Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę
Anna Miros

Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

Kosmetyki rozgrzewające wykorzystują właściwości ostrych przypraw oraz silnie działających składników. Po ich zastosowaniu odczuwamy ciepło, ponieważ zostały pobudzone receptory ciepła w skórze na odpowiedniej głębokości (tzw. ciałka Ruffiniego). W tego rodzaju kosmetykach istotne znaczenie ma właściwość lepszego przenikania substancji aktywnych do skóry pod wpływem ciepła.

Składniki w preparatach rozgrzewających

Kosmetyki rozgrzewające mogą zawierać międzyinnymi: pomarańczę, cynamon, kardamon, kawę, wanilię i wiele innych aromatycznych składników (imbir, goździki, kamfora, pieprz czarny, papryka chili).

  • Pomarańcza to przede wszystkim bogate źródło witaminy C, dzięki czemu jest naturalnym przeciwutleniaczem zwalczającym wolne rodniki. Od lat wykorzystywana w aromaterapii ze względu na przyjemny, cytrusowy zapach oraz właściwości relaksujące. Stosowana w kosmetykach do pielęgnacji twarzy i ciała o działaniu nawilżającym i odmładzającym. W kosmetykach rozgrzewających pomarańcza stanowi bazę zapachową ze względu na to, że bardzo dobrze komponuje się z aromatem przypraw korzennych oraz kojarzy się z okresem świąteczno-zimowym.
  • Cynamon charakteryzuje się ostrym i korzennym zapachem. Wykazuje działanie rozgrzewające, pobudza krążenie i przyspiesza spalanie tłuszczu w tkankach. Dodatkowo posiada działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Bardzo często stosowany w preparatach antycellulitowych, ujędrniająco-wyszczuplających i do pielęgnacji stóp.
  • Kardamon także należy do składników o właściwościach rozgrzewających – poprawia krążenie krwi i przyspiesza przemianę materii. Stanowi dodatek do perfum, szczególnie męskich. Ceniony ze względu na właściwości lecznicze, a także walory smakowe. Razem z szafranem i wanilią zalicza się do najdroższych przypraw świata.
  • Kofeina zawarta w kawie, podobnie jak cynamon, przyspiesza spalanie tłuszczu i neutralizuje wolne rodniki. Ponadto zmniejsza obrzęki, regeneruje i ujędrnia skórę, a także eliminuje cellulit. Zapach kawy pobudza nas do działania, a także relaksuje, dlatego stosuje się go w aromaterapii.
  • Wanilia to składnik, który jest wykorzystywany w kosmetykach rozgrzewających, głównie ze względu na kojący, balsamiczny, słodki zapach (podobnie jak pomarańcza). Olejek waniliowy od lat używa się w perfumerii i aromaterapii, a także w kosmetykach do pielęgnacji ciała. Wykazuje działanie regenerujące, łagodzące oraz nawilżające. Podobnie, jak kardamon należy do silnych afrodyzjaków.

Na początek – rozgrzewająca kąpiel

W zimowy wieczór warto przygotować ciepłą, relaksującą kąpiel. Zapalone świece o zapachu cytrusów, kilka kropli olejku rozgrzewającego (cynamonowy, goździkowy, imbirowy) lub korzenny żel pod prysznic/płyn do kąpieli pozwoli na odprężenie naszego ciała i umysłu.

Powiązane produkty

Kolejny etap – balsam, masło lub olejek do masażu

Po kąpieli aby uzupełnić pielęgnację ciała należy nałożyć balsam lub masło bogate w składniki, takie jak: kawa, pomarańcza, wanilia czy kardamon. Jeśli mamy dłuższą chwilę, aby poprawić mikrokrążenie, ujędrnić i odżywić skórę możemy wykonać delikatny masaż ciała używając olejku migdałowego/arganowego z dodatkiem olejków eterycznych np. z pomarańczy, imbiru.

Pielęgnacja dłoni i stóp

W czasie zimy dłonie i stopy są najbardziej narażone na przemarznięcie i odmrożenie. Gdy wrócimy do domu warto przygotować dla nich ciepłą kąpiel z dodatkiem olejku cynamonowego lub imbirowego (kilka kropli). Następnie nakładamy krem rozgrzewający zawierający imbir, paprykę, cynamon czy kamforę. Taki zabieg pielęgnacyjny bardzo dobrze sprawdzi się u osób ze słabym krążeniem krwi, narzekających na zimne dłonie i stopy.

Dla kogo są zakazane?

Niestety kosmetyki i zabiegi rozgrzewające nie będą odpowiednie dla wszystkich.  Należy ich unikać w okresie ciąży, przy kruchych, rozszerzonych naczyniach krwionośnych, skłonności do żylaków, nadciśnieniu, delikatnej, wrażliwej skórze, skłonnej do zaczerwienienia i podrażnień. Można je zastąpić ciepłą herbatą malinową, rękawiczkami, grubym swetrem i skarpetkami, termoforem, a także ogrzewaczem dłoni do kieszeni.

Aby zabezpieczyć naszą skórę przed wiatrem i mrozem przed wyjściem z domu należy nałożyć na twarz i dłonie krem ochronny z filtrem UV.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Opalanie w majówkę? Zadbaj o skuteczną ochronę przed słońcem!

    Opalanie się jest bardzo odprężającą czynnością, dzięki której nasza skóra zyskuje przyjemny odcień. Na rynku drogeryjnym i aptecznym istnieje szeroki wachlarz preparatów z filtrem SPF, które chronią naszą skórę w trakcie ekspozycji na słońce oraz pomagają ją zregenerować i nawilżyć tuż po opalaniu. Jak uniknąć poparzenia słonecznego, czy można przygotować skórę na ekspozycję na słońce i czy peeling przed opalaniem się może wydłużyć trwałość opalenizny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij