kobieta kaszle w dłonie
Justyna Piekara

Objawy koronawirusa – aktualizacja. Typowe i nietypowe oznaki zakażenia wirusem SARS-CoV-2

Początkowo niewiele wiedzieliśmy o nowej chorobie wirusowej, ale z czasem stało się jasne, że COVID-19 może objawiać się w sposób bardzo różnorodny. Wiedza na temat symptomów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jest kluczowa, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Wiele osób pozostaje nieświadomych objawów choroby koronawirusowej. Czy potrafisz je wymienić?

Główne objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2

Rodzaj i kolejność występowania objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 to kwestia bardzo indywidualna. Większość ludzi doświadcza łagodnych i umiarkowanych objawów COVID-19 przez okres do 2 tygodni, które zwykle pojawiają się 2–14 dni po kontakcie z wirusem. Najczęstsze przejawy COVID-19 można pomylić z przeziębieniem lub grypą. Podczas gdy u niektórych osób rozwijają się poważne problemy z oddychaniem, a nawet uszkodzenia narządów wewnętrznych, inni nie doświadczają żadnych objawów.

Eksperci stwierdzili, że istnieje około 20 objawów zakażenia SARS-CoV-2, na które szczególnie powinno się zwracać uwagę. Do najczęstszych należą:

  • gorączka,
  • uporczywy kaszel,
  • katar,
  • dysfunkcje smaku,
  • zaburzenia węchu (anosmia),
  • zaczerwienienie i ból gardła,
  • bóle mięśni,
  • ból głowy,
  • nudności i wymioty,
  • biegunka,
  • poczucie zmęczenia,
  • poczucie splątania.

Inne oznaki zakażenia wirusem SARS-CoV-2

COVID-19 może również powodować mniej oczywiste objawy. Dezorientacja, zawroty głowy, bóle głowy i inne objawy neurologiczne mogą być wskaźnikami choroby. Przejawy infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 są skorelowane z utrudnieniem dopływu krwi do mózgu i w niektórych przypadkach mogą przejść w ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego. Powstała też hipoteza, że stan zapalny związany z zakażeniem, prowadzący do tworzenia się zakrzepów w naczyniach krwionośnych może powodować większe ryzyko udaru mózgu. U wielu pacjentów pojawiły się powikłania. Niektórym osobom w codziennym funkcjonowaniu może doskwierać tzw. mgła mózgowa, która może pojawić się wiele dni po ustaniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Dla ciężkiego przebiegu COVID-19 typowy jest zespół ostrej niewydolności oddechowej, ale niektóre osoby zakażone SARS-CoV-2 rozwijają stan cichego niedotlenienia, co może być równie niebezpieczne. W rzeczywistości pacjenci są w gorszym stanie, niż może im się wydawać. Niski poziom tlenu we krwi, który nie jest leczony, może szybko doprowadzić do poważnych problemów z oddychaniem, a nawet wywoływać uszkodzenie narządów wewnętrznych.

Choroba koronawirusowa może manifestować się poprzez problemy skórne, takie jak rumień, wysypka oraz wypadanie włosów. Niektóre osoby zainfekowane SARS-CoV-2 doświadczyły tzw. palców COVID-owych, wizualnie przypominających odmrożenia, które mogą pojawiać się z pewnym opóźnieniem, nawet po miesiącu od zakażenia.

Oprócz zaburzeń smaku i węch zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na funkcjonowanie pozostałych zmysłów. Przejawy infekcji SARS-CoV-2 mogą dotyczyć oczu i obejmować ich pieczenie, swędzenie ból, a także wywoływać zaczerwienienie, opuchnięcie, a nawet zapalenie spojówek. Takie objawy obserwowane są zazwyczaj u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19. Chociaż nie są bardzo częste, pojawiły się także doniesienia o przypadkach zaburzeń słuchu, które powiązano z zakażeniem koronawirusem.

Zdarzały się także przypadki, gdy u pacjenta, u którego stwierdzono obecność koronawirusa, jedynym przejawem infekcji była czkawka. Ze względu na fakt, że takie zgłoszenia były rzadkie, aktualnie nie można jednoznacznie stwierdzić, że czkawka i COVID-19 są ze sobą powiązane.

Doświadczanie długotrwałego stresu związanego z pandemią COVID-19 może przyczyniać się do zaburzeń cyklu menstruacyjnego u kobiet. Najczęściej obserwowanymi zmianami było jego wydłużenie i lżejsze niż normalnie miesiączki. Zazwyczaj objawy te mają charakter tymczasowy. Wzorce menstruacyjne pacjentek wracały do normy, zazwyczaj do 2 miesięcy od zakończenia infekcji.

Powiązane produkty

Zakażenie SARS-CoV-2 u dzieci

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u dzieci często jest bezobjawowe lub ma łagodny przebieg. Najbardziej powszechnym przejawem u najmłodszych są gorączka i kaszel. Innymi symptomami mogą być różne dolegliwości ze strony dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Po przebytym COVID-19 u niektórych pacjentów w wieku szkolnym zaobserwowano powikłanie w postaci pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego PIMS.

Dowiedz się więcej, jak rozpoznać zespół pocovidowy u dzieci.

  1. Clinical Characteristic of COVID-19, „ecdc.europa.eu” [online], https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/latest-evidence/clinical, [dostęp:] 20.11.2021.
  2. A. Johnson, Eye problems that could be related to COVID, „allaboutvision.com” [online], https://www.allaboutvision.com/coronavirus/eye-problems-related-to-covid/, [dostęp:] 20.11.2021.
  3. S. Pappas, 'Silent hypoxia' may be killing COVID-19 patients. But there's hope, „livescience.com” [online], https://www.livescience.com/silent-hypoxia-killing-covid-19-coronavirus-patients.html [dostęp:] 20.11.2021.
  4.  J. Seladi-Schulman, Can COVID-19 or the COVID-19 Vaccine Affect Your Period?, „healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health/menstruation/can-covid-affect-your-period, [dostęp:] 20.11.2021.
  5. S. L. Ng, Y. S. Ong, K. Y. Khaw, Focused Review: Potential Rare and Atypical Symptoms as Indicator for Targeted COVID-19 Screening, [online:] doi: 10.3390/medicina57020189, [dostęp:] 20.11.2021.
  6. B. N. Harapan, H. J. Yoo, Neurological symptoms, manifestations, and complications associated with severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) and coronavirus disease 19 (COVID-19), „Journal of neurology”, nr 268 (9) 2021, s. 3059-3071 [online:] DOI: 10.1007/s00415-021-10406-y, [dostęp:] 20.11.2021.
  7. The 21 symptoms of COVID-19 to watch out for, „covid.joinzoe.com” [online], https://covid.joinzoe.com/post/the-20-symptoms-of-covid-19-to-watch-out-for, [dostęp:] 20.11.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

  • Smog zwiększa ryzyko zawału serca u kobiet – nowe badanie polskich naukowców

    Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przez 9 lat prowadzili obserwacje dotyczące związku zanieczyszczeń powietrza w kilku województwach na wschodzie Polski z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że tzw. polski smog zwiększa ryzyko zawału serca i udaru, szczególnie w przypadku kobiet w młodym i średnim wieku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij