Filiżanka czarnej herbaty
Arkadiusz Dąbek

Dwie filiżanki herbaty dziennie mogą wydłużyć życie?

Herbata jest bogata w polifenole, których prozdrowotne właściwości zostały potwierdzone w wielu badaniach naukowych w ostatnich kilkudziesięciu latach. Najnowsze z nich dotyczy bezpośrednio leczniczego wpływu picia czarnej herbaty na zdrowie a nawet długość życia człowieka. Jak wyglądało to badanie, do którego włączono prawie pół miliona pacjentów?

Herbata jest drugim – zaraz po wodzie – najczęściej spożywanym napojem na świecie. Zawiera kofeinę, która może być szkodliwa, jeśli jest spożywana w nadmiarze. Herbata, oprócz wspomnianej kofeiny, jest także bogata w przeciwutleniacze, a to sprawia, że jej picie wiąże się zarówno ze zmniejszeniem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, jak i tych o podłożu nowotworowym. Najnowsza metaanaliza wykazała, że osoby, które piją dwie lub więcej filiżanek herbaty dziennie żyją dłużej.

Czarna herbata – skąd pochodzi i czym różni się od pozostałych typów?

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) herbata jest (zaraz po wodzie) najczęściej spożywanym napojem na świecie. Zazwyczaj pije się czarna herbatę, niemniej jest jej wiele rodzajów. Najchętniej piją ją Brytyjczycy i Amerykanie. W innych krajach większą popularnością cieszą się pozostałe odmiany, takie jak herbata zielona, jaśminowa oraz herbaty owocowe i ziołowe.

Herbaty czarne i zielone pochodzą z gatunku rośliny Camellia sinensis. Różnica między nimi polega na tym, jak są przetwarzane po zebraniu. Obie są zbierane, więdną, a następnie są zwijane przed suszeniem. Czarna herbata jest dodatkowo utleniana poprzez wystawienie jej na działanie powietrza. Naukowcy od dawna badali właściwości prozdrowotne różnych herbat. Niektórzy sugerują, że zielona herbata ma większe korzyści zdrowotne, podczas gdy inni opowiadają się za prozdrowotnymi właściwościami czarnej herbaty. Tak czy inaczej, to zawarte w nich przeciwutleniacze wydają się być kluczem.

Najnowsze badania nad właściwościami czarnej herbaty

Zakończono niedawno badanie prospektywne nad prawie półmilionową grupą pacjentów. Osoby te były członkami brytyjskiego Biobanku. Analiza miała na celu potwierdzenie korzyści płynących z picia czarnej herbaty. Wykazano w nim, że picie dwóch filiżanek czarnej herbaty dziennie, niezależnie od dodatków, takich jak mleko czy cukier, może zmniejszyć śmiertelność o 12% z powodu wszystkich głównych przyczyn zgonów na świecie. Wyniki tej metaanalizy opublikowano w magazynie Annals of Internal Medicine.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o tym, jakie inne właściwości ma czarna herbata i jak należy ją pić, aby była najzdrowsza?

Powiązane produkty

Jak wyglądało badanie?

W badaniu wzięto pod uwagę ogromną grupę uczestników – 498 043 mężczyzn i kobiet w wieku od 40 do 69 lat. Wszyscy uczestnicy przeszli badania fizykalne i dostarczyli próbki krwi, moczu i śliny, gdy zapisali się do badania w latach 2006–2010. Pacjenci wypełnili także podstawowy kwestionariusz dotyczący ich nawyków związanych z piciem herbaty. Rejestrowano m.in. ilość spożywanego napoju w skali dnia, jego temperaturę i porę, o której napój był pity. Ich nawyki był „śledzone” przez okres ponad 11. lat. Rejestrowano także dane dotyczące diety, stylu życia, stanu zdrowia, pochodzenia etnicznego i statusu społecznego-ekonomicznego. Na koniec przeanalizowano wszystkie te czynniki, uwzględniając w nich także współczynnik śmiertelności, który dotyczył całej grupy.

Wyniki badania nad czarną herbatą

Prawie 85% uczestników zgłosiło, że pije herbatę, a 89% z nich piło jej czarną odmianę. Większość z nich wypijała od dwóch do pięciu filiżanek dziennie, a 19% piło więcej niż sześć filiżanek na dobę. Podczas obserwacji zmarło 29 783 osób.

Naukowcy odkryli, że ryzyko śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny spadło o około 12%, gdy spożycie herbaty wzrastało do trzech filiżanek dziennie. Osoby, które wypijały więcej niż trzy filiżanki herbaty dziennie, nie miały mniejszego ryzyka zgonu niż osoby, które piły od jednej do trzech filiżanek.

Dodanie mleka lub cukru miało niewielki wpływ na obserwowane korzyści, wynikające z picia czarnej herbaty. Podobnie temperatura herbaty nie wpływała na wzrost tego współczynnika. Ci, którzy pili więcej niż dwie filiżanki herbaty dziennie, mieli mniejsze ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia, choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu. Naukowcy nie znaleźli żadnego związku między ryzykiem rozwoju wielu typów chorób nowotworowych i śmiercią z powodu chorób układu oddechowego a piciem herbaty.

Dlaczego czarna herbata może działać ochronnie?

Herbata jest bogata w polifenole, które są przeciwutleniaczami występującymi w wielu produktach roślinnych. Badania sugerują, że dieta bogata w polifenole może chronić przed wieloma schorzeniami, w tym nadciśnieniem krwi, niektórymi nowotworami, chorobami układu krążenia i cukrzycą typu 2.

Badania wykazały, że polifenole w diecie mają wiele zalet, jednak w nadmiernych ilościach, jakie można wprowadzić do organizmu, np. poprzez zażywanie suplementów diety, mogą także zaszkodzić, np. dezaktywując enzymy trawienne. Czarna herbata zawiera polifenole zwane teaflawinami i tearubiginami. Badania wykazały, że teaflawiny są silnymi przeciwutleniaczami, a także mogą mieć właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwdrobnoustrojowe, pomagając kontrolować poziom lipidów we krwi.

1. Inoue-Choi M., Tea Consumption and All-Cause and Cause-Specific Mortality in the UK Biobank, "Annals of Internal Medicine", 8, 2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

  • Smog zwiększa ryzyko zawału serca u kobiet – nowe badanie polskich naukowców

    Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przez 9 lat prowadzili obserwacje dotyczące związku zanieczyszczeń powietrza w kilku województwach na wschodzie Polski z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że tzw. polski smog zwiększa ryzyko zawału serca i udaru, szczególnie w przypadku kobiet w młodym i średnim wieku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij