Wypadanie włosów i biotyna. Czy rzeczywiście jest związek?
Justyna Wodowska

Wypadanie włosów i biotyna. Czy rzeczywiście jest związek?

Biotyna (określana również jako „witamina H” lub „witamina B7”) jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, zaliczaną do witamin z grupy B. Według licznych źródeł jej niedobór może mieć związek z nadmiernym wypadaniem włosów, rozdwajaniem się paznokci oraz łojotokiem. Czy rzeczywiście warto się biotyną zainteresować, jeśli doskwiera nam jedna z wymienionych dolegliwości?

Wpływ biotyny na włosy, paznokcie i skórę

Przede wszystkim biotyna jest składową swoistych enzymów, katalizujących reakcje tzw. karboksylacji, czyli procesów kluczowych w syntezie cukrów, białek i lipidów. Przypuszcza się, że przyczyną zwiększonej utraty włosów i zmian skórnych, powstałych w wyniku niedoboru biotyny, są właśnie zaburzenia w metabolizmie tłuszczów. Biotyna jest również źródłem cząsteczek siarki potrzebnej do budowy keratyny - naturalnego budulca włosów i paznokci. Nasilone wypadanie włosów towarzyszy często łojotokowemu zapaleniu skóry. Wówczas wartościowa może być inna właściwość biotyny, tj. hamowanie nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Warto również podkreślić fakt, że wpływa ona też na funkcję gruczołu tarczowego, który nie pozostaje przecież bez wpływu na kondycję skóry i włosów.

Awitaminoza i biotyna?

Taki niedobór biotyny jest rzadko opisywany w piśmiennictwie ze względu na małą częstość występowania. Doniesienia kliniczne dotyczą z reguły pacjentów z genetycznie uwarunkowanym niedoborem biotynidazy – enzymu uczestniczącego w przemianach metabolicznych biotyny. Wspomniany enzym odszczepia wolną biotynę od białek podawanych w diecie, uczestnicząc w ten sposób w jej wchłanianiu z przewodu pokarmowego. Ponadto bierze udział w transporcie biotyny we krwi. Genetycznie uwarunkowany niedobór biotynidazy ujawnia się już u niemowląt, w postaci niskiego ciśnienia tętniczego, zaniku nerwu wzrokowego, zmian zapalnych skóry i spojówek. Biotynidaza obecna jest w większości tkanek, ale głównym jej źródłem jest wątroba. Masywne uszkodzenie tego narządu może być więc również przyczyną niedoboru biotynidazy.

Powiązane produkty

Czynniki ryzyka niedoboru biotyny

Do niedoboru biotyny mogą prowadzić, obok wrodzonego deficytu biotynidazy, różnorakie nabyte postacie deficytu biotyny. Niedobór biotyny występuje najczęściej u osób stosujących szczególne diety, leczonych długotrwale niektórymi lekami (szczególne przeciwdrgawkowymi jak fenytoina, karbamazepina czy fenobarbital) oraz z zaburzeniami wchłaniania tej witaminy. Z kolei hormony steroidowe mogą przyspieszać jej katabolizm (rozpad). Biotyna jest także syntetyzowana przez bakterie jelitowe człowieka. W związku z tym, długotrwała kuracja antybiotykami (szczególnie tzw. szerokowidmowymi) może obniżyć ilość biotyny w organizmie. Mogą pojawić się wówczas takie objawy jak: zapalenie skóry zlokalizowane wokół ust czy nosa, zaburzenia wzrostu włosów i paznokci oraz ich nadmierna łamliwość. Odnotowano także, że w przypadku niedoboru biotyny mogą wystąpić zaburzenia w metabolizmie tłuszczów, takie jak podwyższenie stężenia cholesterolu w surowicy krwi.

Pokarmowe i apteczne źródła biotyny

Biotyna wchodzi w skład wielu produktów żywnościowych, ale niestety w niewielkich ilościach. Najwięcej tego składnika zawierają: wątróbka, drożdże, żółtko jaj oraz niektóre warzywa (soja, soczewica). Witamina ta powstaje ponadto w jelicie grubym człowieka, jednak jej wchłanianie jest tu znikome. W aptece możemy zakupić produkty lecznicze zawierające biotynę w dawce do 5 mg w jednej tabletce/kapsułce. W suplementach diety znajdziemy ten składnik w porcjach rzędu kilkadziesiąt-kilkaset mcg (1000 mcg=1 mg). Często skojarzona jest jednak wówczas z innymi składnikami takimi jak: cynk, krzem czy hydrolizat żelatyny. Biotyna jest też często składową preparatów zawierających kompleks witamin z grupy B (w tym przypadku ważny jest synergizm ich właściwości).

Czy można stosować biotynę w okresie ciąży lub karmienia piersią?

Ilość biotyny w preparatach często znacznie przekracza zalecane dzienne spożycie dla kobiet w ciąży czy karmiących piersią. Nie prowadzono natomiast badań dotyczących takiego stosowania biotyny w tych szczególnych okresach. Warto też podkreślić, że biotyna przenika do mleka kobiecego. Nie należy więc na własną rękę stosować monopreparatów z biotyną w okresie ciąży czy laktacji, niededykowanych potrzebom tych szczególnych grup, chyba, że lekarz prowadzący zaleci inaczej.

Ważne - przyjmowanie biotyny z jedzeniem

Warto wiedzieć, że awidyna, zasadowa glikoproteina występująca w jajku białka kurzego, ma zdolność łączenia się z biotyną, co uniemożliwia jej wchłanianie. Jaki z tego wniosek? W przypadku niedoboru biotyny lub stosowania jej preparatów należy unikać spożywania surowego białka jaja kurzego (choć trudno sobie wyobrazić takiego konesera). Również alkohol powoduje zmniejszenie stężenia biotyny we krwi.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Opalanie w majówkę? Zadbaj o skuteczną ochronę przed słońcem!

    Opalanie się jest bardzo odprężającą czynnością, dzięki której nasza skóra zyskuje przyjemny odcień. Na rynku drogeryjnym i aptecznym istnieje szeroki wachlarz preparatów z filtrem SPF, które chronią naszą skórę w trakcie ekspozycji na słońce oraz pomagają ją zregenerować i nawilżyć tuż po opalaniu. Jak uniknąć poparzenia słonecznego, czy można przygotować skórę na ekspozycję na słońce i czy peeling przed opalaniem się może wydłużyć trwałość opalenizny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładne i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. Co, jeśli skóra staje się zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij