Kapsułki Omega-3
Arkadiusz Dąbek

Wpływ kwasów omega-3 na mózg osób w średnim wieku – nowe badania

Jak się okazuje, kwasy tłuszczowe omega-3 mają jeszcze więcej atutów i prozdrowotnych właściwości, niż do tej pory sądzono. Warto poznać najnowsze wyniki badań naukowców z USA.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają zachować sprawność mózgu i funkcji poznawczych u osób w średnim wieku, twierdzą naukowcy, publikując nowe badanie. W jakich produktach spożywczych można znaleźć omega-3?

Omega-3 powiązane z poprawą struktury mózgu i funkcji poznawczych

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 posiadają wiele właściwości prozdrowotnych. Oddziałują pozytywnie na pracę układu nerwowego, układu krążenia, są również częścią błony komórkowej i wpływają na funkcjonowanie komórek. Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie „Neurology” sugeruje, że osoby w średnim wieku, które mają wyższy poziom omega-3 posiadają większe szanse na zachowanie sprawności mózgu i funkcji poznawczych od rówieśników z niskim poziomem tych kwasów tłuszczowych.

Badanie przeprowadzili naukowcy z University of Texas Health Science Center w San Antonio w Stanach Zjednoczonych. Uczestnikami testów były 2183 zdrowe osoby dorosłe w wieku 40–50 lat (średni wiek wynosił 46 lat). Uczeni przyjrzeli się powiązaniu stężenia kwasów tłuszczowych omega-3 w czerwonych krwinkach z obrazem MRI mózgu i poznawczymi markerami starzenia się tego narządu. Zbadano również stężenie omega-3 u ochotników, którzy byli nosicielami białka APOE4, które jest związane z wyższym ryzykiem zapadnięcia na chorobę Alzheimera oraz rozwojem miażdżycy.

Wyniki badań

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Teksasu wykazało, że:

  • wyższe stężenie omega-3 wiąże się z większą objętością hipokampa (jest to część mózgowia odgrywająca ważną rolę w zapamiętywaniu, wpływająca na procesy pamięciowe i odczuwanie emocji),
  • spożywanie większej ilości kwasów omega-3 jest związane z lepszym rozumowaniem abstrakcyjnym oraz zdolnością do integrowania informacji,
  • nosiciele APOE4 z wyższym poziomem omega-3 we krwi rzadziej zmagają się z chorobami małych naczyń mózgowych (CSVD/SVD, ang. cerebral small vessel disease).
Według autorów omawianych badań zmiana nawyków żywieniowych może być jedną ze strategii poprawy zdrowia naszego mózgu. Naukowcy wskazują, że nawet niewielka ilość kwasów tłuszczowych omega-3 może być wystarczająca do utrzymania zdrowia mózgu. Jest to zgodne z aktualnymi zaleceniami dietetycznymi. Omawiane badanie musi jednak zostać potwierdzone dodatkowymi testami, w których wezmą udział bardziej zróżnicowani rasowo uczestnicy.

Powiązane produkty

Gdzie można znaleźć kwasy omega-3?

Wyniki rozmaitych badań naukowych są zgodne, kwasy tłuszczowe omega-3, w szczególności DHA i EPA, mają szereg właściwości wpływających korzystnie na nasze zdrowie, m.in.

Omega-3 to kwasy egzogenne, nie mogą być syntetyzowane w organizmie człowieka. Występują natomiast w niektórych produktach spożywczych, największą ich ilość znajdziemy w:

  • rybach i owocach morza (zwłaszcza w tłustych rybach morskich, takich jak łosoś, makrela, tuńczyk, śledź, sardynki),
  • olejach roślinnych (szczególnie w oleju lnianym i rzepakowym),
  • orzechach i nasionach (m.in. orzechach włoskich, siemieniu lnianym, migdałach, pestkach dyni).

W przypadku niedostatecznej podaży wielonienasyconych kwasów omega-3 wraz z pożywieniem warto rozważyć ich suplementację.

  1. Omega-3 fatty acids, „ods.od.nih.gov” [online], https://ods.od.nih.gov/factsheets/Omega3FattyAcids-Consumer/, [dostęp:] 31.10.2022..
  2. A. Saran-Jagodzińska, Kiedy należy rozważyć stosowanie kwasów omega-3, „Lekarz POZ” 2020, nr 5, s. 278-285.
  3. C. L. Satizabal, J. J. Himali, A. S. Beiser i in., Association of red blood cell omega-3 fatty acids with MRI markers and cognitive function in midlife: The framingham heart study, “Neurology” 2022 [online], https://n.neurology.org/content/early/2022/10/05/WNL.0000000000201296, [dostęp:] 31.10.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

  • Smog zwiększa ryzyko zawału serca u kobiet – nowe badanie polskich naukowców

    Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przez 9 lat prowadzili obserwacje dotyczące związku zanieczyszczeń powietrza w kilku województwach na wschodzie Polski z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że tzw. polski smog zwiększa ryzyko zawału serca i udaru, szczególnie w przypadku kobiet w młodym i średnim wieku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij