Stawy, co zrobić żeby nie zardzewiały?
Ewa Opiela

Stawy, co zrobić żeby nie zardzewiały?

Masz problemy z poranną sztywnością kończyn? Z trudem wstajesz z krzesła i wchodzisz po schodach? Kiedy ruszasz palcami, albo zginasz kolana, słyszysz trzaski i chrupania? Prawdopodobnie masz problemy ze zwyrodnieniem stawów. Żeby poczuć się lepiej, musisz pamiętać o dwóch sprawach: o aktywności ruchowej i odpowiedniej profilaktyce.

Kiedyś schorzenia stawów dotyczyły głównie ludzi starszych, dzisiaj – już praktycznie każdej grupy wiekowej. Najczęstszą przypadłością jest właśnie choroba zwyrodnieniowa, na którą cierpi ponad 3 mln osób. Główną jej przyczyną jest zużywanie się chrząstki stawowej. To powoduje ból i różnego rodzaju „chrupania”. Jednak nie zawsze dzieje się tak od razu. Zdarza się, że schorzenie rozwija się powoli, nie dając długo żadnych objawów. Co ciekawe, często dotyczy ludzi bardzo aktywnych fizycznie, np. sportowców. Niestety, rokowania w przypadku późno zdiagnozowanej choroby są o wiele mniej pomyślne.

Dlaczego dokucza?

Chrząstka stawowa jest naturalnym amortyzatorem naszych stawów. Dzięki niej możemy płynnie się poruszać. Z wiekiem traci jednak swoją sprężystość, staje się żółtawa i cieńsza. Zawarty w niej płyn ma coraz gorszą jakość i daje mniejszy „poślizg”. Stąd różnego rodzaju utrudnienia w wykonywaniu najprostszych czynności. Dlaczego problem dotyczy coraz młodszych ludzi? Dlatego, że żyjemy bardziej intensywnie niż kiedyś. Uprawiamy różnego rodzaju dyscypliny sportowe, często ekstremalne, które powodują, że nasze stawy narażone są na duże przeciążenia i urazy. Poza tym mamy innych winowajców cywilizacyjnych: siedzący tryb życia, nadwagę i stres.

Co robić?

Przede wszystkim dbać o umiarkowaną, ale systematyczną aktywność fizyczną i utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Warto też korzystać z bogatej oferty suplementów diety przeznaczonych do kompleksowej ochrony stawów. Suplementacja, czyli uzupełnianie żywieniowych niedoborów, staje się dzisiaj koniecznością, ponieważ nawet najlepiej skomponowany jadłospis nie dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników. Dotyczy to również substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania stawów i kości. Substancje te pomagają także zatrzymać proces zwyrodnieniowy i łagodzą dolegliwości z nim związane.

Powiązane produkty

Pomóżmy sobie

Na opóźnienie zmian zwyrodnieniowych w stawach i na ich odbudowę, a co za tym idzie, lepszą kondycję naszej chrząstki stawowej, korzystnie wpływają m.in. glukozamina i chondroityna. To pokarm i „smarowidło” dla stawów. Dzięki nim chrząstka staje się bardziej sprężysta i wytrzymała, czyli zdrowsza. A my sami – o wiele bardziej sprawni fizycznie.

Są też i inne substancje wspomagające nasze stawy. Wśród nich przede wszystkim naturalny kolagen typu II. Kolagen to podstawowe białko tkanki łącznej, bardzo odporne na rozciąganie. Jest składnikiem ścięgien. W chrząstkach stawowych występuje właśnie kolagen typu II. To on decyduje o wytrzymałości i odporności chrząstki. Dzięki niemu nasz układ kostny będzie też bardziej elastyczny. W procesie odbudowy chrząstki jest po prostu niezastąpiony. Dlatego też naturalny kolagen typu II wchodzi w skład najnowszej generacji preparatów przeznaczonych do ochrony stawów.

Pamiętajmy ponadto o witaminach i pierwiastkach śladowych. Dla stawów istotna jest przede wszystkim ważna w wytwarzaniu kolagenu witamina C, a także witamina D, niezbędna do przyswajania wapnia i fosforu.

Nieocenione właściwości mają także likopen, witamina B complex i cynk. Substancje te wspomagają pracę całego organizmu. Są też dobrymi przeciwutleniaczami i działają przeciwstresowo. A więc odmłódźmy nasze stawy, a będziemy sprawniejsi. To znacznie poprawi komfort naszego życia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Sposób na sprawne stawy

    Masz problemy z poruszaniem się i poranną sztywnością kończyn? Bolą cię kolana i kręgosłup? Być może cierpisz na zwyrodnienie stawów. To dość przykra dolegliwość, która może skutecznie utrudniać życie.

  • Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?

    Srebrem koloidalnym nazywa się surowiec farmaceutyczny wykorzystywany między innymi w medycynie i kosmetologii. Jest to mieszanina cząsteczek srebra rozproszonych w cieczy, najczęściej w wodzie, bez rozpuszczania się w niej. Taki roztwór ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające srebro koloidalne stosuje się przede wszystkim w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz, np. trądziku i łuszczycy, a także bakteryjnego zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nanosrebro znajdziemy też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.

  • Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

    Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.

  • Pompa insulinowa – wskazania, działanie, refundacja

    Pompy insulinowe umożliwiają lepszą kontrolę cukrzycy, a tym samym poprawiają jakość życia osób wymagających insulinoterapii. Te niewielkich rozmiarów urządzenia naśladują działanie trzustki i eliminują konieczność wykonywania regularnych wstrzyknięć insuliny. Wyjaśniamy, jak działają pompy insulinowe i jakim grupom pacjentów zaleca się korzystanie z nich. Opisujemy również, komu przysługują z refundacją.

  • Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy można je czymś złagodzić?

    Lato to czas spędzany na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z uciążliwością owadów takich jak meszki. Ich bolesne ugryzienia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Czy meszki w Polsce przenoszą choroby? Jak poradzić sobie ze swędzącym ugryzieniem meszki?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij