Kobieta z bliznami potrądzikowymi na twarzy przygląda sie swojemu odbicu w lustrze
Arkadiusz Dąbek

Peeling chemiczny czy mikronakłuwanie – co jest lepsze w walce ze śladami po trądziku? Najnowsze badania

Podczas badania nad bliznami potrądzikowymi lekarze porównali mikronakłuwanie do peelingu chemicznego, w którym zastosowano 35% kwas glikolowy. Z założenia oba zabiegi powinny pomóc zniwelować przebarwienia. Która z nich okazała się skuteczniejsza i dlaczego mając ciemny kolor skóry, nie powinno się stosować peelingów chemicznych?

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili badanie porównujące mikronakłuwanie z peelingami chemicznymi, aby sprawdzić, która z tych metod najlepiej sprawdza się w leczeniu blizn potrądzikowych. U 73% jednej z grup zauważono wyraźną poprawę stany skóry. Której metody dotyczą te dane?

Czym jest trądzik  i dlaczego powstają pryszcze?

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Dermatologicznego (ADD, ang. American Academy of Dermatology Associaction) trądzik pojawia się głownie wówczas, kiedy zatykają się pory skóry. Najczęściej dotyka osób w okresie dojrzewania, kiedy organizm jest w trakcie największych zmian hormonalnych, niemniej problem z pryszczami może dotyczyć osób w każdym wieku.

Istnieje wiele metod leczenia trądziku, począwszy od preparatów dostępnych bez recepty (OTC), które zawierają np. kwas azaleinowy, salicylowy, nadtlenek benzoilu czy retinol, aż do leków, które są przepisywane pacjentom z poważniejszymi lub ciężkimi przypadkami trądziku – tu mogą być to antybiotyki czy leki z izotretinoiną.

Dowiedz się więcej o tym, jak działa, jakie ma skutku uboczne i czym jest izotretynoina?

Pacjenci, którzy wyciskają krosty i wągry, czy rozdrapują zaskórniki, a także nie dbają o stan swojej wymagającej cery, są bardziej narażeni na rozwój blizn potrądzikowych. Ponadto osoby z trądzikiem torbielowatym (guzki wypełnione ropą) i guzkowatym (nie tworzą białego czopa) są wręcz podatne na ich powstawanie. Blizny dotykają około 30% osób z trądzikiem o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego. Oprócz blizn na skórze pojawiają się także przebarwiania. Jest to zjawisko powszechniejsze u osób z ciemnym kolorem skóry.

Rodzaje blizn i zabiegi na blizny potrądzikowe

Blizny po trądziku należą do jednej z trzech następujących kategorii:

  • zanikowe (blizny jak od ukłucia szpilki),
  • hipertroficzne (które są uniesione i jędrne),
  • keloidalne (czerwonawo-fioletowe blizny, które rozciągają się poza granice pierwotnej rany).

Osoby, które nie reagują na preparaty z grupy OTC, mogą chcieć skonsultować się z dermatologiem, który może zalecić inne sposoby terapii trądziku, w tym takie jak peeling chemiczny lub mikronakłuwanie. Kiedy dermatolog wykonuje peeling chemiczny, nakłada roztwór chemiczny na skórę osoby, a po odczekaniu określonego czasu usuwa go z twarzy pacjenta. Taki peeling oprócz pomagania w trądziku i spłycaniu blizn, może pomóc także przy drobnych oznakach starzenia, ponieważ złuszcza górną warstwę skóry.

Dr Michelle Tarbox, profesor dermatologii w Texas Tech University Health Sciences Center, opowiedziała o procesie mikroigłowania, podczas którego lekarze nakłuwają skórę drobnymi igłami w celu stymulacji kolagenu w warstwie skóry właściwej. Według dr Tarbox mikronakłuwanie można wykorzystać do poprawy wyglądu blizn potrądzikowych. Zabieg poprawia wygląd przebarwionej skóry. Pomaga również w terapii niektórych blizn będących pozostałością po procesach zapalnych skóry. Ponadto mikronakłówanie może być stosowane do wprowadzania różnych leków i związków w głębsze warstwy skóry. Dotyczy to również podawania osocza bogatopłytkowego lub zabiegów trychologicznych, których zadaniem jest stymulacja skóry głowy, do np. wzrostu włosów.

Powiązane produkty

Peeling kwasem glikolowym a mikronakłuwanie

W czasopiśmie Dermatologia Kliniczna i Estetyczna opublikowono wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Rutgers w New Brunswick, które dotyczyły dermatologicznych metod leczenia blizn potrądzikowych u pacjentów z ciemniejszym odcieniem skóry.

Podczas badania lekarze porównali mikronakłuwanie do peelingu chemicznego, w którym zastosowano 35% kwas glikolowy. Naukowcy zrekrutowali sześćdziesięciu uczestników, którzy mieli ciemniejszą skórę (sklasyfikowaną jako IV, V lub VI w skali fototypu skóry Fitzpatricka). Pacjenci byli w wieku od 15. do 50. lat i wszyscy mieli „klinicznie zdiagnozowane blizny” po trądziku. Z badania wykluczono osoby, które miały aktywne przypadki trądziku, cukrzycę lub zakażenie wirusem HIV. Uczestnicy zostali losowo umieszczeni w grupie A (grupa mikronakłuwania) lub grupie B (grupa peelingu chemicznego). Obie grupy otrzymywały leczenie co 2 tygodnie. Cały eksperyment trwał 12 tygodni. Po zakończeniu planu leczenia naukowcy odczekali dwa tygodnie, a następnie przebadali stan skóry uczestników, aby ocenić skuteczność ich leczenia.

Czym najskuteczniej leczyć blizny?

W tym badaniu metoda mikronakłuć przewyższała peelingi chemiczne. Przeanalizowano leczone obszary skóry u każdego uczestnika, wykorzystując w tym celu skalę Goodmana i Barona. Naukowcy odkryli, że u 73% pacjentów mikroigłowanie poprawiło wygląd blizn i przebarwień o co najmniej dwa punkty w porównaniu do zaledwie 33% uczestników, wśród których zastosowano metodę peelingu chemicznego.

Na podstawie wyników tego badania, można wnioskować, że pacjenci, u których ciemniejsza skóra uniemożliwia stosowanie silniejszych peelingów chemicznych (mogą trwale odbarwić ciemniejszą skórę), powinni leczyć blizny potrądzikowe za pomocą mikroigłowania” – mówi dr Babar Rao – starszy autor badania. Dla pacjentów o jaśniejszej skórze, którzy mogą używać mocniejszych peelingów bez ryzyka przebarwień, peelingi chemiczne mogą nadal być najlepszą opcją.

Witamina C w walce z przebarwieniami

Warto dodać, że inną metodą wykorzystywaną do walki z przebarwieniami jest także ablacyjny laser frakcyjny. Z kolei wszystkie zabiegi oparte na energii i mechanice można wzmocnić przez miejscowe stosowanie witaminy C – skomentował dr Yadav. „Witamina C wspomaga produkcję kolagenu, co pomaga wygładzić blizny, a także blokuje produkcję tyrozynazy, enzymu wytwarzającego melaninę. Biorąc pod uwagę, że witamina C jest również silnym przeciwutleniaczem, jest to kompleksowa opcja leczenia, wspierająca zdrowszy wygląd skóry o bardziej jednolitej fakturze i kolorycie" – dodała dr Geeta Yada.

  1. Acne scars: Is microneedling more effective than chemical peels?, Medical News Today [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/acne-scars-is-microneedling-more-effective-than-chemical-peels#Treatments-for-acne-scarring [dostęp:28.08.2022].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

  • Smog zwiększa ryzyko zawału serca u kobiet – nowe badanie polskich naukowców

    Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przez 9 lat prowadzili obserwacje dotyczące związku zanieczyszczeń powietrza w kilku województwach na wschodzie Polski z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że tzw. polski smog zwiększa ryzyko zawału serca i udaru, szczególnie w przypadku kobiet w młodym i średnim wieku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij