell”.

Starzenie się komórek – jakie są jego przyczyny?

Starzenie się jest procesem, który dotyczy wszystkich komórek organizmu. Wyróżnia się dwa rodzaje starzenia komórkowego:

  • replikacyjne – wynika z wyczerpania możliwej liczby podziałów komórek, jest związane ze skracaniem się telomerów (czyli końcowych fragmentów chromosomów, które kurczą się podczas każdego podziału komórki),
  • przyspieszone – jest ono indukowane stresem oksydacyjnym, onkogenami lub czynnikami uszkadzającymi DNA; obserwuje się je w komórkach prawidłowych, jak i w komórkach nowotworowych poddanych działaniu chemioterapeutyków.

Markerów starzejących się komórek jest wiele. Starzejące się komórki m.in. powiększają się i stają się płaskie. Obserwuje się wzrost aktywności i poziomu enzymu lizosomalnego β-galaktozydazy, a także wzrost ziarnistości. Zahamowana zostaje proliferacja komórek, czyli ich zdolność rozmnażania się, ponadto widoczny jest spadek aktywności telomerazy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

  • Smog zwiększa ryzyko zawału serca u kobiet – nowe badanie polskich naukowców

    Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przez 9 lat prowadzili obserwacje dotyczące związku zanieczyszczeń powietrza w kilku województwach na wschodzie Polski z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że tzw. polski smog zwiększa ryzyko zawału serca i udaru, szczególnie w przypadku kobiet w młodym i średnim wieku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij