gojące się rany na kolanie
Arkadiusz Dąbek

Czy minerały są kluczowe w leczeniu uszkodzonej tkanki?

Regeneracja tkanek odbywa się dzięki procesom molekularnym, które regulują ekspresję genów. Owa ekspresja genów służy kontrolowaniu odnowy, odbudowy i wzrostu tkanek. Jaką rolę w tym procesie odgrywają minerały?

Odkrycie, które przysłuży się nowym lekom

Współpraca naukowców z instytutów powiązanych z Uniwersytetem Texas A&M doprowadziła do zrozumienia kluczowej roli minerałów w regulowaniu ekspresji genów. Dojrzano szczegóły zachodzące w procesie, w którym występuje kontrolowanie liczby białek, wytwarzanych przez komórkę. Skutkiem tego jest zachęcanie tkanek do regeneracji.

Studia te torują drogę przyszłym badaniom, mającym na celu opisanie roli określonych minerałów oraz sposobów ich łączenia. Dzięki temu uzyskamy wiedzę na temat projektowania następnej generacji leków mineralnych do leczenia uszkodzonej tkanki. Publikacja ukazała się na łamach „Science Advances”.

Minerały to nieorganiczne elementy, które odgrywają wiele istotnych ról, współdziałając interaktywnie z witaminami, enzymami, hormonami i innymi składnikami odżywczymi. Regulują tysiące biologicznych funkcji organizmu. Mimo że wykazano, iż kilka minerałów reguluje ekspresję genów i aktywność komórkową, to stosunkowo niewiele prac koncentrowało się na zrozumieniu leżących u podstaw mechanizmów molekularnych.

Kostnienie śródchrzęstne

Grupa inżynierska została poprowadzona przez prof. Akhilesha Gaharwara. Badanie oparło się na metodzie wprowadzenia nowej klasy nanocząstek mineralnych, aby skierować ludzkie komórki macierzyste w stronę komórek kostnych. Nanocząstki znane są konkretnie jako nanokrzemiany. Dzięki nim zespół jest w stanie zrozumieć rolę minerałów w regulacji profili ekspresji genów, aby kierować różnicowaniem komórek macierzystych.

Nanokrzemiany są cząsteczkami mineralnymi w kształcie dysku o średnicy 20–30 nm i grubości 1–2 nm. Są wysoce zgodne pod kątem biologicznym i łatwo wchłaniane przez komórki. Po wejściu do ciała komórki powoli rozpuszczają się w poszczególne minerały, takie jak krzem, magnez lub lit.

Nanokrzemiany, rozpadając się na poszczególne minerały wewnątrz komórek, uruchamiają zestaw kluczowych genów, które odpowiadają za przepływ informacji. Owy obieg określa się mianem szlaków sygnałowych. Szlaki te instruują komórki, aby przejęły określone funkcje, takie jak przekształcanie się w inny typ komórek lub rozpoczynanie procesu gojenia poprzez wydzielanie białek specyficznych tkankowo, znanych jako macierz zewnątrzkomórkowa. Te macierze z kolei składają się z różnych białek – w tym glikoprotein i proteoglikanów – które ułatwiają gojenie tkanek i wspierają ich funkcje.

Naukowcy dokonali połączenia metod w ramach badań interdyscyplinarnych – inżynierii biomedycznej i genomiki.  Dzięki temu zrozumieli i są w stanie opisywać istotne geny, które w ramach leczenia minerałami uruchamiają się różnymi ścieżkami sygnałowymi. Jednym z głównych odkryć tych studiów jest to, że minerały – typu krzem, magnez i lit – biorą udział w wywoływaniu kostnienia śródchrzęstnego. Proces ten polega na tym, że komórki macierzyste są przekształcane w miękkie i twarde tkanki, takie jak chrząstki i kości u młodych ludzi.

Powiązane produkty

Sukces interdyscyplinarnej metody

Podczas studiów poddano analizie dane z całego sekwencjonowania RNA-seq (transkryptomicznego), aby ocenić wpływ nanokrzemianów i produktów rozpuszczania jonów na profile ekspresji genów komórek macierzystych. Sekwencjonowanie RNA-seq – tj. test o wysokiej przepustowości obejmujący cały transkryptom – zapewnia miarodajny i całościowy przegląd profili ekspresji genów, aby rozpoznać szlaki zaburzone przez określone leczenie.

Doktorantka Anna Brokesh, współautorka publikacji, podkreśla znaczenie poczynionych ustaleń, gdyż pytanie: jak minerały wpływają na ludzkie ciało, zajmowało wielu badaczy. Niemniej na poziomie komórkowym występowały ograniczenia w dowodzeniu twierdzeń. Dlatego nowe badanie zespołu naukowego jest jednym z pierwszych takich, w których wykorzystano bezstronne sekwencjonowanie całego transkryptomu, aby określić stan faktycznego tego, jak jony mineralne mogą kierować losem komórek macierzystych.

Proponowane podejście jest odpowiedzią na długotrwałe wyzwanie w dotychczasowych próbach terapeutycznych, które wykorzystują ponad fizjologiczne faktory wzrostu do kierowania badaniami tkankowymi. Niemniej obecne sposoby są związane z szeregiem powikłań – np. niekontrolowanym tworzeniu się tkanek, zapaleniem i onkogenezą, wytwarzaniem lub powstawaniem komórek nowotworowych. W związku z tym medycyna regeneracyjna staje przed problemem ograniczeń na polu poszukiwań odpowiedniego środka terapeutycznego, ponieważ wpływają one ujemnie na organizmy ludzi.

Według przewidywań prof. Gaharwara wpływ publikacji będzie dalekosiężny, ponieważ zrozumienie działania minerałów w stosunku do osiągania pożądanej regulacji aktywności komórkowej ma duży potencjał. Może bowiem otworzyć nowe możliwości w rozwoju terapii medycyny regeneracyjnej, dostarczaniu leków oraz stymulacji systemu immunologicznego.

  1. A.M. Brokesh, L.M. Cross, A.L. Kersey, A. Murali, Ch. Richter, C.A. Gregory, I. Singh, A.K. Gaharwar, Dissociation of nanosilicates induces downstream endochondral differentiation gene expression program, „Science Advances”, nr 8 (17) 2022.
  2. Minerals can be key to healing damaged tissue: Collaboration identifies crucial role of minerals in regulating gene expression, „sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2022/05/220506141148.htm [dostęp:] 09.05.2022.
  3. Dissociation of nanosilicates induces downstream endochondral differentiation gene expression program, „www.science.org” [online], https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abl9404 [dostęp:] 09.05.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

  • Smog zwiększa ryzyko zawału serca u kobiet – nowe badanie polskich naukowców

    Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przez 9 lat prowadzili obserwacje dotyczące związku zanieczyszczeń powietrza w kilku województwach na wschodzie Polski z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że tzw. polski smog zwiększa ryzyko zawału serca i udaru, szczególnie w przypadku kobiet w młodym i średnim wieku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij