Zanieczyszczenie powietrza a kobieca płodność
Katarzyna Szulik

Zanieczyszczenie powietrza a kobieca płodność

Zanieczyszczenie powietrza wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu na wiele sposobów, w tym na płodność, jak dowodzą naukowcy z Uniwersytetu w Modenie we Włoszech. Z ich badań wynika, że rezerwa jajników, która oznacza liczbę pęcherzyków spoczynkowych pozostałych w jajniku, może ulegać negatywnym zmianom pod wpływem wysokiego poziomu zanieczyszczeń powietrza.

Badanie jest kolejnym naukowym głosem w dyskusji o kobiecej płodności, potwierdzającym tezę o wielorakiej i złożonej naturze czynników, które zakłócają kobiecą gospodarkę hormonalną, wpływając na zdolności reprodukcyjne. W ich poczet zalicza się również czynniki środowiskowe, w tym dietę, i jak się okazuje również poziom zanieczyszczenia powietrza, w którym przebywamy. W tym przypadku lekarze wzięli pod lupę tzw. hormon antymüllerowski (AMH) wydzielany przez komórki jajnika, który obecnie jest uznawany za niezawodny marker rezerwy jajnikowej. Z dotychczasowych informacji wynika, że na poziomy wspomnianego hormonu wpływa wiek oraz palenie papierosów, jednak do tej pory nie wykazano, by znaczenie w tym względzie miały też czynniki środowiskowe.

By to sprawdzić, naukowcy przebadali aktywność wspomnianego hormonu u 1300 kobiet mieszkających w rejonie Modeny w latach 2007-2017. Dokonane pomiary trafiły do komputerowej bazy, gdzie powiązano je z wiekiem pacjentek i adresem ich zamieszkania. Analiza została uzupełniona o dane środowiskowe i szacunki geolokalizacyjne wykonane na podstawie miejsca pobytu każdej z uczestniczek badania. Ocena narażenia środowiskowego uwzględniała codzienną ekspozycję na kontakt z pyłem zawieszonym (PM) i dwutlenkiem azotu (NO 2).

Zanieczyszczenie powietrza może zagrażać płodności

W sumie przeprowadzono 1463 pomiary, które wykazały, że poziomy hormonu AMH w surowicy krwi po 25 roku życia były znacząco związane z wiekiem kobiet. Ponadto ustalono, że stężenie pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 pozostaje w bezpośredniej relacji ze stężeniem poziomu AMH, niezależnie od tego, w jakim wieku znajdowały się pacjentki.

Wyniki te uzyskano, biorąc pod uwagę stężenia poszczególnych pyłów: PM10, PM2,5 , jak również dwutlenku azotu (NO 2). Jak się okazało, niezależnie od tego, w jakim wieku była pacjentka, im wyższy poziom cząstek stałych i NO 2 we krwi stwierdzano, tym niższe stężenie AMH było odnotowywane w surowicy krwi.

Najniższe stężenie AMH – odzwierciedlające „poważną redukcję rezerw jajników” – odnotowano u tych z kobiet, które były narażone na poziomy PM10, PM2,5 i NO 2 powyżej odpowiednio 29,5, 22 i 26 mcg/m3. Warto zauważyć, że wartości te są znacząco niższe od poziomów ustalonych przez Unię Europejską, wynoszących odpowiednio 40, 25 i 40 mcg/m3.

Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym czynnikiem wpływającym na stężenie AMH we krwi jest wiek, ale badanie Włochów pokazuje, że czynniki środowiskowe nie są bez znaczenia w tej sytuacji. Mowa nie tylko o zanieczyszczeniu powietrza, ale także paleniu papierosów, długotrwałym przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej i wysokiej masie ciała, o których znaczeniu informowały badania prowadzone wcześniej w tym kierunku.

Zanieczyszczenie grozi dziecięcym płucom

Już w roku 2014 naukowcy z Hiszpanii badali wpływ, jaki zanieczyszczenia powietrza mogą wywrzeć na zdrowie dziecka w łonie matki. W tym celu przeprowadzili badania spirometryczne na niemal 1300 kobietach będących w ciąży i zamieszkujących różne rejony kraju. Badania były prowadzone od początku ciąży do chwili ukończenia przez dzieci 4,5 roku życia. Na tej podstawie ustalono, jaki wpływ na rozwój płuc dzieci miały różne poziomy ekspozycji na zanieczyszczenia na etapie płodowym i po narodzinach. Zgodnie z wynikami tych badań, ryzyko wystąpienia negatywnych skutków dotyczy zwłaszcza wystawiania się na ich działanie w trzecim trymestrze ciąży.

Dwutlenek azotu, jako powszechnie stosowany wskaźnik zanieczyszczeń związanych z ruchem drogowym, był używany w badaniu w charakterze wskaźnika zanieczyszczenia w obszarach, na których żyły badane kobiety.

Analiza wyników wykazała, że ekspozycja na wysokie poziomy NO 2 w czasie ciąży była związana z redukcją parametrów funkcji płuc w testach oddechowych. Z kolei dzieci, których matki mieszkały w obszarze o wysokim natężeniu ruchu lotniczego w drugim trymestrze ciąży, miały o 22% większe ryzyko upośledzenia funkcji płuc niż osoby mieszkające na obszarach mniej zanieczyszczonych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij